Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Narodziny bez rodziców?

Narodziny bez rodziców?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 30 total)
 • Author
  Posts
 • Anonymous
  Guest
  #5128

  Jak podaje czasopismo "Nature" naukowcy ze Stanford University odkryli gen odpowiedzialny za rozwój ludzkich komórek rozrodczych. Dzięki niemu stworzyli w pełni dojrzałe ludzkie komórki rozrodcze z komórek macierzystych.

  [more]Naukowcy pracują obecnie nad uzyskaniem komórek rozrodczych z komórek skóry dorosłego człowieka. W przyszłości prawdopodobnie będzie także możliwe uzyskanie plemników z komórek kobiety oraz jajeczek z komórek mężczyzny.

  Badania mają na celu pomoc wielu parom, które mimo leczenia niepłodności i zabiegów in vitro nie mogą się doczekać potomstwa ze względu na uszkodzenie lub mutacje w obrębie komórek rozrodczych.

  Oczywiście rodzi to wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza natury teologicznej i etycznej. Stąd już bowiem krok do "wyhodowania" człowieka poza ciałem kobiety a to już całkiem sci-fi.

  Więcej na temat można przeczytać tu.[/more]

  Romek 63
  Participant
  #80316

  Pisałem już o tym wczoraj w temacie "Biotechnologie i ich zastosowanie..." 🙄

  http://www.trek.pl/forum/index.php?showtop...amp;#entry96606

  Myślę, że to będzie bardzo kontrowersyjny temat 😆

  Aved
  Participant
  #80322

  moja pierwsza myśl brzmiała "o k**wa". I wynikała z przerażenia, że z wielu takich komórek nigdy nie będzie dzieci.

  Infango
  Participant
  #80327

  Fajnie, niema jak porządny skok w biotechnologi. Pomorze to wielu parom w posiadaniu dzieci. A co cię przeraża w tym że z tych komórek nie będzie dzieci ?

  Drix
  Participant
  #80332

  "plemników z komórek kobiety oraz jajeczek z komórek mężczyzny."Słaby zawsze bylem z bilogii ale to chyba raczej odwrotnie powinno byc. 😉

  I. Thorne
  Participant
  #80334

  Moze to, że mimo wszystko to sa ludzie, choć jeszcze treka nie oglądali?Takie zabawy są bardzo podejrzane moralnie, a jak wykazało klonowanie Dolly to przybywa proces starzenia genetycznego i dzieciak będzie miał wiek genetyczny swego "rodzica". 15 latek z reumatyzmem i chorobami mózgu to nie za dobra perspektywa...

  Eviva
  Participant
  #80338

  Fajnie, niema jak porządny skok w biotechnologi. Pomorze to wielu parom w posiadaniu dzieci. A co cię przeraża w tym że z tych komórek nie będzie dzieci ?

  Nie rozumiesz? Używanie środków wczesnoporonnych jest be, bo z zygoty może ewentualnie rozwinąć się człowiek. A jak może się rozwinąć z każdej komórki, to naprawdę strach myśleć, ile rzeczy stanie się be.

  Infango
  Participant
  #80339

  Nie rozumiesz?

  Rozumiem ale idąc tym tokiem myślowym to od swoich narodzin wymordowałem parę milionów i jakoś mnie to nie rusza. A czy to jest czy też nie be to nie wiem osobiście nie mam nic przeciwko.

  The D
  Participant
  #80341

  "plemników z komórek kobiety oraz jajeczek z komórek mężczyzny."

  Słaby zawsze bylem z bilogii ale to chyba raczej odwrotnie powinno byc. 😉

  I miedzy innymi na otwieraniu nowych możliwości polega przełomowość odkrycia.

  Choć nawet gdyby udało się wyhodować takie plemniki to i tak rodziły by się z nich tylko dziewczynki.

  fluor
  Keymaster
  #80342

  Eviva: myślę, że to mało prawdopodobne, by Twoja prognoza się spełniła.The_D: Seksmisja nadchodzi? 🙂

  Infango
  Participant
  #80344

  The_D: Seksmisja nadchodzi? 🙂

  I tu pasuje cytat : "Ale tak jajem o jajo ?" 🙂

  Manul
  Participant
  #80348

  A jak może się rozwinąć z każdej komórki, to naprawdę strach myśleć, ile rzeczy stanie się be.

  Na przykład wszystko będzie be. Żyjemy w skażonym środowisku, jemy skażoną żywność i ... w zasadzie wszystko niszczy nasze ciała. Mój boże, to tak jakby codziennie dokonywać aborcji.

  Poza tym w artykule znalazły się takie słowa:

  "Przeciwnicy argumentują, że błędem jest manipulacja przy budulcach życia. Ostrzegają, że korzyści otrzymane z leczenia niepłodności mogą spowodować wielkie zniszczenia w relacjach między członkami rodziny."

  Argument dla mnie wręcz absurdalny. Mogli by to jakoś rozwinąć czy coś, bo wynika z tego, że jak sobie para w końcu zrobi dziecko to się rozejdzie.

  (chociaż, czasem i tak bywa nawet w "płodnych" związkach)

  Eviva
  Participant
  #80363

  Przeciwnicy argumentują, że błędem jest manipulacja przy budulcach życia

  Trzeba sobie uświadomić, że prawie każda nowa technologia była w ten sposób traktowana. Prędkość ok. 30 km na godzinę była uważana za absurdalną i powodującą pomieszanie zmysłów oraz choroby fizyczne, że wspomnę tylko to.

  A już inne argumentu - wręcz śmieszne.

  fluor
  Keymaster
  #80365

  Poza tym należy zauważyć, że często przeciwnicy różnych innowacji wymyślają różne argumenty "z czapy", niekoniecznie przemyślane.

  Jamjumetley
  Participant
  #80368

  Jak często bywa w takich sprawach, mamy do czynienia z mieczem obusiecznym. Dopóki nowe metody mogą pomóc począć dziecko ludziom, którym los odebrał możliwość naturalnego rozrodu, to jest to jak najbardziej szlachetna sprawa. Gorzej jeżeli zacznie się stosować odkrycia do "zrobienia" sobie dziecka bo to cool i w ogóle super. Jak dodamy do tego opcję zaprojektowania sobie potomka (tylko 9999,95$), to będzie tragedia. Widzieliście Gattaca?

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 30 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram