Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Nowe informacje o filmie Bagińskiego "Hardkor 44"

Nowe informacje o filmie Bagińskiego "Hardkor 44"

Viewing 3 posts - 16 through 18 (of 18 total)
  • Author
    Posts
  • Cross
    Keymaster
    #76497

    Miałem na myśli wbijanie do głowy przy okazji kolejnych rocznic, że tak właśnie należało postąpić, że tak należałoby postąpić ponownie.

    Czy tak trzeba było? Nie wiem, nie żyłem w tamtym okresie, nie wiem jakie były nastroje. Jednak dokonując analizy ówczesnej sytuacji skłaniam się ku zdaniu, że było to zwyczajnie zbiorowe samobójstwo, paradoksalnie bardziej beznadziejne od Powstania w Getcie.

    Uważam jednak, że z tradycją romantyczną należy skończyć - nie ma chyba nic gorszego, niż nakłanianie do zbiorowego samobójstwa w imię honoru.

    Załóżmy, że Twój dziadek walczył w Powstaniu Warszawskim (nie wiem, może rzeczywiście walczył). Powiedziałbyś mu coś takiego prosto w oczy?

    Coraz więcej powstańców mówi o tym w ten sam sposób.

    Piszesz o zbiorowym samobójstwie. Tak się składa, że Rosjanie mieli za chwilę wejść do Warszawy. Właśnie dlatego AK wybrało ten moment. Inna sprawa, że ruscy zatrzymali się i przyglądali całej sytuacji z boku. Owszem - jest tu element honoru - "Przywitamy Rosjan w wyzwolonym mieście", ale nazywanie tego samobójstwem uznaję za nadużycie.

    Większość dowództwa AK zdawała sobie sprawę z beznadziejności Powstania, jednak mało kto był w stanie przeciwstawić się ambicjom Okulickiego.

    The D
    Participant
    #76498

    Piszesz o zbiorowym samobójstwie. Tak się składa, że Rosjanie mieli za chwilę wejść do Warszawy. Właśnie dlatego AK wybrało ten moment. Inna sprawa, że ruscy zatrzymali się i przyglądali całej sytuacji z boku. Owszem - jest tu element honoru - "Przywitamy Rosjan w wyzwolonym mieście"

    Być może nie chodziło tylko o honor. Zauważ, że wtedy Litwa, Łotwa i Estonia były już replublikami członkowskimi ZSRR, działał PKWN itd.

    Barusz
    Participant
    #76500

    To tym gorzej dla autorów decyzji o rozpoczęciu walk - dziwienie się, że Stalin nie postąpił zgodnie z interesami narodu polskiego nie jest mądre. Owszem, pomysł był taki, że rosyjskich sojuszników bądą w Warszawie witali przedstawiciele legalnych, niezależnych władz. Ale nietrudno zauważyć, że w takim razie decyzja o niewchodzeniu do Warszawy i czekaniu aż Polacy się wykrwawią była ze strony sowietów logiczna.

Viewing 3 posts - 16 through 18 (of 18 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram