Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Fundusz? Fundament? Fundacja

Fundusz? Fundament? Fundacja

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
  • Author
    Posts
  • Q__
    Participant
    #243398

    Otóż pełny zwiastun nadciągającej ekranizacji słynnego cyklu Asimova:

    Q__
    Participant
    #243399

    A tu - świadomie w nowym poście, pod newsem - link do asimovowsko-fundacyjnego topicu z Phoenixa:
    http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=5&topic=2712

    Cross
    Keymaster
    #243427

    No i taki tytuł postu to ja szanuję bardzo 🙂

    Q__
    Participant
    #243428

    Wychwyciłeś stylizację 😉 .

    ps. Co sądzisz o samym zwiastunie? Mnie jakoś nie przekonuje (ale może jestem po prostu uprzedzony do nowości i współczesnego stylu SF?).

    kaimada
    Participant
    #243957

    Jestem po dwóch odcinkach.

    Na razie mamy niemalże tylko i wyłącznie adaptację pierwszego rozdziału, rozszerzoną o lot na Trantor.

    Historia imperatora zmieniona, królestw barbarzyńskich zmieniona, samego Seldona zmieniona. Tyle że osobiście mi się to podoba i dobrze mi się to ogląda. Pozytywnie mnie Fundacja zaskoczyła.

    Czego się boję? Gaal ma zadatki na Michael Burnham, a pani Salvor Hardin również się na taką zapowiada. No i nie do końca mi się wydaje że głównym celem Fundacji było zachowanie różnorodności, bo pasuje to marudzenie o diversity w obliczu upadku cywilizacji jak pięść do oka, ale ogólnie sam Plan Seldona jest bardzo mało wyeksponowany. Może sobie przypomną jeszcze że zamiast kombinować z systemem dwunastkowym matematyki to ważniejsze jest ogarnąć jak się koła używa. 😉

    Smok Eustachy
    Participant
    #243958

    Marksistowski determinizm historyczny jest dostatecznie uwypuklony?

    Q__
    Participant
    #243964

    @kaimada

    Właśnie miałem pytać czy ktoś oglądał, jakie wrażenia, a tu miła niespodzianka 🙂 .

    @Smok Eustachy

    Asimov nie do końca jest marksistą w swojej wizji. U Karolka M. wszystko miało zmierzać w wiadomym (w sumie zgodnym z wizją ST) kierunku (wysiłek jednostkowy mógł to przyspieszyć, ale w zasadzie - w wydaniu ortodoksyjnym, nie mylić z leninowską czernyszewszczyzną - nie miał znaczenia), podczas gdy u niego Druga Fundacja jednak musi na bieżąco czuwać, kalkulować, korygować. No i możliwe jest nasadzenie ni to rzymskiej, ni to feudalnej, nadbudowy na wysokotechnologiczną bazę (co Lem w "Imperializmie na Marsie" pośrednio obśmiewał).

    kaimada
    Participant
    #243969

    Ponieważ bardzo mało w tych dwóch odcinkach było Planu Seldona to i żadnego determinizmu być nie może. Ot Imperium ma upaść, a ja chcę złagodzić upadek cywilizacji.

    Q__
    Participant
    #243983

    Czyli, że warstwę (mniej-lub-bardziej 😉 ) naukową traktują (póki co?) połebkowo?

    Smok Eustachy
    Participant
    #243984

    2 Fundacja była w następnych częściach dopiero?

    Q__
    Participant
    #243985

    Pojawiła się - owszem. Ale... biorąc rzecz z perspektywy in universe cały czas (tj. od momentu założenia przez Seldona) tam była (i knuła).

    Smok Eustachy
    Participant
    #243986

    Obrzydliwy retcon.

    Q__
    Participant
    #243988

    Cóż, stoję na stanowisku, że oryginalny autor ma prawo retconować do woli. Poza tym bez wyłożonych w "Drugiej Fundacji" pomysłów nie byłoby całkiem zręcznego "Kryzysu psychohistorycznego" Donalda Kingsbury'ego.

    Q__
    Participant
    #244059

    Ciekawostka... Asimov, jak wiadomo, nie przywiązywał w swoim cyklu szczególnej wagi do kwestii napędu FTL, traktując go jako klasyczny fabularny wytrych, bo na co innego kładł nacisk. A ekranizatorzy w przedmiotowym zakresie się popisali 🙂 :

    Smok Eustachy
    Participant
    #244627

    Fundacja i Ziemia. Smutny koniec Fundacji. kapitulacja nauki przed Niu Ejdżem. Nie kumał jeszcze Asimov, że skoro wiedzę można przenieść z mózgu na mózg to można i kopiować? Żałosne. Niech o tym robią serial.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 23 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram