Kościół

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 1,660 total)
  • Author
    Posts
  • Anonymous
    Guest
    #42785

    NADAL przecież zdarza się, że dzieci umierają w wieku niemowlęcym. A co, wypadków samochodowych nie ma?

    Dobra tyle tylko, że dzieci, które zmarły przed otrzymaniem chrztu do niedawna po śmierci niewiadomo co się z nimi działo. Gdzie szły bo przez 2000 lat nikt nie był w stanie wymyślić rozwązania. Lub nie chciał.

    Bo mało kto w tamtych czasach umiał czytać?

    Głównie kler, który bezlitośnie to wykorzystywał. A propo kto palił książki , indeks ksiąg zakazanych kto stworzył ? Kto spalił Giordano Bruno, wymordował Katarów, urządał krucjaty ? Kto blokował rozwój nauki , edukacji - o ile nie należała do ich samych ? Scholastyków już sobie daruję.

    Może macie racje ale do XVI wieku. Potem już sprawa z książkami wyglądała inaczej. Na szczęście.

    Co było wcześniej sami wiecie. Jak ktoś był nieprawomyśly to stosik lub wieżnienie i strappado.

    Tyle tylko, że co do piekła to wymaga tylko odrobiny logiki. Nic więcej. Prawda była im nie na rękę. A część musiała być wystarczająco inteligentna by zdawać sobie z tego sprawę.

    Nie. Bo chrzest zmywa grzech pierworodny - ten za który dzieci winić nie można.

    Szkoda tylko , że przez jakieś 1000 lat było inaczej jak z celibatem. Ale cóż walka z cesarzem Rzeszy wymagała pieniędzy. A te nie mogły być dziedziczone przez rodziny księży.

    Zbychu
    Participant
    #42800

    Krótka ciekawostka dotycząca Kościoła a szczególnie stosów - w ciągu JEDNEGO dnia Rewolucji Francuskiej na szafocie ginęło więcej osób, niż spalono na stosach w ciągu stulecia..Poza tym ciekawi mnie jedno - nie mam nic przeciwko trudnym tematom, choćby dlatego, że jak się wszyscy z kimś zgadzają to żadna dyskusja nie jest a potakiwanie jakbym tak chciał gadać to bym na jakieś katolickie forum wszedł a nie tu 😀 W związku z tym tematem mam pytanie - czy widzicie jakieś dobre strony Kościoła i księży czy też uważacie, że to wszystko kłamstwa, rozwiązłość, złodziejstwo itp.NIE pisze tego w ironicznym czy złośliwym znaczeniu a naprawdę jestem ciekawy...

    Zarathos
    Participant
    #42808

    Pomijając pranie mózgu, praktyczne przymuszanie do przynalezności do Kk, złodziejstwo, kłamstwa, rozwiązłość itd. to jedną dobrą stronę widzę. Tyle że akurat nie w księżulkach (tych mógłbym zgromadzić w jednym miejscu i przetestowć tam jakąś atomówkę) tylko w zgromadzeniach zakonnych. Nie we wszystkich, ale w części na pewno - pomoc potrzebującym. I nic więcej.

    Barusz
    Participant
    #42809

    Tzn. kto praktycznie przymuszał do przynależności do Kościoła? I zdradź wreście te swoje dowody na to, że pierwotnie ludzie nie wyznawali żadnej religii proszę, temat potwornie mnie zainteresował.

    The D
    Participant
    #42811

    Rozmawiałem kiedyś o inkwizycji ze znajomym historykiem. No i stosy, czarownice, palenie książek, tortury były stosowane, ale znacznie rzadziej niż to wygląda w obiegowych opiniach. Zazwyczaj dla podejrzanego o przestępstwo trafienie pod trybunał inkwizycyjny było najlepszym co mogło go spotkać, bowiem stosował on metody takie jak przesłuchania świadków i proces dowodowy, czym nie mogła się poszczycić lokalna jurysdykcja.Druga sprawa - liczba wyznawców. Większość religii wyznawanych obecnie bądź w przeszłości wyklucza się na wzajem, a przynajmniej z Katolicyzmem, zatem tak, czy inaczej miliardy ludzi żyją w błędzie. Natomiast termin "oszustwo" implikuje celowość działania, więc byłbym ostrozny z jego uzywaniem.

    Zarathos
    Participant
    #42815

    Barusz nic prostszego - Ziemia powstała jakieś 4,5 mld lat temu. Pierwsze zycie powstalo 3,8-3,9 mld lat temu. Przez jakies 600-700 mln lat nie bylo zycia, wiec nie bylo religii 😀 Potem mamy kolejne... uuuu... 3,8 mld lat bez jakichkolwiek danych na temat religii - pierwsze pojawily sie wraz z czlowiekiem :)Slonie pojawily sie dlugo po czlowieku, wiec tu akurat strzeliles kula w plot :DCo ciekawsze, pierwsze slady religii datuje sie na jakies 50 000 lat wstecz (przypuszczenia na 700 000) podczas gdy najstarsze slady naszych przodkow datuje sie na paleolit - jakies 68-1,8 mln lat temu. Spora roznica nie uwazasz?Arille jako studentka archeologii mogla by mnie poprawic jezeli cos skopalem, alce chyba az tak blednych encyklopedii (albo az tak starych) nie mam 😀

    Barusz
    Participant
    #42817

    Nie rozumiemy się. Pisałeś o dowodach na to, że nasi przodkowie nie wyznawali religii. Nie o braku dowodów na jej istnienie.I co do tego ma data powstania życia na Ziemii??? Bardzo jestem ciekaw.

    Zarathos
    Participant
    #42819

    Widzisz Barusz, ja nie pisalem o tym, ze istnieja dowody na to, ze nasi przodkowie nie wyznawali religii, tylko ze istnieja dowody, ze byly czasy w ktorych religia nie istniala. Brak zycia = brak religii 😀 Brak mozliwosci abstrakcyjnego myslenia takze 'od biedy' = brak religii 😀

    Anonymous
    Guest
    #42844

    Zbychu co tej Rewolucji i jej ofiar w ciągu jednego dnia to bym polemizował. Zwłaszcza jeśli chodzi o gilotynę. Wandei i Lyonu nie liczę.Owszem widzę dobre strony tej organizacji. Pomoc chorym , bezdomnym etc. Ale dla mnie jest to czysty utylitaryzm względem państwa i społeczeństwa.Barusz co to słoni to mnie rozbawiłeś. Nie wiem jak można to interpretować w ten sposób ? A może zwierzaki chcą oddać hołd krewnym albo podziękować za wspólnie spędzone życie. 😛 The D to względem kogo były stosowane tortury , proces zależało głównie od pozycji społecznej. W RP tego nie było na taką skalę jak w Europie Zachodniej ze względu na przywileje rycerstwa/szlachty.Co do samej religii , czy raczej suplementów pochodzenia ludzkiego do jest za królem Prus Fryderykiem " system bajeczny ". Co do istnienia Boga to mogą ale nie muszą przemawiać za tym zasady antropiczne.

    Zbychu
    Participant
    #43469

    (tych mógłbym zgromadzić w jednym miejscu i przetestowć tam jakąś atomówkę)

    Tylko na moment wszedłem na stronę bo cokolwiek zajęty jestem w te wakacje np. opiekując się na koloniach dzieciakami z ubogich rodzin, które gdyby nie wstrętne "księżulki" przesiedziałyby całe wakacje w mieście.

    Przepraszam za ironię ale ten fragment o atomówkach to pewnie przykład tak zwanej "tolerancji"??

    Gratuluję dojrzałości, bo w ten sposób problemy rozwiązują tylko małe dzieci, ewnetualnie frustraci...

    Swoją drogą nie zazdroszczę Ci...Musisz czuć się strasznie gdy wyjdziesz na miasto i widzisz "księżulków, których trochę jednak na świecie jest...Włączysz TV a tam o jakimś Wojtyle gadają - kolejny kandydat na atomówkę, gdyby nie to, że już nie żyje...A już najgorsze musi być to, że tak krwiożercze zamiary jak ty żywi tak niewielu ludzi...To musi boleć no nie??

    Zarathos
    Participant
    #43474

    To sie nazywa, Zbychu, realpolitik i z tolerancja nie ma wiele wspolnego. Bez ksiezy katolickich na swiecie od razu byloby lepiej. A na pewno bylyby ciekawsze wiadomosci w TVP, a nie tylko - ksiadz ten to, a tamten tamto. A tak przy okazji, wyspe X zalalo tsunami. I wracamy do ksiedza... posel C. proponuje zamykanie kin w niedziele, zeby 'dzien swiety swiecic' co srodowiska koscielne...Owszem, atomowka. Chetnie nacisnalbym wielki czerwony przycisk. Szczegolnie, ze na takie pier..ly jak to co napisalem powyzej ida moje ciezko zarobione pieniadze.

    Barusz
    Participant
    #43479

    Mógłbyś bliżej opisać w jak sposób płacisz na kler? Tamat mnie zainteresował.

    Zarathos
    Participant
    #43480

    Za wiadomosci place, nie za kler. Za wiadomosci - za pomoca abonamentu (wiem, frajer jestem ze place, ale przuynajmniej uczciwy frajer).

    r_ADM
    Participant
    #43483

    Bez ksiezy katolickich na swiecie od razu byloby lepiej.

    zdajesz sobie sprawe, ze ksieza katoliccy pracuja np. w krajach trzeciego swiata i ich praca tam jest nieoceniona ?

    Oreł
    Participant
    #43484

    Mógłbyś bliżej opisać w jak sposób płacisz na kler? Tamat mnie zainteresował.

    Na kler płaci każdy, kto płaci podatki. Przede wszystkim w formie pensji nauczycielskich dla katechetów, ale też np. poprzez Fundusz Kościelny.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 1,660 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram