Forum Fandom Opowiadania Komentarze BSG - "Ręka bogów"

BSG - "Ręka bogów"

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author
    Participant

Do dzieła.

Piotr
    Keymaster

Hmm... Pierwsze co niestety rzuca sie w oczy, to uklad tekstu. ;> Szczerze to kiepsko sie czyta kazde zdanie w nowej linijce, a czasem nawet po pol zdania - chyba jakos zle Ci sie wkleilo. 😉 Ale choc drazniacy, jest to mniej istotny element opowiadania. Tresc prezentuje sie dobrze. Ot krotki epizod z dnia wybuchu wojny. Nawet ciekawy pomysl, o maly wlos to nie Roslin zostala prezydentem. Ty jestes autorem czy to tlumaczenie?Jedna mala niekonsekwencja - raz uzywasz 'kruwa', innym razem 'krewa'. Czemu tak?

Pah Wraith
    Participant

Hmm... Pierwsze co niestety rzuca sie w oczy, to uklad tekstu. ;> Szczerze to kiepsko sie czyta kazde zdanie w nowej linijce, a czasem nawet po pol zdania - chyba jakos zle Ci sie wkleilo. 😉

Ale choc drazniacy, jest to mniej istotny element opowiadania. Tresc prezentuje sie dobrze. Ot krotki epizod z dnia wybuchu wojny. Nawet ciekawy pomysl, o maly wlos to nie Roslin zostala prezydentem. Ty jestes autorem czy to tlumaczenie?

Jedna mala niekonsekwencja - raz uzywasz 'kruwa', innym razem 'krewa'. Czemu tak?

1) Układ zmieniłem celowo, bo jakoś dla mnie to włąśnie zdania szerokie na cały ekran czyta sie gorzej niż w przypadku węższej szpalty. Ale, cóż, widać to tylko ja tak mam ;P

2) noooo, Piotrze, można mnie podejrzewać o różne bnardzo brzydkie rzeczy, ale gdybym nie był autorem, tylko bym to tłumaczył to bym to zaznaczył... jakoś mi sie to pytanie nie spodobało... 🙁

3) niekonsekwencja wynika z później pory w której nanosiłem tą ostatnią poprawkę przed opublikowaniem - przypomniało mi sie że istnieje takie sformułowanie "krewa z...". Pomyślałem, że ładnie może ono zastąpić barwne "frack" (pozwolisz, że zmienię to w opowiadaniu, bo faktycznie, razi :] )

Dziękuję za łaskawą ocenę ;]

Piotr
    Keymaster

2) noooo, Piotrze, można mnie podejrzewać o różne bnardzo brzydkie rzeczy, ale gdybym nie był autorem, tylko bym to tłumaczył to bym to zaznaczył... jakoś mi sie to pytanie nie spodobało... 🙁

Nie, nie, spokojnie, to nie bylo zadne podejrzenie i nic zlego nie mialem na mysli - slowo. Przepraszam jesli tak zabrzmialo. 😉 Jakos przez mysl mi nie przeszlo, ze nie ma wzmianki o tlumaczeniu, gdy o nie zapytalem.

3) niekonsekwencja wynika z później pory w której nanosiłem tą ostatnią poprawkę przed opublikowaniem - przypomniało mi sie że istnieje takie sformułowanie "krewa z...". Pomyślałem, że ładnie może ono zastąpić barwne "frack" (pozwolisz, że zmienię to w opowiadaniu, bo faktycznie, razi :] )

Zmieniaj smialo, po to jest opcja edycji - by poprawiac bledy czy jakies niedorobki.

Barusz
    Participant

Na plus: postacie. Wyraziste, ciekawe, przykuwające uwagę. Zwłaszcza Achles - cyniczny, dobro państwa stawia najwyżej na drugim miejscu (po swoim), ale da się lubić.Na minus: logika. Serio uważasz, że wiceminister lotnictwa cywilnego mógłby na pół roku przed wyborami zacząć myśleć o prezydenturze? I o zbieraniu funduszy? Że ktoś mógłby go tym kusić i nie narazić się na wyśmianie? Przecież nawet w naszym społeczeństwie decyzje o kandydowaniu podejmuje się na lata do przodu, a pół roku wcześniej nazwiska kandydatów są nie tylko znane, ale i oficjalnie zarejestrowane. A przecież jesteśmy na pewno mniej liczni, i zapewne znacznie gorzej zorganizowani niż oni.Na plus/minus: pomysł. Niby ciekawy i nośny, ale... czy ktoś z czytelników nie domyślił się najpóźniej ok. trzeciej części tekstu jak się cała historia rozwinie i zakończy?

Pah Wraith
    Participant

Na plus: postacie. Wyraziste, ciekawe, przykuwające uwagę. Zwłaszcza Achles - cyniczny, dobro państwa stawia najwyżej na drugim miejscu (po swoim), ale da się lubić.

hmmm, no to porażka, wolałem raczej zbudować kogoś kto by się właśnie nie dał lubić, ale trudno, przeżyję ;]

Na minus: logika. Serio uważasz, że wiceminister lotnictwa cywilnego

no... nie całkiem lotnictwa cywilnego - lecz "ministry of civil defence", to do tego organu Roslin kazała się zwrócić pilotowi Colonial Heavy 798 (czy jakoś tak) po otrzymaniu wiadomości o bombardowaniu. Nie jestem do końca przekonany za co odpowiada ten organ, ale mam podejrzenia, że chodzi o jakąś formę marynarki wojennej.

mógłby na pół roku przed wyborami zacząć myśleć o prezydenturze? I o zbieraniu funduszy? Że ktoś mógłby go tym kusić i nie narazić się na wyśmianie? (...) A przecież jesteśmy na pewno mniej liczni, i zapewne znacznie gorzej zorganizowani niż oni.

nie znamy ani systemu wyborczego w świecie Kolonii (to co zostało pokazane pod koniec sezonu 2 raczej nie jest reprezentatywne) ani długości "roku" na tych planetach... na nasze standardy i w naszym systemie oczywiście byłoby to mało prawdopodobne. być może w świecie Kolonii nie ma typowej kampanii wyborczej, która opiera się na działaniach marketingowych jak u nas (w końcu są lepiej zorganizowani niż my 😉 )

Na plus/minus: pomysł. Niby ciekawy i nośny, ale... czy ktoś z czytelników nie domyślił się najpóźniej ok. trzeciej części tekstu jak się cała historia rozwinie i zakończy?

Zapewne każdy, kto oglądał pilota 🙂 Ale właśnie o to chodziło.

Dziękuję za drugą przychylną recenzję.

Barusz
    Participant

Na plus: postacie. Wyraziste, ciekawe, przykuwające uwagę. Zwłaszcza Achles - cyniczny, dobro państwa stawia najwyżej na drugim miejscu (po swoim), ale da się lubić.

hmmm, no to porażka, wolałem raczej zbudować kogoś kto by się właśnie nie dał lubić, ale trudno, przeżyję ;]

Może mam system wartości skrzywiony przed życie w Warszawie i oglądanie "Mody na Sukces".

mógłby na pół roku przed wyborami zacząć myśleć o prezydenturze? I o zbieraniu funduszy? Że ktoś mógłby go tym kusić i nie narazić się na wyśmianie? (...) A przecież jesteśmy na pewno mniej liczni, i zapewne znacznie gorzej zorganizowani niż oni.

nie znamy ani systemu wyborczego w świecie Kolonii (to co zostało pokazane pod koniec sezonu 2 raczej nie jest reprezentatywne) ani długości "roku" na tych planetach... na nasze standardy i w naszym systemie oczywiście byłoby to mało prawdopodobne. być może w świecie Kolonii nie ma typowej kampanii wyborczej, która opiera się na działaniach marketingowych jak u nas (w końcu są lepiej zorganizowani niż my 😉 )

Nie sądzę. Określdenie 'kampania na 20 miliardów ludzi' pada w samym opowiadaniu, ponadto Twórcy mimo wszystko starali się nas przekonać, że życie publiczne w 12 Koloniach wyglądało bardzo podobnie do amerykańskiego.

Pozostaje kwestia długości roku. Zwróć uwagę (na element własnego opowiadania, hahaha), że Achles wiedział, że Prezydent nie ma szans w wyborach. Więc to nie może być specjalnie długo.

Na plus/minus: pomysł. Niby ciekawy i nośny, ale... czy ktoś z czytelników nie domyślił się najpóźniej ok. trzeciej części tekstu jak się cała historia rozwinie i zakończy?

Zapewne każdy, kto oglądał pilota 🙂 Ale właśnie o to chodziło.

Moim zdaniem świadome budowanie przewidywalnego tekstu nie jest najlepszym pomysłem.

Pah Wraith
    Participant

Nie sądzę. Określdenie 'kampania na 20 miliardów ludzi' pada w samym opowiadaniu, ponadto Twórcy mimo wszystko starali się nas przekonać, że życie publiczne w 12 Koloniach wyglądało bardzo podobnie do amerykańskiego.

no, cóż, dywagowanie o czymś czego możemy się tylko domyślać nie ma większego sensu (w przypadku dyskusji o świecie wymyślonym)

Pozostaje kwestia długości roku. Zwróć uwagę (na element własnego opowiadania, hahaha), że Achles wiedział, że Prezydent nie ma szans w wyborach. Więc to nie może być specjalnie długo.

hahaha?

no, ja wiem dziś, że Kaczyński nie ma szans na reelekcję, a tu przed nami jeszcze 4 lata jego rządów :]

Moim zdaniem świadome budowanie przewidywalnego tekstu nie jest najlepszym pomysłem.

No, widzisz, zależy co się chce osiągnąć. Potraktuj to jak zew postmodernizmu.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram