Forum Fantastyka Inne sci-fi i pozostałe gatunki Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Q__
  Participant
  #241274

  I znów nominowałem - ja, dumny elektor 😉 - utwory do Nagrody Żuławskiego, jak czynię to od lat*. Tym razem lista wyglądała tak:

  1. Wojciech Gunia, Dom Motta (w: Dom wszystkich snów)
  2. Ziemowit Szczerek, Cham z kulą w głowie
  3. Elżbieta Cherezińska, Odrodzone Królestwo
  4. Romuald Pawlak, Podarować niebo,
  5. Sławomir Nieściur, Blokada

  1. Bo literacko jest to dobre, a przy tym przyda się wzmocnić w Polsce nurt fantastyki grozy w duchu Lovecrafta-Grabińskiego-Ligottiego-Danielewskiego i Kafki z Schulzem (w tym konkretnym wypadku bliżej do trzeciego i dwu ostatnich, niż reszty, ale filozoficzne ambicje zawsze podobne).
  2. Bo fantastyka polityczna to nasza narodowa** specjalność, a ta powieść nie przynosi wstydu poprzednikom (z którymi Szczerek polemizuje - co b. dobrze, wielogłos w dyskursie publicznym jest wskazany), zahaczając w dodatku o klimaty rodem z Chabona (z którym łączą teraz nas, Trekerów, miłosno-nienawistne więzi).
  3. Za kontynuację tradycji druonowskich we wzbogaconej o elementy fantasy formie (któż nie lubi soczystych powieści historycznych?), i solidnie rzemiosło literackie, po prostu.
  4. Bo próba wpisania się w dziedzictwo lemowsko***-strugacko-zajdlowsko-szulkinowskie zasługuje na docenienie.
  5. Za pogłębienie nieźle napisanej prozy z modnych militarno-spaceoperowych nurtów odrobiną (ok, więcej, niż odrobiną) gorzkich antywojennych refleksji (tak, dobrze napisana literatura rozrywkowa też zasługuje na docenienie).

  * http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=4&topic=2796

  ** Używam tego słowa nieco ironicznie, świadom jego wieloznaczności.

  *** Nawet jeśli w praktyce - mimo czytelnych nawiązań (choćby motyw błędu w obliczeniach, czy trojaków zamiast dubeltów) - bliżej do pomniejszych kolegów Peteckiego i Zajdla (Z. Prostaka, czy wczesnego M.P. Jabłońskiego, np.), którzy - owszem - wszyscy na Mistrzu się chowali.

  Q__
  Participant
  #241477

  No i znów mój gust dość mocno pokrył się z powszechno-elektorskim 😉 :
  https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=3878024005596587&id=103712399694452

  Przy czym - może nieco paradoksalnie, w świetle kolejności, w jakiej nominowałem - najbardziej cieszy tak wiele punktów dla Pawlaka. Nie napisał może najlepszej literacko z zeszłorocznych powieści fantastycznych, ale raduje się serce (czy raczej: układ limbiczny), że klasyczna SF/ambicje tematyczne/nawiązywanie do najczcigodniejszych (lemowskich!) wzorców są tak doceniane.

  Nominancja dla Guni cieszy również. Mam nadzieję, że wzmocni pozycję rodzimej głębokiej filozoficznie literatury grozy* jak wspominałem.

  * A tę W.G. potrafi zrobić i z kompletnie realistycznej, lakonicznej, notki blogowej:
  http://labiryntzlisci.blogspot.com/2018/12/niewypowiedziane-niewydarzone.html

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram