Forum Fantastyka Gry Gry Star Trek Gra na podstawie Treka :)

Gra na podstawie Treka :)

Viewing 11 posts - 16 through 26 (of 26 total)
  • Author
    Participant

Ten człowiek zapewne tak zajął się swoim projektem, że nawet czasu na sen nie posiada. Dlatego milczy. Znowu powtórzę….a miało być tak pięknie… 😀

Ryan
    Participant

A Wy zaczynacie spamować na temat, który dawno się wypalił. Grę online handlowo-strategiczną można łatwo stworzyć na bazie dziesiątek zaawansowanych i grywalnych projektów z http://www.sf.net - trzeba tylko mieć trochę wyobraźni by wiedzieć, że czasy pisania czegokolwiek od zera minęły bezpowrotnie. Niestety po sieci krążą setki trolli, którzy wierzą że coś potrafią, choć jeszcze nigdy się nie sprawdzili.

Domko
    Participant

No, nie minęły bezpowrotnie. Aby było coś, żeby ktoś inny mógł to wykorzystać, to musiało zostać napisane praktycznie od zera. Gdyby nagle nikt nie pisał od zera, to nic nowego by nie powstało.

Ryan
    Participant

Domko, no i po co te truizmy? Napisałem wyraźnie, że czasy pisania od zera minęły bezpowrotnie. Nie napisałem, że nigdy nie pisano od zera. Poza tym nie musisz mi wierzyć - to że zawodowo programuję nic nie znaczy, przecież się nie znam...

Zarathos
    Participant

Ryan ma racje, teraz nawet programow nie pisze sie od zera. GUI rzadzi 🙂

Domko
    Participant

Ryan: Sugerujesz, że osoba, która założyła ten temat nie powinna nawet próbować pisać tej gry od zera, tylko skorzystać powinna z jakichś szablonów czy kreatorów. Nie mogę się z tym zgodzić, gdyż powstaje mnóstwo serwisów WWW, programów, itp. tworzonych praktycznie od zera. Z kolei te, które nie są tworzone od zera mają z góry nałożone ograniczenia. I tylko to chciałem powiedzieć w poprzednim poście, a Ty się oburzasz.Poza tym też musisz wiedzieć, że ja również pracuję od lat w zawodzie programisty.

Ryan
    Participant

Rany Julek... Kiedyś wierzyłem w takie ideały jakie przedstawiasz, Domko. Wydawało mi się, że jestem w stanie samemu zakodować dowolną aplikację - jest to jedynie kwestia ilości spędzonych nad nią nocy. Śmiem twierdzić, że w dziedzinie kodu aplikacji WWW jesteś kompletnym dyletantem (bez urazy, ja np. nie umiem stepować). Kilka lat temu też miałem za sobą praktykę programistyczną, ale z perspektywy czasu oceniam ją... marnie. Tak jak to co teraz umiem będę oceniał za kilka lat. Ale ok. Shall we proceed?Przedstawię Ci sprawę obrazowo. Programuję rzeczy spore i duże (mówię jedynie o aplikacjach WWW) od przeszło dwóch i pół roku, wcześniej poświęciłem ca 8 lat na programowanie w ogóle. Charakterystyczną cechą mojej plugawej aparycji są podkrążone oczy, które stanowią znamię tysięcy nieprzespanych nocy. Uczestniczyłem w projektach olbrzymich i dużych portali kodowanych na bazie istniejących źródeł jak i pisanych od zera. Ba! Dwa ostatnie projekty pisałem od zera (w pewnym sensie, bo problem można sprowadzić do granic absurdu i wyjdzie, że użycie SQLa jako bazodanowego backendu to cudza praca i ograniczenie projektu). Ale w gronie doświadczonych programistów - niestety autor wątku nie pozostawił złudzeń co do swoich zdolności i kompetencji. Podejście "zróbmy coś bo ja mam pomysła a pomoc się przyda" cechowało moje zachowanie 5, 6 lat temu. Na szczęście przeszło mi to i mam na tyle odwagi by się przyznać - byłem kiedyś totalnym lamerem.Idąc dalej... Piszesz, że pisanie czegoś na bazie czegoś innego niesie za sobą ograniczenia. Jasne, ale każdy projekt musi mieć ograniczenia. Jeśli nie znasz platformy o którą sie opierasz i dokonałeś złego wyboru fundamentów nowej aplikacji, to sam jesteś sobie winien. Zresztą - mogę z kapelusza wyciągać przykłady rzeczy nowatorskich i nie do końca udanych, tylko po co? Błędy o których piszesz mimo wszystko nie dotyczą jedynie protez do istniejących systemów.A teraz o moim oburzeniu. Nastąpiło nieporozumienie - nie oburza mnie niczyje zdanie, choćbym nie wiem jak bardzo się z nim nie zgadzał. Oburza mnie to, że wypalony temat, który zszedł na tematykę pasującą do tego forum jak pięść do oka nie został jeszcze zamknięty.

Domko
    Participant

Ech... Musisz pisać o doświadczeniu itp. Skoro zacząłeś to ja też się przedstawię.Programuję od lat 10 (poczynając od 8-bitowych komputerów), zawodowo od 2 lat i wszystko robię od zera. A dlaczego?Po pierwsze, mam pewność, że nie skorzystam z gotowej platformy, która będzie miała błędy, o których nie będę wiedział tylko dlatego, że napisał to ktoś inny. Wystarczy wspomnieć nawet o tak prostej rzeczy jak forum phpBB, które ostatnio było kilka razy poprawiane, bo miało krytyczne błędy (nie wiadomo od kiedy i nie wiadomo ile forów przez to źle skończyło).Po drugie, łatwo wprowadzić poprawki i modyfikacje. W przypadku cudzych platform nie znasz dokładnych aspektów kodu i przez to czasem trzeba poświęcić dodatkowy czas na analizę tego kodu. Wiem, że analiza cudzego kodu nie jest prostym zadaniem, bo każdy ma inny styl pisania.Piszesz, że są to ideały. W moim przypadku są to fakty - zarówno hobbistycznie (jak programuję coś dla siebie - choć ostatnio nie mam na to czasu) jak i zawodowo (tu gdzie pracuję projekty powstają od zera).Wspominasz o bazach danych SQL i o tym, czy wtedy można to nazwać pisaniem od zera. No właśnie - też po napisaniu swojego poprzedniego posta zacząłem mieć wątpliwości co rozumiemy przez pisanie od zera. Można się zastanowić czy pasuje do tego pisanie z wykorzystaniem cudzych bibliotek. Właściwie, to kwestia umowna i może dlatego nie do końca zrozumieliśmy się.Proponuję w tym momencie uciąć tę dyskusję. Ty masz inny styl pracy, jak mam inny i przekonywanie kogokolwiek do tego jest bez sensu. Obaj osiągamy jakieś efekty, więc jeśli dany styl pracy pasuje każdemu z nas, to nie ma sensu go zmieniać.Ale głównie z tego względu, że u mnie w pracy tworzy się projekty od zera, proszę, abyś nie wyciągał tak pochopnego wniosku, że nikt już nie tworzy projektów programistycznych od zera. Bo ja tworzę i póki co nie zanosi się na to, abym to zmienił.Wracając częściowo do głównego tematu to masz rację, Ryan. Ewidentnie autor tego tematu chciał wykonać coś co przerosło jego możliwości. Przypomina mi to często spotykane ogłoszenia na forach dotyczących programowania, gdzie ktoś pisze "mam pomysł na grę, ale potrzebuję programisty, grafika, muzyka... resztą zajmę się sam". Jaką resztą? Pozostawię to bez komentarza.Moim zdaniem temat rzeczywiście do zamknięcia.

Ryan
    Participant

Chcesz się licytować i zaliczyć maszyny 8bit? Ok. To ja programuję lat 12. Taki flame jest bez sensu. Piszesz w sposób, który świadczy, że pochodzimy z dwu różnych światów (powtórzę - pisałem kiedyś tak jak Ty). Zastanawia mnie co robisz dla odpluskiwania własnego kodu, że jedziesz po phpBB2. Pisałeś kiedyś testy dla własnej aplikacji? Wyszedłeś w ogóle poza jedną technologię (PHP)? Zresztą... Kiedyś plułem na code reusability a teraz mam dreszcze na wspomnienie zaczynania zawsze od nowa.Co do "jaką resztą". Dev guide też ktoś musi napisać, potrzebny jest koordynator projektu... Ale do tego potrzeba silnych zdolności PR a nie nieskładnego posta na forum. Przynajmniej w tej kwestii sie zgadzamy. 🙂 Ponownie (do 3 razy sztuka) postuluję o zamknięcie tematu.

Domko
    Participant

Nie ja się licytuję. To Ty pierwszy zacząłeś pisać o latach doświadczenia, o tym, że Twój zawód to programista, itp. Ja do tej pory na ten temat milczałem, ale sam właściwie do tego dążyłeś.A czy wyszedłem poza inne technologie? Aż trudno wymienić języki programowania, w których umiem programować.Cały czas nie wiem co rozumiesz przez "pisałem kiedyś jak Ty". Widziałeś choć jedną aplikację, którą programowałem? Nie, więc nie masz podstaw wypowiadać się na ten temat.Nie zamierzam kontynuować tego tematu. Wiem swoje, pracuję w tym zawodzie i osiągam dobre efekty. A wydaje mi się, że efekty są najlepszym przykładem umiejętności.

Gosiek
    Participant

Od Moderatora

Temat na razie zostaje otwarty - na wypadek, gdyby jednak jego twórca ponownie zjawił się na forum i chciał coś dorzucić tudzież zaprezentować jakieś efekty swoich prac i pomysłów. 😉 Ale offtopic proszę zakończyć. ;> W Nauce mamy topic o programowaniu - tam możecie rozmawiać o wyższości pisania od zera nad korzystaniem ze źródeł i odwrotnie. Zapraszam - link.

Viewing 11 posts - 16 through 26 (of 26 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram