Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Napęd warp coraz bliżej

Napęd warp coraz bliżej

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4621

  Fizycy z Uniwersytetu Baylor mają pomysł na podróż z prędkością szybszą niż światło, który nie łamałby żadnych z praw fizyki. Doktorzy Gerald Cleaver i Richard Obousy teoretyzują, iż oddziaływanie dużą ilością energii na czasoprzestrzeń wokół statku kosmicznego, pozwoliłoby stworzyć 'bąbel', który pchnąłby statek z prędkością ponadświetlną.

  [more]Pomysł oparty jest o napęd Alcubierre'a (znany jako 'napęd warp') i zmodernizowany zgodnie z tzw. M-teorią, rozwijającą nieco dalej teorię strun i zakładającą, iż struny drgają w jedenastowymiarowej przestrzeni. Fizycy uważają, że manipulowanie jedenastym wymiarem, to klucz do napędu nadświetlnego, gdyż doprowadziłoby ono do powstania ciemnej energii. Jak mówi dr Cleaver, pozytywna ciemna energia jest odpowiedzialna za przyspieszanie Wszechświata wraz z postępem czasu, tak jak nastąpiło to podczas Wielkiego Wybuchu, gdy Wszechświat rozszerzał się szybciej niż prędkość światła. Wg obliczeń przewidywana ilość energii, niezbędnej do wpłynięcia na jedenasty wymiar, jest równoważna masie Jowisza po zamianie go na energię. Na napęd warp poczekamy więc jeszcze dość długo.

  Na podstawie ScienceDaily.

  O napędzie Alcubierre'a możecie poczytać w 6 numerze Pathfindera.[/more]

  Dzikowy
  Participant
  #72154

  Gdzieś już obiło mi się o uszy, całe lata temu, ale chyba nie w źródłach stricte naukowych 😆

  Breen
  Participant
  #72157

  A jednak jest coś na rzeczy.. Zastanawiające jak wiele wynalazków ze Star Trek, które wydawały się nieprawdopodobne, zostało wprowadzonych do codziennego życia. Ot choćby telefony komórkowe (komunikator). Podobny artykuł czytałem na temat hipotetycznej możliwości teleportacji (bodajże w miesięczniku Science więc dosyc poważnym). Gene Roddenberry niewątpliwie był wizjonerem, kto wie, jeśli ludzkość się sama nie unicestwi wcześniej, byc może chociaż częsciowo przyszłość będzie wyglądała podobnie jak w ST.

  BeneGesserit
  Participant
  #72161

  Podobny artykuł czytałem na temat hipotetycznej możliwości teleportacji (bodajże w miesięczniku Science więc dosyc poważnym).

  O udanych próbach teleportacji było głośno już parę lat temu - zerknij tutaj. Jak dotąd powiodło się przeniesienie informacji między fotonami, między fotonami i grupą atomów oraz między dwoma pobliskimi atomami za pośrednictwem trzeciego atomu. Stosunkowo niedawno pojawiły się doniesienia o bezpośredniej teleportacji stanu kwantowego między dwoma odrębnymi atomami oddzielonymi odległością metra, czyli już nie 'hipotetycznej' 😉

  Parę dni temu pojawił się również artykuł o nowej metodzie wykrywania stanów splątania występujących wśród złożonych systemów optycznych. Choć metoda ta dotyczy na razie jedynie fotonów, zapewne stanie się kolejnym krokiem w rozwoju technologii teleportacji, której teoria opiera się na tym zjawisku.

  Dzikowy
  Participant
  #72167

  Ot choćby telefony komórkowe (komunikator).

  Nie dziwota. Szef Motoroli zainspirował się TOSem.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram