Forum Fantastyka Fantasy i horror Medium czyli coś o zjawiskach paranormalnych ;)

Medium czyli coś o zjawiskach paranormalnych ;)

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Participant

Chciałam zaprezentować i polecić kolejny serial z pogranicza fantastyki (a raczej pogranicza realności i świata duchów ;))- Medium. Jego akcja jest osadzona w czasach nam współczesnych, cała historia dzieje się w Phoenix, gdzie mieszkają i pracują bohaterowie serialu.

Główną postacią, wokół której kręci się cała historia jest grana przez Patricię Arquette Allison Dubois - młoda, kończąca studia prawnicze i zatrudniona jako stażystka w biurze prokuratora kobieta, matka trójki dzieci i żona inżyniera, która byłaby zwykłą osobą jakich pełno wokół, gdyby nie pewien niezwykły dar. Allison widzi martwych, którzy dla niej często wyglądają tak samo realnie jak żywi, może z nimi rozmawiać, czuć to co oni przed śmiercią... Martwi pojawiają się w jej snach i wizjach - czasem przypadkiem, czasem chcą coś przekazć, ostrzec...

Jedyną osobą, która o tym wie jest mąż Allison - Joe, który jednak pewnego dnia postanawia zapis jednego z jej snów pokazać policji, aby pomóc w poszukiwaniu mordercy... I tak zaczyna się historia współpracy naszego tytułowego medium z siłami porządku, stróżami prawa itp. Dzięki swoim zdolnościom bohaterka będzie pomagała rozwikłać różnie dziwne, nietypowe i zagmatwane sprawy. Czasem zostanie o to poproszona, częściej sama będzie przekazywać innym to, czego dowiedziała się dzięki swoim zdolnościom.

A w tle oczywiście będą pewne problemy rodzinne - życie z medium nie jest proste dla mocno stojącego na ziemi, racjonalnego inżyniera, zwłaszcza gdy ma się jeszcze trójkę przezabawnych (to jedne z najweselszych fragmentów serialu) ale wymagających dużo uwagi dzieci i odpowiedzialna pracę. 😉

Dla mnie Medium to serial dobry, chwilami bardzo dobry, wciągający widza swoją atmosferą, stawiający na aurę tajemniczości i rozwiązywanie zagadek, mający sporo dialogów oraz umiarkowaną dawkę akcji (żadnych chwytów w stylu: krew się leje strumieniami czy zabili go i uciekł), ciekawą główną bohaterkę i postacie drugiego planu... Warto się zainteresować.

Na koniec kilka informacji dodatkowych: emisja wystartowała na początku stycznia, do tej pory pokazano 7 odcinków, serial ma opracowywane na bieżąco polskie napisy (robi je Hatak), a więcej danych można znaleźć na stronie oficjalnej - link albo na tvtome.

Piotr
    Keymaster

Nikt sie nie dopisal, to ja sprobuje - moze wtedy znajda sie inni chetni. 😉 A pewna Klingonka przestanie mnie meczyc. ;>Dzis obejrzalem odcinek 1x10. Juz wczesniej w serialu mielismy szanse zobaczyc, ze dar Allison jest dla niej duzym ciezarem i utrudnia jej zycie rodzinne i zawodowe - teraz widzimy jak bardzo. Bezsennosc, zmeczenie, sny bez odpowiedzi pojawiajace sie i w dzien, i w nocy, brak mozliwosci odpoczynku, zapomnienia choc na chwile o wizjach, ktore cos maja znaczyc, ale nie wiadomo co. I choc w koncu udaje sie rozwiazac zagadke, doprowadzic zapomniana przez wszystkich sprawe do konca, to dzieje sie to kosztem kogos innego.Medium jest serialem, ktory ma niezwykla atmosfere - pisala o niej juz Gosia. Z jednej strony mamy ponadnaturalne zdolnosci Allison niemal niepojete dla przecietnego czlowieka, z drugiej zwykla rzeczywistosc z przecietnymi problemami dnia codziennego. Ale nie jest tak, ze zycie prywatne naszej bohaterki jest tylko tlem wydarzen w serialu, w wielu przypadkach jest wrecz przeciwnie. To jej praca bywa tlem, a maz i dzieci sa na pierwszym planie. Dar Allison tez nie jest tylko powodem zmartwien, rozterek i problemow, czesto jestesmy swiadkami zabawnych sytuacji (kto pamieta urodziny Allison, ten rozumie 😉 ) oraz dowcipnych komentarzy i zartobliwych docinkow jej meza. To ze jej zdolnosci sa traktowane przez Joego niemal jak kazdy aspekt ich zycia wprowadza ciekawy klimat. I wlasnie te rzeczy sprawiaja ze serial oglada sie tak przyjemnie. Przynajmniej wedlug mnie.A teraz przyznawac sie - kto jeszcze oglada Medium? ;>

Talyn
    Participant

Ja oglądam!! ;>

Na koniec kilka informacji dodatkowych: emisja wystartowała na początku stycznia, do tej pory pokazano 7 odcinków, serial ma opracowywane na bieżąco polskie napisy (robi je Hatak), a więcej danych można znaleźć na stronie oficjalnej - link albo na tvtome.

[post="24649"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

Update informacji:

Pierwszy sezon miał skończyć się na 1x12, jednak dokręcono cztery odcinki. Finał już na dniach, bo 23 maja. Jeszcze w trakcie trwania pierwszego sezonu zapowiedziano chęć nakręcenia 2 sezonu z 22 odcinkami.

Spolszczona strona informacyjna na http://sajfaj.net/medium

Co się tyczy serialu: rewelacja.

Dla osób, które widziały Dead Zone i Medium, porównanie tych dwóch produkcji jest nieuniknione. Jakie jest Dead Zone – każdy wie. Nie będę się tutaj o nim rozpisywać, wystarczy że napiszę, iż jest strasznie wypasiony pod względem efektów specjalnych. Medium za to jest jego zupełną odwrotnością – to spokojny serial, powolny. Efektów wizualnych się tutaj specjalnie nie uświadczy, choć niektóre ciekawie przedstawione ujęcia zapierają dech w piersiach. Od taka niby nisko budżetowa produkcja, a jednak zainteresowała mnie tak bardzo, że nie było dotychczas odcinka (a jestem na bieżąco), przy którym bym się nudził czy spoglądał na zegarek.

Oglądając Medium zapomniałem nawet, że Dead Zone ma długą przerwę 😉

Gosiek
    Participant

BĘDĄ SPOILERY

W ramach nadrabiania serialowych zaległości obejrzałam w końcu finałowy, szesnasty już, odcinek pierwszego sezonu Medium. I gdybym miała go podsumować w jednym zdaniu, to powiedziałabym, że był świetny, choć pozostawił pewnien niedosyt. Bardzo ładne jest w tym odcinku nawiązanie do początku serialu, pojawia się poznany w pierwszym odcinku kapitan Push z Teksasu, który znów odegra sporą rolę w życiu głównej bohaterki. Cały epizod finałowy przynosi nam dużo świetnej gry aktorskiej, międzi postaciami iskrzy niemal w każdej scenie, możemy obserwować jak małżeństwo Allison zaczyna pogrążać się w kryzysie z powodu jej pracy i zdolności mediumicznych, które do tej pory mimo wszystko nie były w stanie zepsuć jej dobrych układów z mężem i trójką dzieci... Niby nic niezwykłego, ale za to jak pokazane i zagrane...

Jedynym minusem tego odcinka jest kończący go cliffhanger i konieczność czekania na rozwiązanie zagadki seryjnego mordercy do następnego sezonu. Jeżeli kolejne odcinki będą równie dobre (a powinny, gdyż Medium po nieco ospałym i spokojnym początku trzymało przez cały czas równy, wysoki poziom), to ja z pewnością wrócę do tego serialu po wakacyjnej przerwie. Warto, gdyż Medium udowadnia, że bez wielkiego budżetu i fajerwerków technicznych, pokazując głównie kilka wnętrz i bazując przede wszystkim na grze aktorskiej i suspensie można nadal robić dobre, wciągające i trzymające w napięciu seriale. Wystarczy mieć pomysły i trochę talentu, a tego twórcom Medium z pewnością nie brakuje. Dlatego, jeżeli macie trochę czasu polecam zainteresowanie się serialem i nadrobienie tych 16 odcinków zanim Allison Dubois i jej "wizjonerskie" zdolności powrócą w kolejnej odsłonie.

Gosiek
    Participant

Pora odświeżyć temat, gdyż lada dzień - czyli 19 września - premiera drugiego sezonu Medium. Pierwszy odciek tego sezonu będzie nosić tytuł When Push comes to shove. W końcu dowiemy się jak zakończy się historia ponownego spotkania Allison z teksańskim rangerem czyli kapitanem Pushem. A potem przyjdą kolejne, mam nadzieję, że jak zwykle ciekawe i wciągające odcinki pełne nowych opowieści.

Zuza
    Participant

Właśnie obejrzałam pilota... I już zaczynam marudzić, że mam za mały dysk i nie mogę ściągnąć kilku odcinków na zapas :)Aaa... jak na razie jedyny minusik to napisy - jest nieco błędów... Ale to tylko moja upierdliwość, sensu filmu raczej nie zmieniają 😀

Gosiek
    Participant

Zuza - początek 1 sezonu jest dosyć spokojny, dalej będzie dużo lepiej. 😉 A co do napisów - one czasem tak mają, ale można to przeżyć. 😛

SPOILERY DO 2x01 + 2x02

Ja za to obejrzałam w końcu pierwsze dwa odcinki sezonu drugiego i spokojnie mogę powiedzieć, że serial trzyma dalej dobry, równy poziom i nadal potrafi zaskakiwać. W pilotowym epizodzie 2x01 When Push comes to shove mogliśmy zobaczyć jak skończyła się historia cliffhangera z końca pierwszego sezonu i choć odcinek nie był może najlepszym z całego Medium, to jednak oglądało się go przyjemnie i miał kilka ciekawych momentów. Np. pomysł na to, że przez kilka miesięcy Allison nie miała swoich koszmarno-proroczych snów i pokazanie jak ona na to reaguje czy wątek śpiączki kapitana Pusha i znów reakcja Allison na to wydarzenie... Samo rozwiązanie zagadki kryminalniej nie było tak ciekawe, jak pokazywanie rozwoju i zmian charakteru głównej postaci, choć też miało w sobie kilka zaskakujących elemetów. Ogólnie odcinek na mocną czwórkę w szkolnej skali ocen. ;>

Natomiast 2x02 The Song Remains The Same to odcinek świetny pod każdym wzgledem - dobra i wciągająca historia kryminalna przeplatająca się z rodzinnymi problemami Allison, starannie dopracowane szczegóły, wątek religijny, odrobina latynoskich klimatów (dowiadujemy się czegoś nowego o Devalosie przy okazji). A do tego genialne pokazanie jak może się czuć medium, gdy zamiast zwykłego snu ktoś z 'tamtej strony' postanowi przekazać komunikat w inny sposób. Kto widział początek tego odcinka i słyszał piosenkę, która zagnieździła się w głowie Allison, ten wie jak straszne może to być. 😉 Mam dziwne wrażenie, że ta melodia będzie mnie teraz długo prześladowała i bardzo ją znienawidzę. ;> Ale sam pomysł na takie wciągnięcie widza w akcję i pokazanie jak czuje się główna bohaterka był genialny w swojej prostocie i świetnie zadziałał. Odcinek na duży plus, oby tak dalej.

Zuza
    Participant

Napisów się tylko moja czepialskość czepia, ogółem są nawet niezłe :]Dziś czepialskość czepia się z kolei głupoty Amerykanów - obejrzałam sobie właśnie odc. 1x05 (dozuję sobie...) i zgroza mną wstrząsnęła... Jak komukolwiek stanie się coś takiego jak mężowi Allison - niech nie robi tak jak on. A co się stało? Hehe, a to trzeba zobaczyć :]

Gorlim
    Participant

Hm połowa drugiego sezonu i jakoś chyba serial zaczyna wytracać tempo. co prawda jest o niebo lepszy od nudnego Ghost Whisperer, ale mam wrażenie, że pomysł na serial wyczerpał się. Jeśli nie wprowadzą jakiegoś odświeżającego wątku to chyba kolejne odcinki będą zalegać u mnie na dysku jak w/w Ghost Whisperer....

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram