Forum Fantastyka Star Wars Andor

Andor

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 87 total)
 • Author
  Posts
 • Smok Eustachy
  Participant
  #248082


  Jest trailer. Będą się dusić.

  Q__
  Participant
  #248083

  Klimat zbliżony do R1, choć (prawie wszystkie) postacie i lokacje inne, czyli nieźle (zwł., że jest ten rozmach, który w Starłorsach 😉 kochamy). Jedyne, czego się można przyczepić, to, że wszystkich Obcych gdzieś wcięło...

  Q__
  Participant
  #248211
  Q__
  Participant
  Smok Eustachy
  Participant
  #248933


  Będą siedzieć pół sezonu w jednej jamie i opowiadać, jak to Vader ich alienuje a przez drugie pół sezonu będą przenosić się do drugiej jamy.

  Q__
  Participant
  #248948

  Czyli polskiego stylu filmowego cd.? 😉 Cóż, przy obecnym trendzie spadkowym trudno być dobrej myśli...* Ale z drugiej strony zawsze się mogą odbić od dna...

  * BTW. Komentujący tekst Siennicy zauważyli, że Cassian A. dobrze się kojarzy. Prawda, ale Obi-Wan z Bobą też się b. dobrze kojarzyli (a może kojarzą nadal, bo przecież nie każdy ich widzi przez pryzmat dokrętek).

  Q__
  Participant
  #249895

  Nowsze materiały promocyjne tytułowej serii:
  - trailer

  - ujawniona scena

  - i klip pokazujący (kompletnie zielonym 😛 ) jej miejsce w chronologii...

  Q__
  Participant
  #249982

  Finalny zwiastun Andora:

  ps. EckhartsLadder twierdzi, że miał okazję widzieć pierwsze odcinki tytułowej serii, i chwali:
  https://www.youtube.com/watch?v=VkqvEo2LAx4

  Q__
  Participant
  #250016

  Jeszcze jeden klip promujący wiadomą serię 😉 :

  Smok Eustachy
  Participant
  #250017

  Nie ma ufoków?

  Q__
  Participant
  #250036

  No, wygląda na to, że w co zainwestowali, w to zainwestowali, ale w charakteryzacje Obcych - nie.

  ps. Siennica też otwarcie Andora chwali...
  https://naekranie.pl/recenzje/gwiezdne-wojny-andor-sezon-1-odcinki-1-4-recenzja
  Ale nie wszyscy to robią...*
  https://www.rollingstone.com/tv-movies/tv-movie-reviews/andor-review-1234593959/

  * "amorphous storytelling blob"? b. mocne słowa...

  Smok Eustachy
  Participant
  #250048

  3 odcinka już mi się nie chce oglądać.
  Są retrospekcje jak w Mando.
  Prymitywna kultura łowiecka, dalej generyczna fabuła. Afera z niczego, dwa trupy, dziadek nie chce tego drążyć, młody ambitny chce, silna postać kobieca. Głupia.
  Andor tylko gdzieś łazi. Na Discordzie są słuszne spostrzeżenia że jest to wszystko sztucznie przyciemnione. Nic nie widać. Ufoków mało.

  Q__
  Participant
  #250051

  Chyba pierwsza recenzja z polskich stron fanowskich:
  https://rebe1scum.com/2022/09/21/andor-s01e01-e03-wrazenia-z-premiery-serialu/
  I druga:
  https://starwars.pl/2022/09/andor-s01e01-03/

  Na Bastionie ocen b. mało, ale wysokie.
  https://star-wars.pl/News/26594,Premiera_serialu_Andor.html
  https://star-wars.pl/Forum/Temat/24677
  https://star-wars.pl/Tekst/5033
  https://star-wars.pl/Tekst/5034
  https://star-wars.pl/Tekst/5035

  ps. Luźne spostrzeżenia: 1. barmanka z początkowej sceny ma fryzurę jak Salla Zend z "Dark Empire"; 2. Syril Karn i jego szef - Hyne, niby widzimy ten sektor po raz pierwszy, a mundurki jakieś znajome (ktoś potrafi wskazać, w którym miejscu Wookiepedii/Ossusa mogłem widzieć podobne?); 3. B2EMO wpisuje się w tradycję kradnących show droidów:

  https://starwars.fandom.com/wiki/B2EMO

  Smok Eustachy
  Participant
  #250053

  Pojawił się nowy serial gwiezdnowojenny Andor. Ma on szansę odnieść pewien sukces bo jest słaby. Kierowany jest do grupy widzów którym podobał się film Łotr 1. Łotr 1 był filmem słabym dlatego kontynuacja trendu może przynieść uznanie publiczności. Serial ten jest na tyle niszowy że nie obchodzi zbytnio nawet fanów Gwiezdnych Wojen. A sympatyków to już w ogóle. Pierwszy warunek sukcesu jest zatem spełniony:

  1. Ci co im się podoba mają oglądać a ci którym się nie podoba to niech nie oglądają i nie minusują.

  Robienie czegoś w Tolkienie czy w Gwiezdnych Wojnach powoduje od razu duże zainteresowanie ale z drugiej strony potencjalni odbiorcy mają konkretne oczekiwania. Weźmy taki serial Legenda Vox Machiny na Amazonie: niby fajny ale nie ma takiego zainteresowania nim jak jest w przypadku Pierścieni Władzy na tym samym Amazonie. Trzeba włożyć mnóstwo energii i kaski w promocję i reklamę. Boys z kolei to utwór zależny i jest to jakaś formuła. Od superbohaterstwa.

  Andor trochę jest w świecie Gwiezdnych Wojen, trochę nie ma oczekiwań specjalnych wobec niego I jakoś to idzie. A teraz spoilery:

  SPOILER:
  Moda jest teraz na ciemność. Wydaje się, że Andor został przyciemniony już w postprodukcji i nic tam nie widać. Popatrzcie na zdjęcie. Cała praca scenografów, kostiumologów, charakteryzatorów idzie się czochrać bo nie widać efektów. Co do fabuły to ona jest generyczna, schematyczna i nudna. Dlatego znudziło mi się po 2 odcinku i 3 jeszcze nie widziałem. Ponoć jest tam coś wyjaśnione ale jeszcze nie widziałem. Zaczyna się tak: Andor leci do burdelu bo szuka siostry, która zaginęła lata temu. Tam szuka dymu dwóch funkcjonariuszy prywatno-publicznych. Dochodzi do konfrontacji, oczywiście jeden uderza główką o kant i ginie a drugi w związku z tym musi zostać zastrzelony. Szef chce zatuszować sprawę bo goście byli w burdelu, na który ich nie było stać i szukali dymu. Ale jeden ambitny prowadzi śledztwo bo jest urażony konformizmem szefa.
  Andor organizuje sobie ucieczkę i spotyka się z opornicą czyli konspiratorką, która jest głupia. Lekceważy ona bowiem zasady konspiracji i pozwala na wgląd swojemu facetowi. Wskutek omyłek tenże jej facet myśli, że Andor do niej startuje i kabluje na niego. Dodatkowo mamy retrospekcje w których Andor jest mały i w prymitywnym plemieniu atechnicznym, wyglądającym trochę jak Hindusi. Używają dmuchawek i strzałek. Takie Ewoki ale ludzie. Gdzieś się to łączy wszystko ze sobą.
  Główny problem jest tu taki, że zachowują się tu jak w Ameryce. Tak sobie oglądam i nie ma nic co by świadczyło że jest to rzeczywistość gwiezdnowojenna. Okazuje się że kłamanie jest energochłonne i robot potrzebuje moc energii żeby kłamać. Dalej: łażą co chwilę to tu, to tam jakby nie mieli komórek. A nie - faktycznie nie mają. Jeśli ktoś liczy na jakieś rozpasanie technologiczne, wizjonerskie technologie to nie. Nie ma czegoś takiego. Jest bida z nędzą a przecież postęp technologiczny powoduje wzrost poziomu życia. W tym przypadku Star Trek ma dużo więcej sensu.
  Nie wiem czy będę dalej oglądał bo świecenie latarką na ekran nie pomaga.

  Q__
  Participant
  #250059

  Pierwszy warunek sukcesu jest zatem spełniony:

  Pierwszym warunkiem sukcesu nazwałbym co innego. Otóż wszyscy znani mi osobiście/internetowo fani SW mieli - że tak to ujmę - kompleks bajkowości, tj. irytowało ich, iż lucasowa Saga z przyległościami traktowana jest jako historyjka dla dzieci (choć przecież Han strzela/ł pierwszy, a TESB to mrok panie), i w związku z tym chcieli w końcu dostać od Lucasfilmu coś poważnego, dorosłego, mrocznego, i takie też historie* z lubością wyławiali ze starego EU, zawsze narzekając, że ich tak mało**. Co wyjaśnia dlaczego tak masowo przymykano oczy na wady "Rogue One", i znacząco ułatwia sytuację startową Andorowi***.

  * Najlepiej jeśli przedstawiały mielonych przez tryby Wielkiej Galaktycznej Historii randomów czy też casuali.

  ** Ba, niektórzy - z wspomnianych przyczyn - zazdrościli nawet Trekerom DSC (przynajmniej na etapie zwiastunów i wczesnego pierwszego sezonu).

  *** Acz do pewnego stopnia. Bo gdyby jednak z czasem twórcy spektakularnie coś sknocili, a zwłaszcza - nie daj Jasna Strono! - skręcili w jawny infantylizm, gniew fandomu mógłby być tym silniejszy, że podszyty rozczarowaniem.

  Moda jest teraz na ciemność. Wydaje się, że Andor został przyciemniony już w postprodukcji i nic tam nie widać. Popatrzcie na zdjęcie

  Moda - modą (jest zauważalna gdzieś od czasu nBSG i Bat-Nolanów 😉 ), ale tutaj jest to i kwestia ery. Od dawna bowiem jest tak, że każda epoka SW miała (może poza zbytnim zapatrzeniem w Prequele w sporej części, skądinąd świetnego KoTORu/TORu) swój charakterystyczny styl wizualny, a przynajmniej do tego dążono. I zdaje się, że jeszcze na etapie kręcenia R1, albo i wcześniej, postanowiono, że epoka, w której Imperium bierze Odległą Galaktykę za pysk będzie właśnie mroczna, brudnawa i nieco wyblakła...*

  * Choć nie da się zaprzeczyć, że postendorski Mando wpada w podobną paletę barw, i również pokazuje obszary galaktycznej nędzy (co w obu wypadkach wynika też z wyboru bohaterów, którzy należą do plebsu i półświatka, i na starcie muszą polegać tylko na sobie).

  Okazuje się że kłamanie jest energochłonne i robot potrzebuje moc energii żeby kłamać.

  Nie wiem czy ma to techniczny sens, ale fajnie sugeruje, że zdolność kłamania to pierwszy krok w kierunku stania się droidem-zabójcą w znaczeniu starwarsowym, tj. droidem zdolnym wyjść poza rozmaite warunkowania, wolnym (w sensie w jakim wolny jest Rozum biologiczny).

  Jeśli ktoś liczy na jakieś rozpasanie technologiczne, wizjonerskie technologie to nie. Nie ma czegoś takiego. Jest bida z nędzą a przecież postęp technologiczny powoduje wzrost poziomu życia.

  Ten zarzut jest zasadny. Przy czym o ile SW od początku miało słabość do epatowania plemiennymi - zwykle Obcymi (gdzie jednak nie należy zapominać o dwuznaczności tego pojęcia w w/w świecie, pełnym near-Humans) - kulturami, zapadłymi wiochami (typu Tatooine 😉 ) i galaktycznymi rynsztokami, o tyle teraz przechył w tym kierunku (nie wiem: programowy, wynikający z chęci oszczędzania, czy stanowiący formę kreatywnej niemocy?) jest b. silny.

  Ufoków mało.

  Mało, acz dość fajnych.

  ps. Opinie KMFowiczów:
  https://film.org.pl/r/andor-gwiezdne-wojny-ktorych-szukacie-recenzja-trzech-odcinkow
  https://forumkmf.pl/Thread-Andor-2022--6493
  I NaEkranie po raz drugi (Kujawiński):
  https://naekranie.pl/recenzje/gwiezdne-wojny-andor-sezon-1-odcinki-1-3-recenzja-spoilerowa
  A na koniec EckhartsLadder razy dwa:
  https://www.youtube.com/watch?v=M13gCHFpfVE
  https://www.youtube.com/watch?v=qpFuhKWO5eM

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 87 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram