Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Fundusz? Fundament? Fundacja

Fundusz? Fundament? Fundacja

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
 • Author
  Posts
 • Q__
  Participant
  #243398

  Otóż pełny zwiastun nadciągającej ekranizacji słynnego cyklu Asimova:

  Q__
  Participant
  #243399

  A tu - świadomie w nowym poście, pod newsem - link do asimovowsko-fundacyjnego topicu z Phoenixa:
  http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=5&topic=2712

  Cross
  Keymaster
  #243427

  No i taki tytuł postu to ja szanuję bardzo 🙂

  Q__
  Participant
  #243428

  Wychwyciłeś stylizację 😉 .

  ps. Co sądzisz o samym zwiastunie? Mnie jakoś nie przekonuje (ale może jestem po prostu uprzedzony do nowości i współczesnego stylu SF?).

  kaimada
  Participant
  #243957

  Jestem po dwóch odcinkach.

  Na razie mamy niemalże tylko i wyłącznie adaptację pierwszego rozdziału, rozszerzoną o lot na Trantor.

  Historia imperatora zmieniona, królestw barbarzyńskich zmieniona, samego Seldona zmieniona. Tyle że osobiście mi się to podoba i dobrze mi się to ogląda. Pozytywnie mnie Fundacja zaskoczyła.

  Czego się boję? Gaal ma zadatki na Michael Burnham, a pani Salvor Hardin również się na taką zapowiada. No i nie do końca mi się wydaje że głównym celem Fundacji było zachowanie różnorodności, bo pasuje to marudzenie o diversity w obliczu upadku cywilizacji jak pięść do oka, ale ogólnie sam Plan Seldona jest bardzo mało wyeksponowany. Może sobie przypomną jeszcze że zamiast kombinować z systemem dwunastkowym matematyki to ważniejsze jest ogarnąć jak się koła używa. 😉

  Smok Eustachy
  Participant
  #243958

  Marksistowski determinizm historyczny jest dostatecznie uwypuklony?

  Q__
  Participant
  #243964

  @kaimada

  Właśnie miałem pytać czy ktoś oglądał, jakie wrażenia, a tu miła niespodzianka 🙂 .

  @Smok Eustachy

  Asimov nie do końca jest marksistą w swojej wizji. U Karolka M. wszystko miało zmierzać w wiadomym (w sumie zgodnym z wizją ST) kierunku (wysiłek jednostkowy mógł to przyspieszyć, ale w zasadzie - w wydaniu ortodoksyjnym, nie mylić z leninowską czernyszewszczyzną - nie miał znaczenia), podczas gdy u niego Druga Fundacja jednak musi na bieżąco czuwać, kalkulować, korygować. No i możliwe jest nasadzenie ni to rzymskiej, ni to feudalnej, nadbudowy na wysokotechnologiczną bazę (co Lem w "Imperializmie na Marsie" pośrednio obśmiewał).

  kaimada
  Participant
  #243969

  Ponieważ bardzo mało w tych dwóch odcinkach było Planu Seldona to i żadnego determinizmu być nie może. Ot Imperium ma upaść, a ja chcę złagodzić upadek cywilizacji.

  Q__
  Participant
  #243983

  Czyli, że warstwę (mniej-lub-bardziej 😉 ) naukową traktują (póki co?) połebkowo?

  Smok Eustachy
  Participant
  #243984

  2 Fundacja była w następnych częściach dopiero?

  Q__
  Participant
  #243985

  Pojawiła się - owszem. Ale... biorąc rzecz z perspektywy in universe cały czas (tj. od momentu założenia przez Seldona) tam była (i knuła).

  Smok Eustachy
  Participant
  #243986

  Obrzydliwy retcon.

  Q__
  Participant
  #243988

  Cóż, stoję na stanowisku, że oryginalny autor ma prawo retconować do woli. Poza tym bez wyłożonych w "Drugiej Fundacji" pomysłów nie byłoby całkiem zręcznego "Kryzysu psychohistorycznego" Donalda Kingsbury'ego.

  Q__
  Participant
  #244059

  Ciekawostka... Asimov, jak wiadomo, nie przywiązywał w swoim cyklu szczególnej wagi do kwestii napędu FTL, traktując go jako klasyczny fabularny wytrych, bo na co innego kładł nacisk. A ekranizatorzy w przedmiotowym zakresie się popisali 🙂 :

  Smok Eustachy
  Participant
  #244627

  Fundacja i Ziemia. Smutny koniec Fundacji. kapitulacja nauki przed Niu Ejdżem. Nie kumał jeszcze Asimov, że skoro wiedzę można przenieść z mózgu na mózg to można i kopiować? Żałosne. Niech o tym robią serial.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram