Forum Fantastyka Star Trek Mirror Universe

Mirror Universe

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 62 total)
  • Author
    Participant

W Twoim poprzednim poście jest kilka wątków, postaram się odnieść do wszystkich po kolei:1) Nie znam. Nawet nie wiem co to jest równanie Schordingera...2) Kwestia kiedy nastąpiło rozdzielenie obu "uniwersów" była już omawiana w wątku poświęconym wrażeniom z oglądania Enterprise, po kródce przypomnę, że w czołówce widzimy "In The Mirror, Darkly" HMS Enterprize strzelający z dział i alternatywne lądowanie na księżycu, co wskazuje, że rodzdzielenie nastąpiło długo przed lotem Cochraine'a - jeżeli w ogóle. Nawiasem mówiąc jest to moim zdaniem dość głupie - z TOSowskich i DS9owskich "lustrzanych" odcinków wynika, że ludzkość dość szybko odeszła od zwyczajów znanych z "Mirror, mirror", logika wskazuje więc, że przyjeła je nie na długo przed czasami Tiberiusa.3) Mirrorowi Borg i Dominium są zapewne odpowiednio w kwadrantach Delta i Gamma. W głównej (najczęściej widzianej) linii czasowej Treka ludzkość natkneła się na nich dlatego że prowadziła politykę pokojowej ekspansji i odkryć. Ponieważ w MU takowej nie prowadziła, więc ich nie zna.4) O oddziaływaniu obu światów pisaliśmy nader dużo powyżej.

Beyo
    Participant

W Twoim poprzednim poście jest kilka wątków, postaram się odnieść do wszystkich po kolei:

1) Nie znam. Nawet nie wiem co to jest równanie Schordingera...

Hmm...h z daszkiem razy psi = E z daszkiem razy psi

2) Kwestia kiedy nastąpiło rozdzielenie obu "uniwersów" była już omawiana w wątku poświęconym wrażeniom z oglądania Enterprise, po kródce przypomnę, że w czołówce widzimy "In The Mirror, Darkly" HMS Enterprize strzelający z dział i alternatywne lądowanie na księżycu, co wskazuje, że rodzdzielenie nastąpiło długo przed lotem Cochraine'a - jeżeli w ogóle.

Hmm no z tym rozdzieleniem to sie nie zgadzam...kazdy wszechswiat czy to rownolegly czylustrzany realizuje sie od swego poczatku do swego konca..nie ma czegos takiego jak rozdzielanie..

3) Mirrorowi Borg i Dominium są zapewne odpowiednio w kwadrantach Delta i Gamma. W głównej (najczęściej widzianej) linii czasowej Treka ludzkość natkneła się na nich dlatego że prowadziła politykę pokojowej ekspansji i odkryć. Ponieważ w MU takowej nie prowadziła, więc ich nie zna.

To nie ma zanczenia czy pokojowa eksploracja czy podboj...obie metody poszerzaja strefy wplywow wiec bycmoze sie ludzkosc na nich kiedys natknie. Moja watpliwosc dotyczy raczej tego czemu to Borg nie znalazl ludzi pierwszy..moze Q w swiecie rownoleglym nie istnieje?

A jesli istnieje jakas mroczna wersja continnuum? choc to troche bez sensu..dom Q o le wiadomo jest "poza" iukladem wszechswiatow.

4) O oddziaływaniu obu światów pisaliśmy nader dużo powyżej.

[post="29221"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

No nawet jesli duzo to kolejny glos w dyskusji nie zaszkodzi, zwlaszcza ze duza czesc tej dyskusji lubi uzywac slowa "pradwopodobnie" 😛

Barusz
    Participant

1) Wciąż mi to nic nie mówi...

2) No to zwróć uwagę na drugi akapit Twojego poprzedniego posta. Tam właśnie - chyba, że ja czegoś nie chwytam - pisałeś o rozdzieleniu w wyniku podróży w czasie ludzi z Terra Prime.

3) Miałem na myśli tyle, że Ziemianie z MU nie różnią się specjalnie (do czasów Kirka) od Kardasian, Romulan itd, więc siłą rzeczy Q nie zainteresował się nimi tak bardzo. Ponadto zaś w czasach gdy Federacja po raz pierwszy stykała się z Borgiem i Dominium Ziemianie z MU w ogóle nie prowadzili ekspansji (bo byli podbici i ujarznieni przez Kardasian i Klingonów.

4) Tak to jest gdy rozmawia się o nieistniejącym wszechświecie kreowanym przez scenarzystów których kompetencji nie jesteśmy do końca pewni...

Barusz
    Participant

W topiku o wrażeniach z oglądania "Enterprise" Gosiek napisała:

"(...) Dużym minusem jest zupełne oderwanie tych dwóch epizodów od reszty serialu - żadnego wprowadzenia w sytuację, żadnych nawiązań. Ot, po prostu zaczyna się nagle akcja w innej rzeczywistości, bez żadnych nawiązań do tego co się działo w poprzednich odcinkach.

(...) W TOSie czy DS9 wprowadznie do innego świata, było przemyślane, miało jakąś podbudowę,, tutaj te dwa epizody są nieco wyrawne z kontekstu(...)" ( http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=690&st=270 , 282. post).

Ktoś wie o co chodzi? Z tego co pamiętam to w TOSie Kirk, McCoy i kilkoro innych a w DS9 Kira i Bashir dostali się do MU przypadkiem w wyniku jakiś zawirowań podprzestrzennych, a odcinki te pojawiły się w serialach ni z tego ni z owego właśnie. Oczywiście w DS9 istniała potem ciągłość fabularna między nimi, ale po pierwsze nie była jakoś specjalnie związana z innymi epizodami, po drugie zaś w ENT nie było to technicznie możliwe (bo nie będzie piątego sezonu). Oczywiście w "Mirror, Mirror" i otwierającym DS9owską "lustrzaną" serię "Crossover" nie było też żadnych nawiązań do wcześniejszych odcinków odpowiednio TOSu i DS9. Zapewne to ja nie chwytam sensu zacytowanego fragmentu, będę wdzięczny za wyjaśnienie tej kwestii.

PS: Cytat przeniosłem, bo choć w tamtym topiku był on jak najbardziej na miejscu, to moja odpowiedź już by nie była. Pozwoliłem sobie go skrócić dla wygody ewentualnych czytelników, mam nadzieję, że to nie problem.

Gosiek
    Participant

Ponieważ chodzi o moją wypowiedź, więc mogę ją rozwinąc. 😉 Dla mnie te dwa odcinki Ent są niepowiązane z resztą serialu dlatego, że startujemy w MU bez żadnego ostrzeżenia, po prostu pojawia się początek epizodu, w którym jest inna załoga, chociaż złożona z tych samych ludzi, ten sam statek, ale w barwach innego Imperium etc. W DS9 i TOS to załoga z "naszego" świata trafiała do mirror universe, które było przedłużeniem serialu do którego je wprowadzono, dawało możliwość pokazania kontrastu między postaciami "stąd" i z MU, często też konfliktów między sobowtórami z obu uniwersów. W Entku tego nie ma. Nie ma żadnej ciągłości między przygodami ludzi, których widzimy w serialu a tymi z MU. Nie ma załogi NX-01, która spotyka swoje odpowiedniki trafiając do lustrzanego wszechświata, znani nam z serialu Archer, Hoshi, Reed, Trip etc. pojawiają się jedynie jako wzmianki w pokładowej bibliotece Defianta, a na dobrą sprawę mogłoby ich tam w ogóle nie być. Odcinki nie pokazują róznic i powiązań między "zwykłym" światem entkowym a entkowym mirror universe. Pokazują tylko jedną stronę. I to mi się właśnie nie podoba. Imo gdyby powiązano je w jakiś sposób z resztą serialu wypadłoby to o wiele lepiej. A tak, to mirrowe epizody są jedynie przerywnikiem dla fabuły entka, dobrym, ale zupełnie niepowiązanym z całością.

Barusz
    Participant

Czy to istotna różnica, czy widzimy MU dlatego, że przypadkiem trafiła tam któraś z postaci z serialu, czy też nie? Moim zd. to zupełnie nieistotne. W ENT nie można było zastosować manewru z TOSa i DS9 ze względu na kanon narzucony przed TOS (wg którego Federacja dowiedziała się o samym istnieniu "złego bliźniaka" dopiero za pośrednictwem Kirka). IMO "różnice i powiązania między "zwykłym" światem entkowym a entkowym mirror uniwerse" były... no pokazane. Oba odcinki były połączone z resztą serialu podobnie jak w TOS i DS9 (czyli nijak). I istotnie były tylko przerywnikiem (podobnie jak w serialach wcześniej nakręconych).

Gosiek
    Participant

Czy to istotna różnica, czy widzimy MU dlatego, że przypadkiem trafiła tam któraś z postaci z serialu, czy też nie?

Toteż ja nigdzie nie twierdziłam, że sposób wejścia entkowej załogi do MU ma jakiekolwiek znaczenie dla lustrzanego wszechświata i jego istnienia. Ponieważ imo nie ma żadnego. Chodzi mi o to, że nie zachowano pewnej ciągłości logicznej w Ent (rany, czego ja wymagam ;>) i stworzono epizody, które praktycznie nie są powiązane z resztą serialu i tak naprawdę mogłyby istnieć bez niego.

Co do połączenia odcinków z serialem, to w przypadku DS9 ono jak najbardziej istniało - między postaciami z obu stron zachodziły interakcje, jedni zyskiwali coś dzięki drugim (np. Smiley plany Defianta czy "zastępczego" dowódcę, a młody Jake Sisko "odzyskał" na krótki czas straconą matkę, a Ben żonę, co z pewnością miało na nich spory wpływ, Kira też spotkała drugiego Bareila). Dlatego imo twierdzenie, że te połaczenia wyglądały nijak jest mocno naciągane. One były i miały wpływ na postaci z obu stron lustra. I to niemały wpływ.

Natomiast co do samego entkowego MU, to pokazani tam Ziemianie wydają mi się nieco przerysowani, zapewne dlatego, żeby jak najbardziej odróżnić ich od tych z "normalnej" rzeczywistości. Tyle, że tych "normalnych" nie mamy okazji obejrzeć w mirrorowych odcinkach, dlatego porównanie jest nieco korespondencyjne - mamy załogę NX-01 z innych epizodów i załogę z In a mirror, darkly..., brak bezpośredniej konfrontacji, która z pewnością mogłaby być ciekawa. Nawet mimo tego, że mirrorowe postacie wyglądają tu chwilami na bandę sadystycznych prymitywów, którzy nie są w stanie myśleć o więcej niż jednej rzeczy równocześnie. ;>

Barusz
    Participant

Musisz mi wierzyś na słowo, ale pierwotnie nie zrozumiałem Cię źle (to tak na marginesie zacytowanego fragmentu tekstu). Pytałem, czy dla jakości odcinka, dlatego czy się go dobrze czy źle ogląda i czy wnosi coś do serialu ma znaczenie, czy "mirrorowy" wątek pojawia się nagle i niespodziewanie ponieważ ktoś przypadkiem tam trafił ("Mirror, mirror" i "Crossover") czy też nie ("In the mirror, darkly"). Przecież dwa w.w. epizody TOS i DS9 też mogłyby, jak piszesz "istnieć bez niego" (swego serialu)...BTW: Serio uważasz, że zła wersja załogi Archera jest bardziej przerysowana niż "lustrzani" bohaterowie wzmiankowanego odcinka TOS?

GWYNBLEIDD
    Participant

SPOJLER ALERT LVL 1

Z tego co pamiętam (...) w DS9 Kira i Bashir dostali się do MU przypadkiem w wyniku jakiś zawirowań podprzestrzennych, a odcinki te pojawiły się w serialach ni z tego ni z owego właśnie. (...) Oczywiście w "Mirror, Mirror" i otwierającym DS9owską "lustrzaną" serię "Crossover" nie było też żadnych nawiązań do wcześniejszych odcinków odpowiednio TOSu i DS9.

Hmmmm no nie do konca sie zgodze jesli chodzi o DS9. First w Crossover trafienie Kiry i Bashira do lustrzanego swiata wcale nie jest takie oderwane od reszty serii. Bowiem "przejscie" przez lustro jest spowodowane anomalia tunelu. Kira i Bashir nie wpadaja tam ot tak sobie a przenosi ich tam anomalia ktora de facto wynika z sytuacji zaistanialej w "normalnym" universum - tunel jest niezbadany i to co sie moze w nim zdarzyc nie jest zalodze DS9 znane. Tak wiec wypadek pokazuje tez jak niebezpieczny moze byc tunel uwazany za wielkie szczescie przez Bajoran jak i Federacje. Poza tym wydaje mi sie ze scenarzyscie chcieli poprzez wprowadzenie MU pokazac jacy mogliby byc bohaterowie serii kojarzeni zdecydowanie jako dobre postaci gdyby przyszlo im zyc w odmiennej rzeczywistosci. Ani Odo ani Garak, Sisko czy Kira z mirrorowego swiata juz tacy ladni nie sa. I jeszcze jak moze/moglaby potoczyc sie historia calosci znanego nam nielustrzanego universum gdyby zaistnialy takie nie inne okolicznosci. Poza tym Crossover wyraznie nawiazuje do TOS'a gdy mirrorowa Kira mowi ze wie kim sa przybysze ;> A wie to po wydarzeniach zwiazanych z pobytem Kirka w MU. I idac dalej. Kolejny mirrorowy epizod DS9 Through the Looking Glass jest wybitnie dobrze powiazany z caloscia serii. Sisko w poprzednich odcinkach wyraznie wraca momentami do pamieci o swojej zonie to raz. Dwa: decyzje Smiley'a o zabraniu Sisko do lustrzanego swiata jest logiczna w 100% i zdecydowanie pasujaca do pewnego pomyslu na postac Bena w calym serialu. To chyba byloby na tyle mojego wywodu.

Barusz
    Participant

Chyba znów tamat przerasta mnie intelektualnie. "Lustrzane" przygody Kiry i Bashira w "Crossover" nie są totalnie oderwane od poprzedzających je odcinków serialu bo trafili tam dzięki korytarzowi? Trzymając się tego sposobu myślenia musimy uznać, że podobnie "nieoderwane" jest trafienie Kirka i McCoya do MU w "Mirror, mirror" ponieważ wynika z tego, że Ziemianie podróżują po kosmosie. Podobnie w ENT (gdyby nie latali ich "mirrorowe" odpowiedniki by się nimi nie zainteresowały). Piszesz, że odkrycie korytarzam było "uważane za wielkie szczęście". Rozpoczęcie lotów (ENT) i rozwój nauki (TOS) również. Dlatego ja wykazanej przez Ciebie różnicy nie rozumiem.Dalej zauważasz, że postacie z MU nie są w TOS i DS9 "takie ładne" jak ich za zwyczaj przez nas obserwowane odpowiedniki. I to jest różnica z tymi z "In the Mirror, Darkly"? Ja jej wciąż nie widzę... Za tępy jestem, jak zawsze...Podajesz także, że DS9 "Crossover" "wyraźnie nawiązuje do TOS'a". A "lustrzane" odcinki ENT nie?Dalej z kolei piszesz, że epizody DS9 rozgrywające się w MU tworzą jedną całość. Pisałem o tym raptem sześć postów temu (30 V, 00.48), ale moim skromnym zdaniem w ENTku nie było możliwości wprowadzenia tego typu ciągłości, bo serial skończył się po czwartym sezonie. Gdyby był kontynuowany mogłyby się w nim oczywiście pojawić nastąpne odcinki nawiązujące do "In the...", tak nie mogą.

GWYNBLEIDD
    Participant

Juz spiesze z wyjasnieniami Barusz. Braklo w moim poscie pewnych zastrzezen czy tez zalozen aby moj tok rozumowania byl logiczny ;>. Mianowicie post odnosi sie wylacznie do Twoich slow odnosnie DS9. Entka nie ogladam i nie chce sie wypowiadac na temat tego czy Mirror tam przedstawiony pasuje czy tez nie do reszty serialu etc. Piszac o logicznosci umocowania lustrzanego swiata w DS9 mialem na mysli to ze bohaterowe trafiaja na druga strone w zwiazku z konkretnym i dajacym sie logicznie wytlumaczyc wydarzeniem po normalnej stronie. Kira i Bashir nie "wpadli" do Mirrora ot tak sobie. Ich przybycie bylo wszak wynikiem zawirowan w tunelu ,ktorych wszak bylo wczesniej juz kilka w serialu. Tym razem jednak "awaria" korytarza pchnela ich do lustrzanego swiata. Czy to nie jest logiczne powiazanie z reszta serii?Co do postaci - ja ich nie porownuje - staram sie wykazac ze dodaja one swietnego smaku calej serii. A z tego co czytalem kilka postow wczesniej to w Entku Archer i reszta nie spotykaja swoich lustrzanych odbic. Czy nie? Tak wiec jaki sens ma tworzenie mirrora jesli de facto lustrzanym swiatem on nie jest. W DS9 istnieje interakcja miedzy postaciami z "normalnego" universum z ich lustrzanymi odbiciami. Ba Sisko wciela sie nawet w role lustrzanego Bena etc.A co do ciaglosci epizodow mirrorwych w DS9. Ja obejrzalem zaledwie dwa z nich i smialo moge powiedziec ze wiem bardzo duzo o konstrukcji lustrzanego swiata rodem z DS9 jak rowniez o bohaterach z tamtej strony ;)PS. Czy przypadkiem Entek nie rozgrywa sie wczesniej od TOS'a w ktorym de facto pierwszy raz pokazano MM? Bo jesli tak to troszke beznadziejnie byloby gdyby nowsza produkcyjnie seria lamala pewne kanony ulozone przy starszej serii... a ktore potem rozwija DS9.

Barusz
    Participant

Dobrze, ale - o czym pisałem już w poście przytoczonym w moim poprzednim poście (właśnie tak... 😎 ) Archer i inni nie mogli spotkać swoich odpowiedników właśnie dlatego, że łamałoby to kanon z TOS. Moim zdaniem fakt, że Kira i Bashir trafiają do MU na skutek zawirowań w korytarzu nie sprawia jeszcze, że później odcinek nie jest całkowicie niezwiązany z poprzednimi epizodami DS9. Przecież podobne iunctum można też odnaleść w ENT - mirrorowi Archer i reszta interesują się "dobrą" stroną lustra dlatego, że "dobry" Enterprise lata po kosmosie.

Q__
    Participant

O najgorszych alternatywnych liniach czasu z ST (MU jest, oczywiście, wymienione):
    https://www.youtube.com/watch?v=qaqmT-41VDE

Q__
    Participant

Retrospekcyjny rzut oka na serię komiksową "Mirror Broken":
    https://treknews.net/2021/07/06/star-trek-relections-mirror-broken-comic-series-history/

Antychroniczny
    Participant

Każdy wszechświat odbity, ma lustrzaną wersję cenobity!
    W sumie to mogli zrobić tak, że w Mirror Universe cewki są obrócone do góry nogami, a ich kolor jest niebieski. 😀 😉 🙂
    null

View post on imgur.com

View post on imgur.com

<script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>
    oraz mundury

View post on imgur.com

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 62 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram