Forum Fantastyka Star Trek Kluby Star Trek i ich historia

Kluby Star Trek i ich historia

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 104 total)
  • Author
    Keymaster

Posty przeniesione z tego miejsca.

Robię to już bardzo długo, ale nie o tym chciałbym pomówić. Powiedzcie, jak uważacie, czy potrzebny jest oficjalny klub fanów Startreka, coś jak świętej pamięci POGF. Z zastrzeżeniem - nic takiego nie mam zamiaru organizować, po prostu jakie macie zdanie na ten temat.

Lo'Rel
    Participant

Czy ja wiem? Trekkerzy w Polsce chyba nieźle sobie radzą bez oficjalnego klubu, z resztą, to już chyba nie te czasy...

fluor
    Keymaster

Hmm... z czego to może wynikać? Ja osobiście pamiętam już schyłek POGFu, więcej wiem o jego upadku niż o faktycznej działalności w "złotych czasach". Na pewno była ogólnopolska lista trekerów, listy terenowe i coś co porządkowało półświatek, niezależnie od przynależności do różnych projektów.

Lo'Rel
    Participant

Ja za czasów POGF nie miałem neta więc znam tylko z nazwy i faktycznie z rozpadu. Wiem, że były jakieś konwenty i chyba korekty do tłumaczeń TNG na TVN? A swego czasu aktywnie działałem w Trekville. Docieraliśmy do ludzi którzy nie mieli neta i też było co robić, ale cóż, wszystko się rozpada.

fluor
    Keymaster

Właśnie, na czym polegało Trekville, bo jako żywo nie wiem, znam jedynie ze słyszenia.POGF to poza oficjalną fasadą (prawie zarejestrowane stowarzyszenie, z tego co pamiętam nie dopełniono jakichś formalności, by zakończyć rejestrację) to także oddziały terenowe, listy terenowe, spotkania (ja pamiętam cotygodniowe w Warszawie), odbyło się kilka konwentów, mnóstwo list różnych projektów (klingoński, Knossos, nauka, mesa, itp), baza trekerów...

Lo'Rel
    Participant

Niezła zabawa była w Trekville. To pierwszy zagraniczny oddział niejakiego Trekville International z siedzibą w USA. Początkowo to był bardziej rodzinny projekt, ale potem zaczął się rozszerzać. Rozpędu nabraliśmy po 2000, skutecznie wyszukiwali ludzi, w tym mnie. Przede wszystkim Trekville dbało o ludzi którzy nie mieli neta, a chcieli ciekawostek trekowych. Wydawaliśmy gazetkę papierową, dużo fajnych osób ja tworzyło i dużo fajnych się przewinęło. No i potem trafiliśmy na Trek.pl i projekt Pathfinder, ale wtedy Trekville już praktycznie się rozpadło. Szkoda, bo było fajnie. Zostały przyjaźnie i to wielki plus.

fluor
    Keymaster

A w jaki sposób poszukiwano nowych ludzi w czasach gdy nie było netu?

Lo'Rel
    Participant

Ja tam przykładowo dałem ogłoszenie do jakiegoś czasopisma (chyba Cinema), że szukam czegoś o treku i namierzyli mnie i tak się jakoś rozrastało, potem przez znajomych, taka poczta pantoflowa:)

Piotr
    Keymaster

Z Trekville sie zetknelismy wlasnie dzieki Pathfinderowi. Mielismy wspolnie tworzyc gazetke, no ale nie wyszlo.

A POGF, coz...

Na pewno była ogólnopolska lista trekerów, listy terenowe i coś co porządkowało półświatek, niezależnie od przynależności do różnych projektów.

Nie, wlasnie tak rozowo nie bylo. POGF w zamysle mial sluzyc trekerom, a gdy przestal byc jedynym projektem zrzeszajacym fanow, okazalo sie ze sluzyl tylko POGFowiczom. I to glownie tym, ktorzy nie udzielali sie poza Klubem. Jesli ktos z POGF zajmowal sie tez innym projektem, to juz nie byl 'swoj'. POGF zamiast laczyc, zaczal dzielic. Zamiast isc z czasem, przyciagac mlodych, zamknal sie na swiat. Dlatego upadl.

J.L.Picard
    Participant

Cóż ja pamiętam tylko upadek POGF ale o złotych czasach sporo słyszałem. Ogólnie fajnie by było gdyby powstał drugi taki ogólnopolski klub, tym bardziej ,że ostatnio daje się zaobserwować wzrost liczby fanów w Polsce

Silver Phoenix
    Participant

Hmm... z czego to może wynikać?

Tak naprawdę tworzenie klubu nie ma IMO sensu. Dlaczego?

Zastanówmy się, jaką rolę mógłby taki klub spełniać...

Zrzeszać ludzi o wspólnych zainteresowaniach?

Cóż, tutaj całkiem nieźle działa internet. GG, Skype, tlen, nawet e-mail - są jakieś sprawy, których nie da się w ten sposób omówić?

Być miejscem, gdzie można wymieniać się informacjami, gadgetami, odcinkami serii?

BT, e-donkey (do niczego nie namawiam :P), allegro sprawiają, że dostęp do filmów jest banalny. Gadgety - również allegro bądź sklepy internetowe. Informacje - http://www.google.pl.

Zostają spotkania towarzyskie - a do tych naprawdę nie trzeba być w żadnym klubie. Jeśli będę chciał iść z kimś na piwo to dlatego, że tę osobę lubię - nie dlatego, że należymy obaj do klubu.

Poza tym - J.L. Picard wspomniał o wzroście fanów ST. Ciekawe, na podstawie czego ten wniosek. Ja obserwuję odwrotną tendencję. Z regionów spotyka się regularnie chyba tylko Mazowsze. No, może część trekkerów z Małopolski, związana z Horizonem. Takie np. Trójmiasto leży i kwiczy. Coraz więcej "starych wyjadaczy" znika, bądź zmienia zainteresowania. TSS jest tego najlepszym przykładem. Nazwa może i pozostała stara, ale sami przecież twierdzicie, że TSS jest nie tylko dla trekkerów, ale ogólnie dla osób zainteresowanych szeroko pojętym S-F.

Zresztą, wspomnieliście już ś.p. POGF. Też upadł z jakichś powodów, prawda? Wiem jedno: jeśli byłby zapał do dalszej pracy, klub istniałby nadal.

Ale nie istnieje.

Do ruszenia z różnego rodzaju projektami - nawet spod znaku ST - też nie trzeba być w żadnym klubie. Ilu graczy z Excelsiora należało do POGF-u? Ilu członków załogi IKC betleH miało na koncie przynależność klubową (wpis na listę AIK pomijam, bo o ile mi wiadomo, załogantów nikt o zgodę nie spytał, dostali wpis z automatu)?

To dwa przykłady dane "od ręki". Byłoby tego pewnie więcej. Heh, zróbcie ankietę: ilu trekkerów jest na tym forum 🙂 Wyniki mogłyby być ciekawe...

Podsumowując - cóż, ja większych perspektyw dla powołania stowarzyszenia spod znaku ST nie widzę...

J.L.Picard
    Participant

Wielu fanów zechce podzielić się wrażeniami - do tego ostatecznie sprowadza się funkcja każdego takiego zgromadzenia.A co do fanów - trochę źle się wyraziłem. Nie mam dokładnych danych o liczbie trekkerów w Polsce, ale daje się zauważyć ,że powoli science fiction przestaje być w tym kraju uważany za gatunek dla małolatów a seriale romantyczne takie jak klan czy złotopolscy umierają śmiercią naturalną.Chcesz dowodu? Lost, heroes, BSG a na pulsie to nawet TOS leci.

Silver Phoenix
    Participant

No, teraz uściśliłeś, bo z Twojej poprzedniej wypowiedzi wynikało, iż obserwujesz w Polsce wzrost liczby fanów ST.

A to by mnie bardzo zdziwiło.

Jeśli chodzi o liczbę fanów S-F, to tak, z tym się zgodzę. Na szczęście science-fiction to duuużo więcej niż trek 🙂

W ogóle coraz łatwiej spotkać osobę, która interesuje się fantastyką - czy to w konwencji naukowej czy fantasy.

Wielu fanów zechce podzielić się wrażeniami...

Niby tak, ale to przecież właśnie robimy - tutaj, na tym forum. I jakoś nam żaden klub do tego potrzebny nie jest 🙂

J.L.Picard
    Participant

Niby tak, ale to przecież właśnie robimy - tutaj, na tym forum. I jakoś nam żaden klub do tego potrzebny nie jes

Internetowych fór/forów (nie wiem jak odmieniać) jest pełno. A to byłby "oficjalny klub" taka elitarność, która niesie ze sobą więcej możliwości.

Silver Phoenix
    Participant

Przyznaj lepiej od razu, że marzy Ci się klubowa czapeczka 🙂 A potem pojawi się jakiś następny Dorn i dostanie się nam za "elitarność".:DTak, internetowych for jest wiele. Niemniej jednak sama rejestracja już sprawia, że dołączasz do jakiejś - zazwyczaj dość wąskiej - grupy ludzi. Czy do podkreślenia tej odrębności naprawdę potrzeba sformalizowanej organizacji, włącznie z władzami itp. itd?Tak naprawdę do tego, aby spotkało się np. kilka osób o zbliżonych zainteresowaniach, nie trzeba żadnego klubu. Ba, nawet koszulki z danej okazji można zrobić samemu (kwestia znalezienia odpowiedniej firmy- w necie pełno tego - i po przystępnych cenach...) :)A odpada ryzyko, że powstaną wewnętrzne tarcia i całą grupę razem z ideami trafi szlag. Uwierz mi, im luźniejsza forma, tym trudniej to rozwalić :)Ale ok, jeśli uważasz, że zbudowanie czegoś, co przypominałoby POGF ma sens - proszę bardzo, próbuj. Może się mylę, może Ci się uda. Kto wie?Z jakiegoś jednak powodu tego akurat feniksa nikt z popiołów wskrzeszać nie próbuje. A POGF poszedł w buraki wystarczającą ilość czasu temu, by jego następcę powołano ze 2-3 razy...

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram