Babylon 5

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 115 total)
  • Author
    Participant

No tak coż mogę napisać o tym serialu... oprócz tego że jest to numer 2 na mojej prywatnej liście wszelkich serialów (numer 1 to oczywiście DS9). Można by go nawet w pewnym sensie nazwać mentorem czy dziadkiem DS9, choś wielu tzw. hardcor-owych Trekkies sie z tym nie zgadza (ale na szczęście tacy są na granicy wyginęcia). Dlatego w smutnych czasach Entka zachęcam każdego kto jeszcze nie widzial tego boskiego serialu do obejrzenia go i przypomnienia sobie jak wygląda wzorcowa produkcja sci-fi. Zwlaszcza że ostatnio pojawiło się sporo torrentów z samym serialem jak i filmami telewiznyjmi czy grą stworzona przez fanow o ktorej wspominałem w dziale gry (nawiasem mowiać w tej chwili sobie w nią pogrywam i musze się pochwalic że w końcu udału mi się trafic i zniszczyć kilku przeciwnikow ;)). A wracając do tematu ciekawi mnie kto jeszcze spośrod was jest fanem tego serialu i w co w nim lubi a co nie? Zapraszam do dyskusji.

Reyden
    Participant

ja tez jestem fanem serialu , a najbardziej w nim lubię Białą Gwiazdę 😀

Coen
    Participant

Ja uwielbiam ten serial od lat. Własciwie od zdaje sie połowy pierwszego sezonu który jeszcze na TV Wisla leciał. Ma on niepowtarzalny klimat, najlepsza w histori SF muzykę, i rewelacyjne efekty specjalne. Ale to co najwaznijsze fabułe oraz wyraziste rasy i postacie.

Świetnie pokazano przemiane wewnętrzna niektórych bohaterów (G'Kar z awanturnika na proroka i doskonałego pisaza fabuła równiez wadą B5. Bo trzeba obejrzec ten serial od deski do deski inaczej traci sie nieraz z przed oczu sens.

Bardzo podobają mi się też bitwy jakie przedstawiono ale tylko z etapu wojny centauryjsko narneńskiej i ziemskiej wojny domowej. Walki z czasu wojny z cieniami za szybko się konczyły.

No i ostatnim wielkim plusem serialu sa dla mnie narneńczycy z którymi bardzo łatwo potrafie sie zidentyfikować

Krusty
    Participant

No tak zapomniałem dodać że to jedyny serial sci-fi wyemitowany w calości w Polsce, co samo w sobie jest sporym sukcesem. Co do jedynego minusu tego serialu to zgadzam się z Coenem że trzeba go oglądać od początku by w pelni rozumieć rozgrywające się wokolo wydarzenia. Co do efektów wizualnych to sprawa dyskusyjna, za pierwszym razem mi osobiście nie bardzo przypadły do gustu lecz z czasem je polubiłem (ale nadal wole trekowe) ale nikt nie odmówi im wręcz niesamowitej dynamiki. Jeśli zaś chodzi o postacie to rzeczywiście są świetnie nakreślone ale wyznam że ja mam do tej pory żal do J. Michaela Straczynskiego za uśmiercienie pewnego rangera mojej ulubionej postaci.

Od Moderatora: A gdzie "spoiler space"? Nie wypada opowiadać, co się działo w serialu, jeżeli nie wszyscy go widzieli. 👿

Przepraszam tym razem zapomniałem.

Coen
    Participant

Do moderatora: to niech ogladaja a nie nazekają ze nie widzieli. Poza tym jak nie widzieli to Marcus Cole nic im nie powie

Zaś co do efektów to jak mówilem, podobają mi sie na powaznie dopiero na etapie wojny domowej, wczesniej są jakies takie nie takie, moim zdaniem (nigdy nie lubiłem Cieni)

Gosiek
    Participant

Coen: jeżeli ktoś właśnie ogląda, to raczej nie chciałby się dowiedzieć, że w następnym odcinku ten czy inny bohater zginie. To psuje całą zabawę. I dlatego pewnych rzeczy nie należy pisać albo chociaż trzeba je jakoś oznaczyć, żeby czytajacy mieli możliwość wyboru - czy chcą się dowiedzieć już teraz co wydarzy się w filmie (odcinku itp.) czy poczekają i sami to zobaczą. Nikt tu nie narzeka, tylko sugeruje żeby odrobinę pomyśleć zanim się coś napisze. Z mojej strony EOT.

Krusty
    Participant

Co do tego oglądania to osobiście podejrzewam że większość osób ten serial już oglądało. Ale rzeczywiście zapomniałem się i przyznałem się do błędu więc dyskusje na ten temat uważam za zamknietą. A teraz wroćmy do głównego wątku.

tkepski
    Participant

A ja właśnie doceniam dobrodziejstwa dzielenia się pliczkami...B5 oglądałęm jeszcze na TV Wisła, potem TVN i nie mogłem przeboleć, że ze względu na dziwne godziny nadawania przepadało mi po kilka odcinków.Teraz mam wreszczie okazję nadrobić 😉 póki co powoli pożeram sezon pierwszy.Najbardziej w serialu pociągają mnie chyba 2 rzeczy: - spójność całej seri. Taaak jedna fabuła, wiele wątków to jest to co tygryski lubią najbardziej ;-)- nieuproszczone rysy charakterów głównych bohaterów. Przejadły mi się już hollywoodzkie produkcje, w których po 10 minutach filmu wiadomo kto jest po której stronie barykady. A tu oglądając już pilota przeżyłem szok:[spoiler, ale nieznaczny]Daleen, którą pamiętam z telewizyjnych odcinków jako spokojną, dobrą i pełną wręcz zensunnickich uczuć do otaczajacych ją istot w dość wredny sposób rozprawia się z G'Karem ... prawdę mówiąc zgłupiałem 😮 Szybciorem oglądam dalej. Może jeszcze się zadziwię.

izbkp
    Participant

...prawdę mówiąc zgłupiałem 😮 Szybciorem oglądam dalej. Może jeszcze się zadziwię.

Kilka razy 😛

Zarathos
    Participant

Tia. szczegolnie przy

Besterze :D.

Aha, dwa info dla milosnikow serii:

JMS pracuje na filmem UWAGA UWAGA kinowym. Ma to podobno nosic tytul The memory of shadows i dziac sie przed wojna cieni. Moze zobaczymy wojne z dilgarem, albo troche 'mlodszych' minbari. Nie wiadomo, bo nikt pary z geby nie puszcza.

Info nr dwa - ruszyla (jakis czas temu :D) polska strona o b5. Nie jest moze kanoniczna, gdyz ma stanoic. A, dla milosnikow skali graham (takiej gdzie galaxy to 1000 itd, opracowalismy z coenem podobna skale dla B5 - bedziecie mogli porownac ktory okret potezniejszy 😀

tkepski
    Participant

Sciągnąłem sobie swego czasu teksty do 4 sezonów B5, ale podczas oglądania ze zdziwieniem stwierdziłem, że 2 i 3 sezon mam w przeważającej większości w wersji angielskojęzycznej. Czy ktoś ma i mógłby podesłać lub dać namiar na polskie tłumaczenia??

Gosiek
    Participant

Na początek i na przyszłość polecam lekturę FAQ w Konsoli Informacyjnej - tam podane są linki do niemal wszystkich polskich stron z napisami do scifi. A jeżeli chodzi o B5 to wystarczy odwiedzić stronę Think Tank ew. stronę Petera, na której są napisy nie umieszczone na TT.

Q
    Participant

Pewnie sobie sympatii tym nie zaskarbie:Mi sie Babilon 5 nie podobal, wydaje mi sie troche taki nijaki, ogladnalem co prawda tylko pare odcinkow, moze dlatego. O co w tym wlasciwie chodzi jest jakis glebszy sens w nim, czy to tylko strzelanki w kosmosie i takie tam bitewki?

Dalek
    Participant

Głębszy sens??To wspaniałą saga z zaplanowanym od początku scenariuszem, zmienianym tylko ze względu na wypadki losowe. Nieźle rozwinięte postacie jak np. duet Londo i G'Kar, Sheridan, wiecznie podejrzliwy Garibaldi („Nikt tu nie jest tym kim się wydaje”) i ciekawy, tajemniczy świat serialu to kolejne plusy tej produkcji. W Babilonie naprawdę trzeba było długo czekać, żeby zaczęła się masowa strzelanina. Wiele odcinków porusza ważne problemy społeczne np. karę śmierci, etykę lekarską. A i żeby nie było, że to serial o walce dobra ze złem jakby się mogło wydawać tu mamy raczej starcie różnych idei. Kończę bo za dużo powiem. Żeby nie było jednak, że sam miód. Piąty sezon odstaje trochę od reszty, ale to dlatego, że JMS bał się, że serial nie dotrwa do tego sezonu i wykorzystał co lepsze pomysły w czwartym.

r_ADM
    Participant

Nikt tu nie jest tym kim się wydaje”)

to zdanie to spora przesada. imo postacie w B5 sa jednym ze slabszych punktow. ile ja sie nasluchalem, ze tacy wspaniali wielowymiarowi. pomine kwestie, ze postacie w b5 sa czyms nie do konca potrzebnym, jakby zbednym. wydaja sie zlapane w wir jakichs wydarzen, nie majac nań zadnego wplywu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 115 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram