Forum Fantastyka Star Trek Nawiązania

Nawiązania

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 651 total)
  • Author
    Posts
  • Comm_Luke
    Participant
    #36558

    Dziś rano na Discover Since był progrma "95 światów", czy jakoś tak, któy opowiadał o księżycach w układzie słonecznym. JEden z naukowców, mówiąc o możliwości istnienia życia pozaziemskiego, powiedział: "większość moich znajomych, gdy mówię o istotach pozaziemskich myśli o Klingonach ze Star Treku, a mnie ucieszyłaby najmniejsza bakteria" 😉

    scimitar
    Participant
    #36744

    Jakiś czas temu oglądalem komedię "Daddy Day Care", mniej więcej od momentu gdy zaczyna rozwijać się akcja pojawia się niejaki Marvin w mundurze z TOSa i zaczyna pracę jako wychowawca w przedszkolu...:)

    Barusz
    Participant
    #36851

    LOST 1x20, "Do No Harm", mniej-więcej w połowie odcinka Jack i Chrystian siedzą nad brzegiem basenu, gdy syn zwierza się ojcu, że nie jest w stanie napisać przysięgi ślubnej ten odpowiada:-You are a doctor, not a writer.I wymieniają uśmiechnięte spojrzenia.Jak mogłem nie wychwycić tego za pierwszym oglądaniem...

    Cross
    Keymaster
    #37926

    Ale powinno się tu mówić tylko o świadomych nawiązaniach. W przypadku wielu filmów i książek amerykańskich, wspomnienie o ST jest zazwyczaj nakreśleniem pewnego tła kulturowego. ST jest mocno osadzony w masowej kulturze USA i fragmenty typu: "Lily otworzyła zaspane oczy i spytała ojca: czy to już pora na Star Treka?" nie świadczą koniecznie o tym, że ktoś sympatyzuje czy też nie z ST. To tak jak u nas można zobaczyć w popkulturowej literaturze zdania "siostra Pawła włączyła tv, bo zbliżała się godzina emisji "M jak miłość"". Nie wszystko złoto, co się świeci... 🙂

    Barusz
    Participant
    #37928

    Nie zgadzam się. Po pierwsze trudno raczej mówić o czymś takim jak "nieświadome nawiązanie". Po drugie akcenty tyczące tła kulturowego często bywają ciekawsze i fajniejsze po prostu niż te zupełnie 'świadome'. Po trzecie to powyżej było zupałnie świadome, tak gdy idzie o postacie jak i scenarzystów. Chyba pisząć scenariusz do takich seriali jak LOST nikt nie myśli o jego odbiorze poza Stanami i o konieczności akcentowania tego, że akcja rozgrywa się 'tu i teraz'.Kreskówka "Pinky i Mózg". W jednym z odcinków widzimy serial od kulis. Dyrekcja wzywa aktorów grających tytułowe postacie i informuje je o spadku oglądalności serialu. Dla jej podreperowania muszą oni gościnnie wystąpić w kilku innych. Wybór pada m.in. na TNG, gdzie są potworami zabitymi przez Picarda i Georgiego na jakiejś planecie. Całkiem spora scena. Pod koniec okazuje się, że był to tylko koszmarny sen Mózga.

    Cross
    Keymaster
    #37932

    Po trzecie to powyżej było zupałnie świadome, tak gdy idzie o postacie jak i scenarzystów.

    Ale ja absolutnie nie piłem do Twego postu powyżej 🙂

    Chodzi mi o to, że świadome nawiązania (i pamiętaj, że mówiłem o filmach i literaturze mainstreamowej) występują wtedy, kiedy ktoś darzy sympatią/antypatią ST. A tzw. "nieświadome" nawiązania (faktycznie, nie jest to najszczęśliwsze określenie 🙂 )są wtedy, kiedy ktoś używa elementów z ST tylko dla zarysowania tła, np. dziecieństwa bohatera.

    Gosiek
    Participant
    #39114

    A w ramach wyszukiwania kolejnych nawiązań na listę trafia Stargate Atlantis, odcinek 2x19 Inferno, w którym możemy usłyszeć taki dialog:

    - Odkryłem nazwę statku... To Hipapheralkus.

    - Co?

    - Okazuje się, że został nazwany po pradawnym generale Hipapheralkusie.

    - Tak go nie będziemy nazywać!

    - Dobrze to, co powiesz na...

    - I nie nazwiemy go Enterprise! ;>

    Barusz
    Participant
    #39152

    CSI ("Kryminalne Zagadki Las Vegas") 3x13 "Random Acts of Violence". G(reg) i N(ick) spotykają się w centrum badań DNA (nie wiem czy ma to jakąś nazwę własną), trochę dalej A(rchie) siedzi przy komputerze.G: Posłuchaj, myślałem, że jesteśmy kumplami.N: ---G: Więc dlaczego bierzesz w teren Archiego zamiast mnie?N: To właściwa osoba do tej roboty. Musisz rozumieć świat w którym prowadzisz dochodzenie.G: ???N: Hej Archie!A: Taaa...N: W którym odcinku Star Treka jest facet z taką rzeczą na czole i portal czasoprzestrzenny?A: Chodzi o Klasyk, Następne Pokolenie, DS9, Voyagera czy Enterprise?GiN: [wymiana spojrzeń, wiecie jaka, N podchodzi do A]A: Może chodzi o Farscape?N: Nie mam pojęcia o czym do mnie mówisz.

    Barusz
    Participant
    #39421

    Zastanawiałem się gdzie to wrzucić, w końcu trafia tu: http://prawo.vagla.pl/node/6013


    SPOILER DRUGIEGO SEZONU LOST

    2x04 "Everybody Hates Hugo", gdy rozbitkowie z tratwy dochodzą do drzwi drugiego z bunkrów Sawyer pyta Ane-Lucie "I co? Teleportujesz nas teraz?"

    Barusz
    Participant
    #39672

    Przedostatni roździałek - jeśli ktoś nie lubi czytać 😉

    http://auto.gazeta.pl/auto/1,71361,3107831.html

    Barusz
    Participant
    #39901

    Kolejny raz "South Park", tym razem starszy odcinek (aż z 1998 r.). "Spooky Fish" - po tym jak otwierają się wrota do lustrzanego wszechświata okazuje się, że przebywa tam "zły Cartman". Ma on brodę i w ogóle przypomina Spocka z "Mirror, mirror".

    Cross
    Keymaster
    #39919

    Nie wiem czy było, ale zamieszczam bo miałem niezłą beczkę z tego. W jednym z niedawno emitowanych w TV odcinków JAG dwa F-14 lecą na rekonesans.Nagle pilot jednego komunikuje - Bandyci na trzeciej. Jego skrzydłowy odpowiada - Gdzie? Nic nie widzę! Pilot pierwszego myśliwca: Są coraz bliżej. Atakuję!Skrzydłowy - Określ wroga!Pilot - to Klingoni!Skrzydłowy - ????Okazało się, że pierwszy pilot miał zanieczyszczony tlen w masce, co powodowało halucynacje... 😀

    Eric Keitel
    Participant
    #39924

    Pominąłeś kwestię 'They've activated clocking devices!' - w momencie kiedy skrzydłowy ich nie widział.

    Barusz
    Participant
    #40285

    Okładka dzisiejszej "Polityki" zapowiada jeden z tematów numeru - "Odżyła satyra polityczna, teraz głównie w Internecie. Politycy walczą, naród się śmieje". Do tego odrazek - cztery fotomontarze. Jeden z nich nasz. Zdjątko było już wystawione wszędzie gdzie się tylko dało (tj. gdzie tylko zaglądają polscy internauci zainteresowani ST):

    http://fun.anfa.pl/img/data/!_wybory20...ata/zephyr7.jpg

    Trekowy akcent w jednym z najbardziej opiniotwórczych tygodników jak by nie patrzeć...

    Gosiek
    Participant
    #40290

    W nawiązaniu do posta o akcencie trekowym w Polityce - pod tym adresem można sobie tą najnowszą okładkę obejrzeć - a warto. 😛

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 651 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram