Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Elon Musk ogłasza plan kolonizacji Marsa

Elon Musk ogłasza plan kolonizacji Marsa

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #7113

  Amerykański miliarder Elon Musk - założyciel firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors, podczas gali Królewskiego Towarzystwa Astronautycznego w Londynie wygłosił przemówienie w którym poinformował, że planuje zbudować stałe osiedle na Marsie dla 80 tysięcy osób.

  Dołączona grafika

  [more]Realizację swojej wizji kolonizacji Marsa chce zacząć od wysłania 10 osadników przy pomocy swojej nowej rakiety nośnej wielokrotnego użytku zasilanej płynnym tlenem i metanem. Ma być ona zbudowana w oparciu o używanego już komercyjnie przez SpaceX Falcona 9. Kolejni koloniści będą musieli zbudować na powierzchni Marsa przezroczystą kopułę, pod którą będzie utrzymywana odpowiednia do życia atmosfera i ciśnienie powietrza. Pod tą kopułą będą oni mogli uprawiać rośliny na marsjańskiej glebie w celu uzyskania żywności.

  Musk szacuje całkowite koszty tego programu około 36 mld dolarów. Miałby być on finansowany dzięki porozumieniu rządów z sektorem prywatnym. Przyszły kolonista Czerwonej Planety musiałby zapłacić pół mln dol. za bilet i możliwość osiedlenia się na Marsie.

  Warto tu zauważyć, że nie jest to pierwszy pomysł na zbudowanie ludzkiej kolonii na Marsie. Już w 1948 roku przebywający w USA Wernher von Braun opublikował po niemiecku pracę „Das Marsprojekt”, w której zakładał wysłanie na Marsa 70-osobowej grupy astronautów na okres 2,5 roku. Zakładał też, że od strony technicznej realizacja tego śmiałego planu będzie możliwa w 1965 roku. Natomiast założenie stałej kolonii na Czerwonej Planecie ogłosiła w czerwcu tego roku także Holenderska firma Mars One. Przedsięwzięcie to miałoby być zrealizowane do 2023 przy pomocy komercyjnych firm takich jak właśnie np. SpaceX, a fundusze miałyby pochodzić także z tego, że życie kolonistów byłoby transmitowane w telewizji jako największy w historii reality show. Podobno rekrutacja kandydatów do udziału w tym programie ma się zacząć już w 2013 roku!

  Dołączona grafika

  Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod zamieszczonymi poniżej linkami:

  [/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram