"Ja, robot"

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • Author
  Posts
 • Unicorn
  Participant
  #2339

  Film "Ja, robot" w reżyserii Alexa Proyasa pojawił się u nas w kinach we wrześniu. Czy widzieliście już ten film? Czy może czytaliście książke Issaca Asimova? Jakie są wasze opinie na ten temat?Ja na filmie byłam w kinie... Przedtem jednak czytałam wiele recenzji na ten temat. Niektórym się podobał, inni mówili, że za dużo w nim akcji, a za mało fragmentów dających do myślenia. Miałam, więc nieco mieszane uczucia 😉 Oglądałam go z wielkim zaciekawieniem (a że jestem w pewnym sensie wielbicielką Willa Smitha to chyba można się domyślić z jak "wielkim" 😎 ) Po wyjściu z kina czułam pewien niedosyt, jeżeli chodzi o końcówkę... Ale całość bardzo mi się podobała. Nie było tam znowu zbyt dużo akcji, ani za mało przemyśleń. Nie wiem... po prostu mi się ten film spodobał. Po obejrzeniu postanowiłam przeczytać książke. Jeszcze nie skończyłam lektury, więc się nie wypowiadam ;D . Ale jestem ciekawa waszych opinii... 🙂

  Riri
  Participant
  #24229

  Ja najpierw czytawszy ksiazke, potem ogladawszy film i mam nastepujace uczuciaPrimo: Asimov, gdyby zyl, to by sie w grobie przewracal...Secundo: Niezly film, tylko czemu nazywa sie "Ja, Robot?"Ogolnie sam film by niezly, ale jako adaptacja beznadziejny ( niestety mozna to powiedziec o 99 procent adaptacji z ostatnich lat, LotR jest szczytem...)riri

  Unicorn
  Participant
  #24230

  No właśnie... Bo to jest film tylko na motywach opowiadania Asimova... I moim zdaniem rzeczywiście powinien nazywać się inaczej ;D

  Spok
  Participant
  #24236

  Calkiem nienajgorsze efekty specjalne i prosta jak drut fabula - ot, kolejny filmik do obejrzenia przy kilku piwach. 😉

  The D
  Participant
  #24250

  Opowiadania niestety nie miałem okazji przeczytać. Film obejrzałem dość dawno i wspomnienia mam raczej pozytywne - oczywiście przełomu nie było, trochę za dużo matrixowości (w negatywnym tego słowa znaczeniu), ale za to ciekawa fabuła bez rażących niekonsekwencji i coś więcej do przekazania niż tylko efekty specjalne. Jeżeliby rozpartywać I Robot i takie np. Earthsea w oderwaniu od pierwowzorów literackich to IMO I Robot wypada dużo lepiej. (rozpatrywać I Robot w kontekście książki z w.w. powodów nie mogę ;)).

  A co do ekranizacji w ogóle: Nie da się w filmie oddać dobrze książki włącznie z fabułą, nastrojem, kreacją postaci itp - raz ze względu na odmienność nośników, dwa ze względu na ograniczony czas. Dobry film musi się albo skoncentrować na wybranych elementach, albo w ogóle potraktować pierwowzór w swobodny sposób. A że wzięli tytuł od Asimova - mi to nie przeszkadza. Przecież taki Johny Mnemonic, całkiem przyzwoity film, ma z opowiadaniem Gibsona wspólne chyba tylko imię bohatera i pomysł na jego zawód. No, może jeszczę atmosferę cyberpunku. Z resztą nazwisko Asimova oficjalnie się przy I Robot nie pojawia, może gdzieś drobnym drukiem w napisach końcowych.

  Riri
  Participant
  #24252

  To co pisalem wczesniej odnosi sie też do Mniemonica. Fany fiel, tylko skąd ten tytuł?

  A co do adaptacji to uważam że bardzo dobrą adaptacją jest Hunting for Red October. Więc dobrea adaptacje istnieją. Są po prostu dobrzy i beznadziejni scenarzyści...i reżyserzy...

  riri

  AHM
  Participant
  #24256

  Widziałem film, książki nie czytałem. Przeważnie tak bywa że adaptacja filmowa dość poważnie odstaje od swojego literackiego poprzednika, czy i tak jest w tym przypadku może ocenić tylko ten kto widział i czytał. Co do filmu myślę że jest przeciętny, jeszcze jedna mroczna wersja buntu maszyn przeciwko ludzkości z jednym organicznym i jednym mechanicznym bohaterem, ala'Terminator w innym wydaniu.

  The D
  Participant
  #24259

  tylko skąd ten tytuł?

  No więc odpowiem. Nasz tytułowy robocik (wybaczcie, nie pamiętam jak się nazywał) jest pierwszym w pełni samoświadomym, obdarzonym uczuciami sztucznym tworem. A przecież stwierdzenie "Ja, robot" to właśnie manifest samoświadomości w czystej postaci. Za tym zdaniem kryje się podświadome "kim jestem?" i "po co istnieję". Samo połączenie słów "ja" i "robot" wbija się drzazgą w nasze antropocentryczne utożsamienie ja-człowiek, tymczasem w filmie mamy robota bardziej ludzkiego niż niejeden człowiek. Tak więc tytułowe dwa wyrazy zmuszają nas - oglądaczy - ludzi do ponownego zastanowienia się czym jest człowieczeństwo.

  Czy ktoś nadal twierdzi, że tytuł nie pasuje do filmu? Czy komuś przeszkadza, że spadkobiercy Asimova trochę się na tym wzbogacili? Mi nie.

  Ależ mi wypracowanko wyszło. Aż się zastanawiam, dlaczego miałem tylko 4 z polskiego 😉

  Unicorn
  Participant
  #24267

  The D... to było dobre 😉

  Riri
  Participant
  #24268

  Mi nie chodzi o spadkobiercow ale o zubozenie idei Asimova...

  ksiazka jesz duzo glebsza, film ja straszliwie splyca...

  Chodzi mi o to rze film nie zasluguje na ten tytul...

  riri

  fluor
  Keymaster
  #24270

  Moja minirecenzja filmu znajduje się w dziale filmowym Mesy.

  Nie wydaje mi się, aby film nie zasługiwał na swój tytuł... Nie popadajmy w przesadę. Z twórczością Asimova miałem tyle do czynienia, że usiłowałem wgryźć się w cykl o Fundacji, jednak po pierwszym tomie zrezygnowałem.

  Wielbicieli relacji ludzie/roboty zachęcam do zapoznania się z kilkoma pozycjami spośród japońskiej anime - filmy takie jak m.in. Ghost In The Shell w charakterystycznej dla anime poetyce opisują różne zagadnienia człowieczeństwa robotów i vice versa.

  Sai
  Participant
  #24308

  Widziałem film i moje odczucia są, że tak powiem pozytywne. Książka może była głębsza, lepsza itp. ale gdyby film miał być w stu procentach oparty na tekście, to większość ludzi umarłoby z nudów. Asimov fajnie pisze, nie powiem. Fundacja też jest ciekawa, ale ciężka i długa. Do końca nie dotrwałem. A Ghost ? Toż to już klasyka anime.

  Unicorn
  Participant
  #24400

  A jeżeli chodzi o zakończenie?? Chodzi mi oczywiście o to jak Sonny (rzeczony robot) wchodzi na wzgórze i inne roboty się na niego patrzą.... Co o nim myślicie? Czy według was ma to jakieś ukryte znaczenie?? Bo ja jakoś nie mogłam takowego wymyślić 😉

  Q__
  Participant
  #249519

  Niezly film, tylko czemu nazywa sie "Ja, Robot?"Ogolnie sam film by niezly, ale jako adaptacja beznadziejny

  Bo to w ogóle nie jest według Asimova. To jest oryginalna historia, zatytułowana początkowo "Hardwired", której dodano asimovowski tytuł i (pozorowany) status adaptacji z powodów marketingowych:
  http://www.screenwritersutopia.com/article/d19127d8

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram