Forum Fantastyka Inne sci-fi i pozostałe gatunki Kryteria podziału postaci

Kryteria podziału postaci

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Author
  Posts
 • Barusz
  Participant
  #2641

  Jak myślicie, czy istnieją obiektywne kryteria podziału postaci z seriali i filmów (siłą rzeczy skupiamy się na SF) na epizodyczne, pierwszo- i drugoplanowe. Po wielokroć dziwiłem się, ża dana aktorka czy aktor zostali w czasie nominacji do Oscarów czy Emmy zakwalifikowani do danej kategorii - szczególnie dotyczy to 'nadreprezentacji' postaci z środkowej kategorii (tj. drugoplanowych po prostu 😉 ). Przykłady: nominacja dla Naveen'a Andrews'a do Emmy w 2005r. za 'drugoplanową' rolę Sayid'a w "LOST" i - starszy, ale mój ulubiony - Saturn dla Jolene Blalock za 'drugoplanową' rolę T'Pol w 2002 r. (w późniejszych latach jeszcze dwie nominacje). Czy Waszym zdaniem taka a nie inna kwalifikacja danej roli może być obiektywnie uzasaniona?

  Pah Wraith
  Participant
  Barusz
  Participant
  #33978

  No raczej. Skoro jednak na obu forach wypowiadają się za zwyczaj inne osoby, założyłem ten wątek na obu. Po prostu jestem ciekaw opini polskich trekerów - niezależnie od tego, gdzie się za zwyczaj wypowiadają.

  Pah Wraith
  Participant
  #33980

  Umożliwmy wszystkim porównanie przemyśleń.

  Sai
  Participant
  #34041

  Kurcze jak dla mnie, kryteria podziału na role pierwszoplanowe a drugoplanowe są niejasne. Przecież według mnie T`Pol to postać pierwszoplanowa. Chyba nazywa się „drugoplanowa” bo tak ma w umowie napisane, a co za tym idzie dostaje mnie pieniędzy za role….hyhy… Nie wiem, tak to odbieram, jako aspekt ekonomiczny. 😉

  Q__
  Participant
  #250780

  Tu, bo gdzie indziej? O najciekawszych postaciach ekranowej SF uznanych za nie-główne. Lista wygląda tak (na drugim miejscu Spock, na czwartym Data):

  Neil (Tenet)
  Al Dillon
  Corporal Dwayne Hicks
  Morpheus
  Chewbacca
  R2-D2
  Data
  Princess Leia
  Spock
  Dr. Emmett Brown

  https://screenrant.com/iconic-sci-fi-characters-not-main-hero-villain/

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram