Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Nowinki paleontologiczne, archeologiczne i historyczne

Nowinki paleontologiczne, archeologiczne i historyczne

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 198 total)
  • Author
    Participant

Też byłem pewien, że Ameryka oberwała. Tyle razy na Discovery o tym mówili. Ciekaw jestem, co stałoby się z ludzkością, gdyby wydarzyło się obecnie.

<-- szatański post o numerze 666 (dzięki Barusz) :twisted:

Galactica
    Participant

Też słyszałem że uderzenie było koło Jukatanu (Zatoka Meksykańska) ale jak widać każdy chce być sławny i mieć swoją asteroidę. 😆 Wypośrodkujmy to i okaże się że to w Polske walneło dlatego tak wygląda. 😀

Match
    Participant

"Naród żydowski został wymyślony"

Ciekawy artykuł. Co do słuszności tez w nim zawartych, to nie jestem w stanie nic powiedzieć.

Barusz
    Participant

Tylko, że istnienie odrębnej społeczności żydowskiej w Europie jest poświadczone w literaturze pochodzącej sprzed "okresu narodzin wielkich nacjonalizmów", w naszym kraju choćby w "Panu Tadeuszu" i "Nie-Boskiej Komedii" ("Lalka" już mogłaby chronologicznie podpadać pod ów okres). A wcześniej jeszcze w kronikarstwie średniowiecznym. A jeżeli traktujemy "wymyślenie" jako ukonstytuowanie się jako to coś, co dziś nazywamy narodem (poprzednio świadomie pisałem tylko o społeczności) - skoro wtedy zdarzyło się to wszystkim narodom Europy, to po co pisać, że zdarzyło się akurat Żydom? Nawet można zauważyć, że Żydzi są właśnie w dobrej sytuacji, bo "zostali wymyśleni" razem z Niemcami, Francuzami czy Polakami, czyli stosunkowo wcześnie, kilkadziesiąt lat przed np. Litwinami, Słowakami czy Białorusinami (ci ostatni rodzą się w bólach do dziś).Można wspomnieć o głębszym błędzie w rozumowaniu tego naukowca - narody, wtedy, w latach sześciesiątych-siedemdziesiątych dziewietnastego wieku nie rodziły się od zera. Powstawały z, z braku lepszego słowa, 'protonarodów'*, których geneza sięga wczesnego średniowiecza. Łatwo to udowodnić, sięgając do bliskiego nam przykładu - Polaków pod zaborem pruskim. Gdyby nie mieli poczucia odrębności, to uznaliby się, w sposób oczywisty, za Niemców. Bo by im się to opłacało zwyczajnie. Kto przy zdrowych zmysłach "zapisałby się" do zwalczanego narodu bez własnego państwa, gdy równie dobrze mógłby się uznać za Niemca, obywatela najnowocześniejszego i być może najpotężniejszego państwa w Europie. Przecież Bismarkowi i jego współpracownikom właśnie o to chodziło - myślcie o sobie, jako o Niemcach. Właśnie o to chodziło w germanizacji. Rasizm, uznanie słowian za niższych i godnych zwalczania to pomysł dużo późniejszy. Polacy w Wielkopolsce, na Pomorzu itd. uznali się za Polaków, bo pamiętali, że są odrębnym... no właśnie, narodem ;)To, co konstytunuje naród, czy państwo, czy pamięć o państwie które kiedyś mieliśmy czy religia nie jest, wbrew temu, co twierdzi ten naukowiec w dalszej części wypowiedzi, elementem kluczowym. Ostatecznie tacy Chorwaci nie uznali się wtedy za Serbów właśnie ze względu na obrębność religijną (język praktycznie ten sam). Toteż pomysł z jakąś wyjątkowością Żydów, nawet jeżeli przyjmiemy, że rzeczywiście nie było wygnania Żydów z Palestyny, jest dziwny.

* Zazwyczaj używa się po prostu pojęć "naród w znaczeniu nowoczesnym", "naród w znaczeniu średniowiecznym" itd.

Galactica
    Participant

Jeżeli komuś Żydzi nie pasują to niech nazywa ich Izraelitami. Ich naród jest taki jaki jest mają wsłasną religie język itp. Polacy też mają więc ich istnienia (prawie) nikt nie podwarza.

Barusz
    Participant

Polacy nie mają, były w XVI-XVII wieku pomysły na Kościół Polskokatolicki, ale ich nie zrealizowano. Ponadto ten pan nie kwestionuje istnienia narodu czy adekwatności jego nazwy, tylko ciągłość między Żydami z dziś a tymi ze Starożytności ;>

Match
    Participant

@GalacticaW tym artykule autor właśnie twierdzi, że obecni Żydzi nie mają nic wspólnego z Izraelitami.edit:Przypadkiem zdublowałem post Barusza.

Romek 63
    Participant

Jednym zdaniem jeśli to prawda to, dzisiejsi Żydzi mieliby tyle wspólnego z Izraelitami, co współcześni Egipcjanie z poddanymi faraonów, albo współcześni Grecy ze starożytnymi Grekami albo i mniej ^_^ No i rzuca to nową perspektywę na obecny konflikt żydowsko palestyński :huh:

Barusz
    Participant

Dzisiejsi Grecy właśnie są potomkami wielkich filozofów, a w Egipcie mieszkają potomkowie faraonów - w tym ostatnim wypadku duże znaczenie ma (znów!) identyfikacja religijna, bo Koptowie zachowali odrębność od Arabów w znacznej części dzięki chrześcijaństwu.

Galactica
    Participant

No może ale: 1) Jak współcześni Żydzi mogą mieć coś wspólnego z Żydami ze starożytności? Przecież oni przez prakrtcznie 2000 lat państwa nie mieli. Teraz dopiero tam mieszkają. Przez ten okres czau tułali się po świecie nardziej lub mniej. Mieszkali przecież (mieszkają) również w Polsce.2) Przez to że nie mieszkali razem przez znaczny okres czasu ich kultura się po części zatarła. Przejeli część zwyczajów od innych kultur. 3) Grecy czy Egipcjanie mieszkają ciągle na tym samym terenie dlatego są Grekami i Egipcjanami. Zachowali swoją kulurę jednocześnie integrójąc się z całym (no przesadziłem) światem. Mają styczność z owocami swoich kultur.4) A my (Polacy) działamy na podobnych zasadach jak oni tylko nam pomogła nasza wiara w naszą ojczyznę i jak wiadomo ciągle w nią wierzymy tylko nas ciągle to sporo kosztuje mam na myśli położenie geograficzne (hitler stalin i inni kretyni).

Barusz
    Participant

Nie chcę, by to zabrzmiało brutalnie, ale... czytałeś w ogóle wywiad zalinkowany przez Matcha? ;> Ten naukowiec nie kwestionuje faktu, że Żydzi mieszali się z innymi nacjami (zresztą, w innym kontekście, sam go pod koniec podkreśla), ani ciągłości kulturowej między starożytnymi a współczesnymi Żydami (ta w oczywisty sposób istnieje - rytualne obrzezanie, specyficzna dieta, samo istnienie urzędu rabina itd.) tylko genetyczną ciągłość między oboma grupami. Do tej pory przyjmowano wystąpienie (oczywiście w wielkim uproszczeniu) takiej sekwencji:istnieje naród żydowski w starożytności - zostaje stamtą wypędzony przez Rzymian - rozchodzi się po świecie - mieszka w różnych miejscach praktycznie na całym globie - po 1945 r. wraca do swojej "Ziemii Obiecanej".a on stawia tezę, że wyglądało to o tak:istnieje naród żydowski w starożytności - jego religia rozpowszechnia się po świecie - ci, którzy ją przyjmują uznają się za Żydów (część narodu) - mieszkają w różnych miejscach na świecie - po 1945 r. wracają do "Ziemii Obiecanej", błędnie uznając się za potomków starożytnych Żydów.I stara się jej bronić 😉

Galactica
    Participant

Czytałem ale przyznam że mie cały (troszke za długi). Ale przeczytałem jeszcze raz (początek) i zauważyłem jedną broń którą zaraz użyto przeciw temu profesorowi a mianowicie antysemityzm. Coś powiesz na Żydów i zaraz jesteś antysemitą! O ile mi wiadomo to Palestyńczycy są Semitami czyli wychodzi na to że Żydzi mieszkający w Izraelu są najwiękrzymi antysemitami na świecie. Tam była jeszcze kwestia polskich Żydów w sumie Polaków jaki stosunek mieli żydzi niemieccy do nas (polskich Żydów czyli praktycznie nas)? Potem podobny mieli Hitler i cała reszta ale nie wszyscy.

Eviva
    Participant

Prawda jest taka, że wymyślnie na Żydów to jedyne, co do dziś jednoczy wszystkie narody - jedyny wspólny grunt, na jakim mogą się dogadać przedstawiciele wszystkich narodów i wszystkich religii. Wygodny chłopiec do bicia, którego można obwinić za zło całego świata. Czy biją, czy sa bici - i tak są winni, nawet prawa do obrony im się odmawia. Czy to nie jest czasem trochę... nietrekowo? szczególnie, że gdyby nie Żydzi, to guzik byśmy mieli, nie Star trek.

Barusz
    Participant

@ Galactica - a ten facet sam jest Żydem i wykłada na Uniwersytecie w Tell-Avivie ;>@ Eviva - bez przesady, antysemityzm istniał już w Starożyności w dwudziestym wieku był obecny nieprzerwanie, a teorię z "wymyśleniem" ten naukowcie głosi raptem od kilku lat, jego książka to aktualny bestseller. I mało kto mu na razie wierzy, także mało kto spośród nie-Żydów.

Galactica
    Participant

Narody się mniej więcej dogadują tak jak w UE. Jest paru silnych i cała reszta słucha by im nie podpaść. A że był Żydem to zauważyłem tylko taki przykład daje. Ale w sumie doszliśmy do absurdu: jak "semita" może być "antysemitą"? Tak jak pisałem wcześniej powiesz coś na Żydów i zaraz jesteś antysemitą. A jak oni przyruwnują cię do śmiecia to im nic nie jest bo jak zaczniesz się bronić to kim zostajesz? A że Żydom sporo zawdzięczamy to inna sprawa. To mądrzy (nie wiem w jakim stopniu ale na pewno nie wszyscy!) przedsiębiorczy ludzie. Wymyślają ciekawą nowoczesną broń i inne.Tylko w Palestynie czyli w stosunku do Palestyńczuków (przypomne Semitów) są jacyś mniej wyrozumiali. Oglądałem raz pewien program (o h=0:00) w który pokazali jak Palestyńczyk wybudował dom i zanim się do niego wprowadził zamieszkali tam Żydzi i nie da się ich stamtąd ruszyć.Przypominać mi zaczyna to sytuację z 2 Wojny Światowej. Przykładem może być pani Erika Steinbach ze Związku Wypędzonych która walczy o majątki pozostawione przez uciekinierów. Sama mieszkała w Polsce (chyba Gdańsk) w domu z którego wywalono Polaków. Oby do takiego absurdu tam nie doszło-w Palestynie.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram