Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Było sobie życie - białko czy wirus?

Było sobie życie - białko czy wirus?

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4022

  Naukowcy z uniwersytetu Penn State opracowali nową metodę obliczeniową, która pozwoli zrozumieć, jak rozpoczęło się życie na Ziemi. Procedura ta daje możliwość prześledzenia śladów historii ewolucji protein aż do komórek i wirusów, co ostatecznie rozstrzygnie spór o to, które z nich pojawiły się jako pierwsze.

  [more]Dotychczasowa metoda określająca powinowactwo ewolucyjne, polegająca na wielokrotnym porównaniu sekwencji, tworzyła wprawdzie drzewo ewolucyjne, ale była nieczuła na związki między odlegle powiązanymi białkami. W celu uzyskania dokładniejszych informacji o możliwym pokrewieństwie sekwencji konieczne było 'ręczne' ich wyszukiwanie przez człowieka specjalizującego się w tej dziedzinie, co wprowadzało do procedury wiele błędów. Dlatego potrzebne było stworzenie zestandaryzowanej metody do niezależnych pomiarów.

  Nowa metoda opiera się na badaniu retroelementów, które składają się na około 50% ludzkiego genomu (wagowo) i są ważnym czynnikiem w wielu chorobach, m.in. AIDS. Jednocześnie z badaniami nad pochodzeniem życia i historią ewolucji zebrane zostaną dane na temat kształtu białek i ich funkcji w organizmie.

  Procedura zostanie opisana w najbliższym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences. Artykuł ukaże się również on-line.

  Na podstawie ScienceDaily.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram