Forum › Rozmowy (nie)kontrolowane › Nauka › Architektura przyszłości
Tak na początek architektoniczne plany dla Warszawy 🙄
http://biznes.onet.pl/warszawa-jak-malowan...leria#id7179360
Nie wiem jak wam ale mi się te projekty podobają 🙄
Galeria inwestycji, które do tej pory nie powstały w Poznaniu
http://poznan.gazeta.pl/poznan/5,36001,829...w_Poznaniu.html
Projekt nowego dworca PKP w Poznaniu i zabudowy tzw. wolnych torów
Wnętrze dworca PKP - nowy aktualny projekt
Dojazd Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST) do Dworca Zachodniego PKP - projekt
Wizje architektury i urządzeń przyszłości
Podobają mi się 🙄
Ekologia i miasta przyszłości
http://ekoblogia.pl/ekologia-i-miasta-przy...-ekstra-dodatek
Jacques Fresco i jego “Utopia”.
Najciekawsza to jest ta jego nowa przyszłościowa technologia budowy obiektów, a nie same budowle.
Słupy jak dzieła sztuki
http://kopalniawiedzy.pl/Land-of-Giants-Is...ects-11119.html
Bostońska firma Choi + Shine Architects wygrała interesujący konkurs rozpisany przez islandzką firmę energetyczną. W jego ramach Amerykanie zaprojektowali słupy wysokiego napięcia, które wyglądają jak dzieła sztuki i znacznie mniej szpecą krajobraz niż tradycyjne konstrukcje tego typu.
Japońska wieża Babel
http://www.forresters.pl/japonska-wieza-babel/
Kolejny arkologiczny projekt na nowo definiujący pojęcie miasta. Odpowiedź na zwiększające się zaludnienie na ziemi. Mowa tu o X-Seed 4000, wieżę zaprojektowaną jako futurystyczne środowisko łączące ultranowoczesny styl życia z kontaktem z przyrodą na zlecenie tokijskich architektów przez firmę Taisei Construction Corporation.
X-Seed 4000 miałby mieć aż 4 kilometry wysokości, 6 kilometrów szerokości przy podstawie, a 800 pięter mogłoby pomieścić nawet milion mieszkańców. Szacunkowy koszt budowy został oszacowany na bagatela 300-900 miliardów dolarów.
Od dawna mi się coś takiego marzyło 🙄 Tyle tylko, że wokół takiego wielkiego miasta to powinny się rozciągać lasy i jeziora 🙄
Rajski ogród w Korei Południowej
http://www.forresters.pl/rajski-ogrod-w-korei-poludniowej/
Koreański Eden ma być nie tylko nowoczesnym centrum edukacyjnym zintegrowanym z rezerwatem przyrody, ale i ośrodkiem badawczym służącym poszukiwaniom równowagi między człowiekiem, przyrodą i klimatem.
I chyba właśnie ta ekologiczna równowaga jest najważniejsza 🙄
Te powyginane kikuty na pl. Defilad z Twojego linka w pierwszym poście nigdy nie powstaną, bo to tylko koncepcja urbanistyczna, nie architektoniczna. I całe szczęście, bo zajeżdżają Azją. Największe chyba szanse realizacji mają plany autorstwa Forum Rozwoju Warszawy http://frw.fc.pl/ ale to i tak kwestia wielu lat zanim się to uchwali, znajdzie inwestorów, wyda pozwolenia itd.
Największe szanse realizacji spośród spektakularnych projektów dla stolicy ma Złota44 autorstwa słynnego Daniela Liebeskinda. Budowa trwała, ale utknęła na 17 piętrze z uwagi na praktyczne bankructwo inwestora oraz protesty babć z sąsiednich bloków... Teraz budowa ma szansę być wznowiona i nawet skończona przed Euro 2012, ale urzędasy ciągle się mylą w dokumentach. co za kraj.
Z innych projektów aktualnie powstaje Hines, 160m, też w centrum miasta
Być może te jak to nazwałeś powyginane kikuty na pl. Defilad rzeczywiście są na niższym poziomie niż projekty Daniela Liebeskinda ale to i tak wygląda znacznie lepiej niż większość starych wyższych budynków w Warszawie 😀 Najważniejsze by w końcu okolice pl. Defilad i Pałacu Kultury zabudowano jakimiś ciekawymi konstrukcyjnie budynkami bo ciągle odkładają tę zabudowę i wszystko się przeciąga bezustannie 😐
Futuryzm z odzysku 😀
http://www.forresters.pl/futuryzm-z-odzysku/
Rzeczywiście pomysł oryginalny i robiący duże wrażenie. Ciekawe tylko jakie są koszty budowy takich budynków.
Być może te jak to nazwałeś powyginane kikuty na pl. Defilad rzeczywiście są na niższym poziomie niż projekty Daniela Liebeskinda ale to i tak wygląda znacznie lepiej niż większość starych wyższych budynków w Warszawie 😀 Najważniejsze by w końcu okolice pl. Defilad i Pałacu Kultury zabudowano jakimiś ciekawymi konstrukcyjnie budynkami bo ciągle odkładają tę zabudowę i wszystko się przeciąga bezustannie 😐
A to niby czemu? Ja bym tam widział olbrzymi park, którego brak w tej części Warszawy, i nie trafiają do mnie argumenty, że taką drogą ziemię powinno się z korzyścią sprzedać.
W ogóle nie rozumiem pędu do budowy wieżowców - w takim Monachium w ścisłym centrum nie ma żadnego i ludzie to sobie chwalą
Owszem czemu nie. Olbrzymi park w centrum Warszawy też by się przydał, aczkolwiek nie wiem czy nie lepiej pomiędzy dworcem PKP, Pałacem Kultury i Placem Defilad wybudować jednak duże reprezentacyjne budynki, a miejsce na park park uzyskać poprzez wyburzenie starych brzydkich budynków z lat 50-60-70-80-tych ? Inne wielkie miasta europejskie mają dużo starych ładnych budynków, a w Warszawie prawie wszystkie takie budynki zostały zniszczone a więc centrum wygląda nieciekawie. Paradoksalnie właśnie wieżowce ze szkła i stali najbardziej odróżniałyby Warszawę od innych stolic europejskich. Przynajmniej w skali Europy bylibyśmy oryginalni 🙄
Ambitny i interesujący projekt, chociaż najbardziej kojarzy się ze statkiem
U.S.S. Enterprise ze Star Treka - Wyróżnienie: Snohetta AS
Ten ostatni projekt najbardziej mi się podoba 🙄
Daniel Libeskind o planach Nowego Centrum Łodzi
http://wiadomosci.onet.pl/2215105,11,lodz_...wiata,item.html
Libeskind na konferencji podkreślił, że przyjazdy do Łodzi są dla niego "powrotem do domu", bo urodził się w tym mieście i przez 11 lat w nim mieszkał. Dodał, że Łódź ponownie może stać się "centrum Europy i świata".
Nie bójmy się pięknych marzeń. Łódź kiedyś była już centrum świata i może nim być jeszcze raz. Oczywiście nie będzie to już związane z przemysłem włókienniczym i tekstylnym, w którym pracował również mój ojciec. Otwierają się jednak inne perspektywy. Swój rozwój Łódź powinna tym razem oprzeć na szybkiej kolei. Po zakończeniu budowy nowego dworca i szybkiej linii kolejowej do Berlina będzie się stąd jechało dwie godziny. Łódź znajdzie się więc znów w centrum Europy a tym samym w centrum świata. Nie wolno stracić tej szansy, bo pewnie nieprędko się powtórzy - powiedział Libeskind. Dodał, że Nowe Centrum powinno nie tylko architektonicznie łączyć się z pozostałą tkanką miasta, ale musi też odnosić się do lokalnej, bardzo specyficznej historii Łodzi.
Fajnie ale z tym "centrum Europy i świata" to chyba lekka przesada 😀
365 dni do budowy kulturalnego centrum Łodzi
http://www.lodz2016.com/articles.php?a_id=173
Nowoczesny ośrodek wystawienniczo-edukacyjny zlokalizowany w budynku w formie szklanej tuby, która stanie w miejscu, gdzie dziś są perony dworca Łódź Fabryczna.
Pasaż łączący Piotrkowską z Nowym Centrum Łodzi EC1
Front Centrum Festiwalowo-Kongresowego w Łodzi według Franka Gehrego
David Lynch przedstawił w Łodzi projekt swojego studia w EC1
SOF Hotel Park Inn (Kraków), projekt: Jurgen Mayer H.; źródło: http://www.wallpaper.com
A tu kolejne ciekawe pomysły ze świata : 🙄
http://www.forresters.pl/biblioteka-pelna-geba/
biblioteka w Kansas City
Wodne wieże w Sudanie
Taichung Metropolitan Opera
Szczególnie te wieże wodne mi się podobają. Wyglądają jak budowle z filmu sf 🙄
Polski pawilon na Expo 2010
Dwie wieże Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Ekohotel z chińskiego kamieniołomu
Udał nam się ten pawilon 🙄
Masdar – ekomiasto przyszłości
http://www.forresters.pl/madar-ekomiasto-przyszlosci/
Budowa Masdar, bo tak będzie się nazywało to miasto, zaczęła się w 2006 roku. W ciągu najbliższych 7 lat ma wyrosnąć na pustyni na terenie Abu Zabi ok. 30 km od stolicy emiratu. Koszty realizacji projektu mogą sięgać nawet 20 bilionów dolarów.
Nie będzie tam miejsca dla samochodów. Zamiast nich, transport zapewniać będzie sieć napowietrznych, magnetycznych kolejek, po których poruszać się będą nieduże gondole – o ich trasie będą decydować sami podróżni. Takie rozwiązanie transportu ograniczy emisje spalin do zera.
Zarówno komunikacja, jak i całe miasto będą zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych produkowaną m.in. przez farmy elektrowni wiatrowych, słonecznych czy ogniwa fotowoltaiczne, które będą pokrywać dachy budynków oraz zacieniać ulice. Przerobione, np. na gaz odpady organiczne także staną się źródłem energii. Nie zmarnuję się nawet deszczówka, która przechwytywana, podobnie jak ścieki, posłuży do nawadniania ogrodów, celów gospodarczych. Podstawowym źródłem słodkiej wody będzie jednak Zatoka Perska, której wody będą w specjalny sposób oczyszczane i odsalane.
Podoba mi się. Szczególnie ten brak samochodów 🙄
Walt Disney Concert Hall projektu Franka O. Gehry'ego
Pixel Tower powstający w Dubaju
Ta 118 metrowa wieża ma powstać już w 2010 roku
i będzie pierwszym aż tak nowoczesnym wieżowcem w
Zjednoczonych Emiratach Arabskich .
Projekt Urban Forest został zainspirowany przez górzyste
chińskie krajobrazy i tradycyjne wioski zbudowano ich zboczach.
Ale najambitniejszy projekt architektoniczny jest rozpatrywany jako koncepcja do realizacji w USA. Chodzi tu o projekt przykrycia wielką kopułą ponadmilionowego miasta. Niestety nie pamiętam które to miało być miasto. W każdym razie wyglądać to miało mniej więcej tak :
Może ktoś kto zna dobrze angielski potrafi znaleźć tę informację w necie ?
Mangal City – niesamowity projekt futurystycznych, spiralnych drapaczy chmur
http://gadzetomania.pl/2010/01/07/mangal-c...-drapaczy-chmur
Już niedługo do architektonicznych skarbów Dubaju
będziemy mogli dołączyć budynek Eko (Ecological Small Building)
krzywa wieża w Abu Zabi
Narodowy pawilon chiński – „Orientalna Korona”
– którego potężny dach w formie odwróconego stożka nawiązuje do tradycyjnej chińskiej architektury.
Nagrodzony projekt domy, który stanął w lesie palmowym w Indiach.
WALENCJA
http://magiczna-hiszpania.blog.onet.pl/
Jak dla mnie te projekty są po pierwsze strasznie brzydkie po drugie odczłowieczone. Miasto powinno zostać miastem. Za nic nie chciałbym mieszkać w takich budynkach.
Bo te budynki wcale nie mają służyć ku temu by w nich na co dzień mieszkać. To są centra rozrywki, handlu i hotele. Oczywiście poza tą drewnianą chatką w której mógłbym zamieszkać w ciepłym klimacie 🙄 i może poza tym "futuryzmem z odzysku" 😀
Miasto w środku syberyjskiej kopalni diamentów
http://gadzetomania.pl/2010/11/15/miasto-w...palni-diamentow
Nowoczesna osada ma być azylem odpornym na trudne warunki panujące na Syberii (długie i mroźne zimy oraz krótkie i gorące lata). Cała budowla ma się składać z trzech głównych poziomów – farmy dostarczającej pożywienie, „piętra mieszkalnego” oraz terenów rekreacyjnych.
Jednym z bardziej interesujących elementów konstrukcji jest szklany dach, który z jednej strony ma chronić całe miasto, z drugiej – pokryty ogniwami fotowoltaicznymi – ma dostarczać energię potrzebną do funkcjonowania całego przedsięwzięcia.