Forum Fantastyka Star Trek Klingonie czlonkami Federacji

Klingonie czlonkami Federacji

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 75 total)
 • Author
  Posts
 • Zarathos
  Participant
  #2491

  Oto dowodzik 😀

  Tekst z odcinka "Samaritian Snare", TNG, rozmowa miedzy Picardem i Wesleyem.

  PICARD

  Several of us were on leave at

  Far Space Starbase

  Earhart... something of a galactic

  outpost in those days--

  WESLEY

  Before the Klingons joined the

  Federation?

  PICARD

  That's right.

  Na potwierdzenie obrazek mostka klingonskiego z symbolem Federacji 🙂

  Dołączona grafika

  Coen
  Participant
  #29914

  To jedynie dowodzi iż Federacja za rase członkowską uważa kazdą jakiej chodźby jeden przedstawiciel mieszka na terenie Federacji. Jako że Worf mieszkał, klingonów uważa Federacja za rasę członkowską. Po powrocie Voyagera za rase członkowską uważany jest również Borg (7z9)

  Zaś co do obrazka, to jako że napis jest po klingońsku, Federacja musi być podległa Imperium:D

  Barusz
  Participant
  #29918

  Borg chyba nie jest rasą IMO 😉 A ten tekscik interpretować można tak, że Wesley puścił babola (ekstlapolując Wolfa na całe Imperium), a Picard się załamał, nie chciało mu się tłumaczyć, więc zbył dzieciaka 😎

  Kronos
  Participant
  #29919

  Moim zdanie przytoczony tekst niczego nie udowadnia a słowa można interpretować dwojako. Ja to rozumiem po prostu iż Klingoni przyłączyli się do Federacji ale nie chodzi tu o wstąpienie w jej szeregi. ( To by był już koniec 😉 ) tylko o militarny sojusz. A sojusznicy często pokazują symbole ras sprzymierzonych więc nic dziwnego że widnieje tu symbol Federacji. Byłby sojusz z Romulanami to byłby i trzeci.

  fluor
  Keymaster
  #29921

  Ciekawostka.

  Napis w piqadzie (klingońskim alfabecie) pod symbolem Federacji ze screena to ghelnyng rghe, a symbol Klingonu jest podpisany słowami aveI lrgh (jeśli mnie oczka nie mylą 😉 ).

  Nie trzeba wielkich zdolności lingwistycznych, żeby stwierdzić, że to bełkot 🙂

  Zeal
  Participant
  #29922

  Jak na kogoś, kto chlubi się przekładaniem opowiadań "w obie strony", udało Ci się popełnić kardynalny błąd.join (Ectaco-Poland)v,1 połączenie2 łączyć3 połączyć4 złączyć5 kojarzyć6 doplątać się7 zespalać8 przyłączać9 pobratać10 spajać11 zestalać12 sczepiać13 wiązać14 związać się15 zbić16 dołączać17 dodać18 przyłączać się19 dołączać się20 podchwycić21 przystąpić22 zapisać się23 wstąpić24 zbiec się25 doszlusować26 włączać się27 kombinować28 przytykać29 wmieszać się30 przystać31 podjąć"Join" ma więcej niż jedno znaczenie. Ale oczywiście wziąłeś to, które Ci najbardziej pasuje. Tymczasem najprawdopodobniej chodziło o " pobratać".Zapomniałeś, ze angielski jest wieloznacznym językiem?

  Zarathos
  Participant
  #29923

  nie zapomnialem

  ale do bratania bardziej passowalo by allied, nie joined. (before klingons allied themselves with the federation) czy tez cos w tym stylu.

  Pomijam fakt, ze spora czesc znaczen slowka join okresla "polaczenie", nie "sprzymiezenie". wiec to juz kwestia interpretacji.

  A swoja droga - co wy tacy powazni, nikt usmieszku pod tytulem tematu nie zauwazyl?

  Z drugiej strony, moze Klingonie sie przylaczyli ale potem ich wyrzucili 😀

  fluor
  Keymaster
  #29924

  Pomijam fakt, ze spora czesc znaczen slowka join okresla "polaczenie", nie "sprzymiezenie". wiec to juz kwestia interpretacji.

  [post="30039"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

  Ciekawe, że zazwyczaj fraza join the Federation w stosunku do pomniejszych ras oznacza wstąpienie do Federacji, zaś w odniesieniu do Romulan i Klingonów - coś w rodzaju sojuszu lub współpracy.

  Barusz
  Participant
  #29930

  Bo, jak już kiedyś tu pisałem, angielski ewaluował (trudno, by nie zmienił się przez prawie 300 lat). Aż dziwne, że tak mało. Może po prostu generalnie nie rozumiemy, co oni do nas mówią? 😎

  Oreł
  Participant
  #29938

  fluor, okudeska, choć ma przełożenie na okrandeskę, w Paramouncie używana jest tylko jako zbiór losowo ustawianych znaków dla celów wizualnych.

  fluor
  Keymaster
  #29939

  vISovba' Wiem to, dlatego napisałem, że to ciekawostka 😉

  Barusz
  Participant
  #29940

  Ciekawostką jest:1) To co napisał Oreł,2) Ten topik. 🙄

  Pah Wraith
  Participant
  #29973

  "Join" w tym przypadku możnaby przetłumaczyć jako 16 - "dołączyć" w sensie, że Federacja i IK działają razem i są bliskimi sojusznikami. To jest chyba jasne, ale np. na Think Tanku w napisach do tego odcinka ktoś jednak wolał uznać, że Klingoni są częścią Federacji.Swoją drogą w ST:VI na naradzie nowej pani kanclerz z doradcami, oraz w ST: III w rozmowie o Genesis Klingoni wpsominają o wygodnym życi, roześmianej gromadce dzieci i przytulnym domku z flagą Federacji powiewającej na szczycie dachu.Najbardziej boimy się tego czego pożądamy ? 😛

  Dalek
  Participant
  #29984

  Jeśliby miało tak być jak mówicie to by było raczej "join forces".

  link

  Zarathos
  Participant
  #30022

  O widzicie. Federacyje rownouprawnienie 😛

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 75 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram