Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Nowinki paleontologiczne, archeologiczne i historyczne

Nowinki paleontologiczne, archeologiczne i historyczne

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 198 total)
  • Author
    Participant

Równie dobrze mogła to być Kruszwica, Ostrów Lednicki lub Giecz...Trudno mówić o stolicy w pojęciu dzisiejszym jeśli chodzi o okres wczesnopiastowski, regni sedes principales pasuje tutaj znacznie bardziej - władca przemieszczał się od jednego grodu do drugiego i w tym, gdzie aktualnie przebywał siłą rzeczy był główny ośrodek administracyjny państwa.

Coen
    Participant

Zgadza się, tyle ze władca piastowski, tak jak i większość innych miał swój gród książęcy stricte, gdzie trzymał swoje "skarby" jak żonę itd gdzie - jeśli sprawy wagi państwowej mu nie przeszkadzały w tym - zajeżdżał na zimowanie. Bywało to też zwykle miejsce zebrań rady książęcej/królewskiej jako całości.

Romek 63
    Participant

Co do Poznania to już w większości książek, które czytałem w tym fabularnych jak na przykład Dzikowy Skarb skłaniali się ku opcji, że to Poznań był prawdziwą stolicą a Gniezno jedynie ośrodkiem administracyjno/religijnym

A ja ostatnio doczytałem się w Wikipedii że Poznań i jeszcze 3 lub 4 miasta w X wieku pretendowały do miana głównej siedziby władcy. Natomiast w czasach późniejszych gdy przenoszono "stolicę" do Krakowa to miały być to Kraków miał być tylko czasowo stolicą Polski do czasu aż Poznań odbuduje się ze zniszczeń wojennych. Ciekawostką jest też to że ponoć nigdy nie było żadnego aktu prawnego na mocy którego przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy, natomiast Kraków jest do dziś jedynym miastem w Polsce, które posiada akt prawny ustanawiający go stolicą kraju i ma prawo używać tytułu miasto stołeczne !.

Nie wiem czy to wszystko prawda w 100 % ale tego się w Wikipedii doczytałem. 🙄

Match
    Participant

Oczywiście że to nieprawda - z Wikipedią trzeba uważać :)Artykuł 29. Konstytucji RP mówi: "Stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa".A co do stołeczności Krakowa - tu nie Anglia - nie ma ciągłości prawnej z Piastami. A nazwa faktycznie jest, nawet jakoś prawnie uregulowana - fajnie na pocztówkach wygląda i tyle.

Romek 63
    Participant

Planetoida, która zabiła dinozaury, trafiła w Indie

http://wiadomosci.onet.pl/2061494,16,plane...indie,item.html

40 km. średnicy, lepiej nie myśleć co by było gdyby znowu podobna trafiła...

Coen
    Participant

E tam, Willis jeszcze żyje, więc by załatwił sprawe, trenował w końcu kręcąc Armagedon:)

Eviva
    Participant

E tam, Willis jeszcze żyje, więc by załatwił sprawe, trenował w końcu kręcąc Armagedon:)

A załoga nowego Treka to pies? Mogliby pomóc staruszkowi.

Coen
    Participant

Mam gorsze określenie dla nich niż pies 😉 Niech nie pchają się na taką misje, bo Willis musiał by ratować i świat i załogę.

Eviva
    Participant

Mam gorsze określenie dla nich niż pies 😉 Niech nie pchają się na taką misje, bo Willis musiał by ratować i świat i załogę.

Pomyśl jednak, ile byłoby przy tym zabawy. To też pewien plus, nie uważasz?

BTW: Willisa trawię wyłącznie w serialu "Moonlighting". Poza nim drażni mnie niczym skrobanie widelcem po szybie. Nowa załoga jednak nie.

Zuza
    Participant

Nieważne kto..

- Tu stacja CNN. Raport z ostatniej chwili! Do Ziemi zbliża się wielka asteroida... zderzenie z nią jest nieuniknione! NASA wysyła właśnie ekspedycję, która za pomocą ładunków termonuklearnych ma rozsadzić asteroidę na kawałki - niezagrażające naszej atmosferze...

Z ostatniej chwili: Misja się nie powiodła... do Ziemi zbliża się wielka asteroida naszpikowana ładunkami nuklearnymi...

Romek 63
    Participant

Z ostatniej chwili: Misja się nie powiodła... do Ziemi zbliża się wielka asteroida naszpikowana ładunkami nuklearnymi...

Nawet gdyby misja miała się nie powieść, to i tak lepsze to,

niż beznadziejne bierne czekanie na uderzenie 😮

Zuza
    Participant

Dowcip jest tylko dowcipem ;>

Dzikowy
    Participant

Jestem w szoku. Znaleziono szczątki 50 ty.s żołnierzy Kambyzesa II, która zaginęła w 525 r. p.n.e.

http://news.discovery.com/videos/archaeolo...army-found.html

Galactica
    Participant

No fajnie że znaleźli. A wracając do asteroidy to proponuje użycie Gwiazdy Śmierci z Star Wars choć ma to troszke mankamentó. Tak jak atomice. 1. Po rozwaleniu na kawałki zostałbyby.........kawałki na niezmienionym zbytnio kursie. A frawitacja jest hamska i by je ściągneła.2. A atomice zostwaiają promieniowanie. Termoatomice chyba nie i to jest +. A po Gwieździe dalej by zostały kawałki.3. "Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba" i trzeba ją nieco zmienić za pomocą Willisa Gwiazdy Śmierci BSG Star Wars Star Trek Star Gates i innych dobrych sposobów.

Barusz
    Participant

Planetoida, która zabiła dinozaury, trafiła w Indie

http://wiadomosci.onet.pl/2061494,16,plane...indie,item.html

40 km. średnicy, lepiej nie myśleć co by było gdyby znowu podobna trafiła...

Dopiero teraz to przeczytałem i jestem zdziwiony... Nie wiem dlaczego, ale zawsze mi się wydawało, że uderzyła w półkulę zachodnią, a pozostałością po niej jest zatoka meksykańska. Patrzcie - idealnie pasuje jako krater po wybuchu:

Dołączona grafika

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 198 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram