Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Kometa stulecia coraz bliżej, niebawem widoczna gołym okiem!

Kometa stulecia coraz bliżej, niebawem widoczna gołym okiem!

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #7576

  1 października "kometa stulecia", zwana ISON, przeleci niespełna 11 mln kilometrów od Marsa - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  [more]

  Dołączona grafika

  ISON, kometa stulecia. Zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu Hubble'a 8 maja 2013 roku, pomiędzy orbitą Jowisza i Marsa

  O "Komecie stulecia" pisaliśmy już tu. Przypomnijmy, kometa została zaobserwowana we wrześniu 2012 roku. Wyznaczona orbita wskazywała, że w listopadzie 2013 roku ISON przejdzie obok Słońca w odległości ok. 1,8mln km i w drodze powrotnej zacznie się zbliżać do Ziemi mijając ją w styczniu 2014. Szacuje się, że w okresie od listopada 2013 do stycznia 2014 ISON będzie dostrzegalna gołym okiem, nawet w świetle dnia, a jej blask ma być porównywalny z blaskiem Księżyca znajdującego się w kwadrze.

  Obecnie zweryfikowano najbardziej optymistyczne prognozy. Blask ISON jest około 6-7 razy mniejszy niż zakładano i teraz porównuje się go do jasności Wenus.

  Zanim jednak "kometa stulecia" zbliży się do Słońca, 1 października ominie Marsa w odległości niespełna 11 mln km. Za sprawą marsjańskich łazików Curiosity i Opportunity będziemy mieli okazję podziwiać ISON na marsjańskim niebie. Naukowcy bardziej jednak liczą na zdjęcia z amerykańskiej sondy kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

  Źródło: PAP[/more]

  Lo'Rel
  Participant
  #114508

  To bodaj najciekawsze wydarzenie na niebie od czasu komety Haley'a - Boppa. Fajnie.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram