Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Nowinki techniczne i naukowe

This topic contains 603 replies, has 31 voices, and was last updated by  Cross 2 years ago.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 604 total)
  • Author

Zuza
    Participant

nikt raczej z bliska monitora od tyłu nie ogląda.

Przy nauce nie... ale jak sobie przypomnę ostatnie wizyty w urzędach czy banku, to w tych skomputeryzowanych petent siedzi na wylocie promieniowania 😮

Przypomniała mi się za to zasadnicza kwestia: jak laptopem ubić pająka, to się laptop może uszkodzić :/

Eviva
    Participant

A co do oczu to laptop niszczy wzrok w podobny sposób co zwykła książka więc ten argument wyciągnięty przez Evive wydaje mi się mało trafiony.

Szkodliwe promieniowanie monitora to legenda i nabijanie kasy przez producentów różnego rodzaju filtrów, dodatków czy nowych "super bezpiecznych" monitorów.

A czy ja słowem zająknęłam o promieniowaniu? W tym temacie to akurat ja jestem fachowcem. Miałam na myśli tak zwane "migotanie" ekranu, nierejestrowane świadomie przez nasz mózg, za to niekoniecznie dobre dla oczu. Książka nie migocze. Co prawda ostatnio i to już się redukuje, ale jakie będa skutki okulistyczne coraz powszechniejszej komputeryzacji w skali globalnej, okaże się za jakieś dwadzieścia lat, tak jak dopiero teraz wyłazi, co ze słuchem wielu z nas zrobił popularny walkman.

Jak dla mnie, jedyny naprawdę rozsądny argument za e-bookami to ten, że nie niszczy się drzew, by je drukować.

Velo
    Participant

Trzy słowa chciałbym powiedzieć na temat książki elektronicznej:Do pracy naukowej czasem potrzebuje unikatowych słownikówGłówne moje narzędzie pracy, wydany w XIX wieku słownik Arabsko - Angielski (do literatury średniowiecznej). Obecnie trudne do dostania poza biblioteką. Zatem korzystam z 3 gigowego PDFa (to 4000 stron). Dla mnie wygodne i praktyczne, bo ten i inne słowniki trzymam na kompie.Np inny słownik : Lisan Al-3arab autorstwa Ibn Manzura. 10 tomów słownik arabsko-arabski z 11 wieku. Można kupić... ale na bliskim wschodzie... waży to kilkanaście kg - raczej pewien problem jest z przywiezieniem tego.Dlatego - ebooki, ebooki i jeszcze raz ebooki. Bez tego dzisiaj się nie da. I naprawdę bardzo czekam na jakaś europejską wersję amazonowego Kindle by wszystko mieć na jednym i wygodnym papierze elektronicznym.No ja sobie badań terenowych na bliskim wschodzie nie wyobrażam z nimi ciężarówką literatury.Taka moja dygresja dot. edukacji i książek elektronicznychA że często poruszam się po świecie to praktyczne jest dla mnie żeby wszystko było pod ręką

Zarathos
    Participant

A czy ja słowem zająknęłam o promieniowaniu?

Masz jakąś obsesję na moim punkcie? Przecież to było do Zuzy, nie do Ciebie.

W tym temacie to akurat ja jestem fachowcem.

Na studiach informatycznych wykłady o BHP pracy z komputerem są obowiązkowe. A mnie się jeszcze trafił psorek który prowadził badania o szkodliwości komórek i komputerów/monitorów. Ciekawych rzeczy się można było dowiedzieć.

Eviva
    Participant

Na studiach informatycznych wykłady o BHP pracy z komputerem są obowiązkowe. A mnie się jeszcze trafił psorek który prowadził badania o szkodliwości komórek i komputerów/monitorów. Ciekawych rzeczy się można było dowiedzieć.

Jestem fachowcem od promieniowania, nie od komputerów. A ponieważ zaczęłam temat o szkodliwości, automatycznie przyjęłam, że zwracasz się do mnie.

Masz jakąś obsesję na moim punkcie?

Chciałbyś.

zdarom
    Participant

A czy ja słowem zająknęłam o promieniowaniu? W tym temacie to akurat ja jestem fachowcem. Miałam na myśli tak zwane "migotanie" ekranu, nierejestrowane świadomie przez nasz mózg, za to niekoniecznie dobre dla oczu. Książka nie migocze. Co prawda ostatnio i to już się redukuje, ale jakie będa skutki okulistyczne coraz powszechniejszej komputeryzacji w skali globalnej, okaże się za jakieś dwadzieścia lat, tak jak dopiero teraz wyłazi, co ze słuchem wielu z nas zrobił popularny walkman.

To migotanie można sobie ustawić tylko że każdy chce aby to co na ekranie ładnie wyglądało więc wszystko migota.

Eviva
    Participant

To migotanie można sobie ustawić tylko że każdy chce aby to co na ekranie ładnie wyglądało więc wszystko migota.

Mówisz? Pewnie masz rację, jednak jak by nie było, nie jest to specjalnie zdrowe dla niczyich oczu. Gdyby było inaczej, nie wymaganoby dopuszczenia od okulisty do pracy z komputerem. A wymagają. Dla mnie tu zaczynają się schody, bo mam taki astygmatyzm, którego nie dopuszczają tak zwane "normy" - co jest idiotyzmem, bo z ekranu czytam bez problemu, co mogę w każdej chwili udowodnić.

Zarathos
    Participant

Ekran zawsze będzie migotał. W LCD to nie jest problemem (wielkim), ale z kolei LCD mają coś takiego, jak bezwładność matrycy która powoduje rozmycie się elementów, zwłaszcza tych w ruchu.Można zmniejszyć wpływ migotania kupując bardzo, bardzo wysokiej klasy monitor kineskopowy z dobrą kartą graficzną i ustawiając wysoką (90 Hz i wyżej) częstotliwość odświeżania. Problemem jest, że produkcję monitorów CRT zarzucono jakiś czas temu i powrócono do tej idei niedawno, po tym jak okazało się, że jednak CRT jest zdrowsze i daje obraz znacznie lepszej jakości niż LCD.

Romek 63
    Participant

A mi się wydaje, że jeśli standardowe migotanie ekranu i inne efekty działania monitora są szkodliwe dla oczu, to jeśli ktoś w swoim życiu będzie dość często korzystał z komputera (tak jak my to robimy), to i tak na emeryturze albo i wcześniej, będzie miał problemy ze wzrokiem - bez względu na to czy w szkole korzystał z laptopa czy tradycyjnej książki. Tak więc myślę że są tylko dwie opcje, albo ulepszać ciągle monitory, albo w ogóle z nich zrezygnować 😀

tak jak dopiero teraz wyłazi, co ze słuchem wielu z nas zrobił popularny walkman.

Co do słuchu i wpływu tych walkmanów to myślę, że raczej nie tyle same walkmany są winne, co ustawiana przez młodzież głośność słuchania muzyki :yo: Tak właśnie nawet ostatnio dość często obserwuję jadąc autobusem, że słyszę muzykę odtwarzaną z komórki przez słuchawki choć siedzę kilka rzędów siedzeń dalej. To chyba coś tu jest nie tak jak powinno ;D

Match
    Participant

Prawda, ale to jedyny sposób, żeby odizolować się od otoczenia w komunikacji masowej.

Eviva
    Participant

Prawda, ale to jedyny sposób, żeby odizolować się od otoczenia w komunikacji masowej.

Lepiej się chyba nie izolować i nie głuchnąć. Uszy są wrażliwsze, niż myślimy, a dla większości ssaków bywają ważniejsze niż oczy. Znane są przypadki ślepych drapieżników, radzących sobie w znanym terenie (choć raczej padlinożerców niż myśliwych), natomiast nie ma przypadku, by któryś przeżył w stanie dzikim po utracie sluchu. Fakt, że duzo zależy od nastawianej głośności, ale nawet gdy nie jest ona zbyt głośna, wpływ na nerw przedsionkowo-ślimakowy i cały układ jest fatalny.

Romek 63
    Participant

Widzę że kwestie związane z multimediami wywołują duże zainteresowanie. Pozwolę więc sobie zamieścić kolejną ciekawą moim zdaniem informację 🙄

w USA już koniec ery analogowej telewizji :bye:

http://wiadomosci.onet.pl/1989071,327,usa_...wizji,item.html

My pewnie poczekamy na tę chwilę jeszcze ze 3 lata ;D

Eviva
    Participant

Widzę że kwestie związane z multimediami wywołują duże zainteresowanie. Pozwolę więc sobie zamieścić kolejną ciekawą moim zdaniem informację 🙄

w USA już koniec ery analogowej telewizji :bye:

http://wiadomosci.onet.pl/1989071,327,usa_...wizji,item.html

My pewnie poczekamy na tę chwilę jeszcze ze 3 lata ;D

Wcale mi do niej nie spieszno. W Polsce mamy ogólny rozwój trochę nizszy, a według mnie odcinanie od programu TV ludzi karnie płacących abonament to zwykłe chamstwo. Wg mnie, gdy ktoś reguluje opłaty, a przedstawi np. zaświadczenie że nie stać go na konwerter, powinien dostać go darmo.

Romek 63
    Participant

Jestem jak najbardziej za tym żeby ośrodki pomocy społecznej przyznawały pieniążki na zakup konwertera swoim klientom :yes: A co do tych opłat to mam nadzieję, że gdy wejdzie TV cyfrowa to będę w końcu mógł płacić tylko za te kanały które mnie interesują, a nie tak jak teraz że gdy chcę oglądać pięć kanałów popularnonaukowych i 3 informacyjne, to muszę wykupić pakiet na 36 kanałów ❗ Poza tym mam nadzieję, że te stałe opłaty za posiadanie TV dla wszystkich zostaną w końcu zniesione już z początkiem nowego roku 🙄 A że jesteśmy technologicznie trochę z tyłu za USA i jeszcze niektórymi państwami, to czy to ma znaczyć że mamy już nigdy nie nadrobić zaległości? 😉

Zuza
    Participant

Gdyby było inaczej, nie wymaganoby dopuszczenia od okulisty do pracy z komputerem. A wymagają. Dla mnie tu zaczynają się schody, bo mam taki astygmatyzm, którego nie dopuszczają tak zwane "normy" - co jest idiotyzmem, bo z ekranu czytam bez problemu, co mogę w każdej chwili udowodnić.

Nie chodzi o to, czy jesteś w stanie pracować, ale o to, że praca przy komputerze może wadę pogorszyć. A za uszczerbek na zdrowiu wywołany pracą państwo by musiało zapłacić, więc woli się zabezpieczyć.

Tak więc myślę że są tylko dwie opcje, albo ulepszać ciągle monitory, albo w ogóle z nich zrezygnować 😀

Albo używać zdrowego rozsądku i raz czytać książkę, raz korzystać z monitora, żeby wzroku nie męczyć.

Nie. Zawsze można kupić lepsze jakościowo słuchawki - z ukierunkowanym dźwiękiem, słuchawki wygłuszające czy choćby stopery do uszu.

Dla mnie zbyt głośne słuchanie muzyki w autobusie to zwyczajne chamstwo, tak jak zbyt głośna rozmowa przez komórkę czy palenie papierosów tuż przy przystanku (u nas jest zakaz na przystanku).

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 604 total)

You must be logged in to reply to this topic.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram