Forum Fantastyka Gry Ace Combat: Squadron Leader

Ace Combat: Squadron Leader

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Slawek
  Moderator
  #2951

  Nie mógłbym się nazwać graczem jeśli w wakacje nie przeszedłbym paru gierek. Jednym z ciekawszych tytułów jakie dane mi było ukończyć był Ace Combat 5: The Unsung War na konsole Playstation 2. Co jak co, ale z tak klimatyczną grą nie miałem do czynienia od naprawdę dawna.

  Ace Combat 5 to mówiąc najprościej symulator myśliwca. W sumie symulator to tutaj błędne określenie gdyż jest to bardziej gra arcade'owa. Nie musimy zwracać uwagi na setki wskaźników czy przyrządów. Całość jest dość prosta, intuicyjna, ale oczywiście nie zapomniano o charakterystycznych dla walk powietrznych elementach.

  Co takiego nadzwyczajnego jest w tym tytule zapytacie. Po pierwsze świetna fabuła i realizacja, których nie powstydziłby się dobry reżyser filmowy. Po drugie niesamowity wspomniany już przeze mnie klimat - podczas misji cały czas coś się dzieje, non-stop z głośników dochodzą do nas różne komunikaty, raporty, komentarze czy rozmówki skrzydłowych, przeciwników lub jednostek naziemnych. Po trzecie genialne i przemyślane misje, które nie są monotonne i nie sprowadzają się jak to bardzo często bywa do zniszczenia wszystkiego co widać.

  Rozwijając powyższe atuty. Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnym świecie. Nie mamy więc jakiegokolwiek amerykańskiego superbohatera i złych wściekłych rosyjskich najeźców, czy czegoś jeszcze równie banalnego. Wcielamy się w rolę młodego pilota myśliwca pod komendą doświadczonego weterana. Podczas misji rozpoznawczej zostajemy zaatakowani w wyniku czego samolot dowódcy zostaje zestrzelony. Następnie okazuje się, że sojusznicza dotychczas nacja wypowiedziała nam wojne co przełoży się na wiele różnych mniej lub bardziej wymagających zadań przed nami stawianych. Ostatecznie wątek fabularny zdąży się tak zamotać, że wszystko stanie na głowie i niejednokrotnie nas mocno zaskoczy.

  Wspomniałem o klimacie i nieustannej akcji. Ktoś może pomyśleć: "zapętlone nic nie wnoszące komunikaty i teksty". Opinia bardzo mylna jak się okazuje. W każdej misji czeka nas coś nowego. Nasi skrzydłowi komentują co się nas dzieje, pytają o opinie, dużo rozmawiają. Jest to swego rodzaju character-development i mimo, że ich twarze widać tylko na przerywnikach filmowych to naprawdę idzie się do niech przywiązać. Ale rozstać już trudno... Całość w połączeniu z dobrym zestawem kina domowego tworzy niesamowity efekt pozwalający naprawdę wczuć się w rolę pilota myśliwca.

  Nawiązując do misji. Tutaj twórcy nie pozwolą nam się nudzić ani przez chwilę. Te są różnorodne, przemyślane, zrealizowane z rozmachem. Ciężko jest tutaj znaleźć dwa takie same lub podobne zadania, szczególnie, że bardzo często cele zmieniają się w samym środku misji. A jest czym się zająć, naprawdę. Atak na gigantyczną łódź podwodną, ucieczka przed zasadzką wrogich pilotów, ochrona gigantycznego Mass Drivera przed zbliżającymi się rakietami, manewrowanie w wąskich wąwozach nieuzbrojonym samolotem treningowym, przelot przez długie i kręte tunele, zrzucanie środków antygazowych w środku wielkiego miasta, zsynchronizowany atak na pozycje radarowe... mógłbym wymienić znacznie więcej. Wszelkie zadania też do prostych nie należą przez co nieraz będziemy podchodzić do misji kilka razy nawet na niższych poziomach trudności. Do tego należy też doliczyć opcję Arcade (typowe misje na punkty i czas), medale zdobywane za określone zasługi w misjach czy też wiele sekretnych smaczków do odblokowania.

  Aby było jeszcze zabawniej gra posiada wręcz powalającą oprawę audio-wizualną. Grafika jest piękna, szczegółowa, zachwycać się można zarówno nad wyglądem samolotów jak i otoczenia. Misje nad zaśnieżonymi szczytami górskimi naprawdę zachęcają do samego oglądania... Wszelkie dźwięki jak i komunikaty także są świetnie i klimatycznie zrobione, co w połączeniu z dobrym przestrzennym dźwiękiem daje mocny efekt. A jeszcze mocniejsza jest tutaj muzyka. Świetne różnorodne brzmienia, od spokojnych instrumentalnych, po mocniejsze industrialne, gitarowe czy nawet symfoniczne motywy. Utworek z ostatniej misji jest przynajmniej dla mnie cudowny (chórki ^_^).

  W moim odczuciu pozycja obowiązkowa, nie tylko dla miłośników tego typu rozgrywki. Także jeden z tytułów dla których warto kupić PS2 ;>. A aby narobić Wam jeszcze większego smaczka poniżej znajdują się linki do paru filmików/zwiastunów z gry. Nie są one jakoś celowo wyreżyserowane, większość rzeczy jakie tam widać są w normalnej grze. Naprawdę robią one wrażenie.

  Opening z gry - Polecam

  Trailer

  Kolejny trailer

  Wideorecenzja gry z serwisu GameSpot

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram