Forum Trek.pl Newsy Fantastyka 10 dróg do zniszczenia Nowego Yorku

10 dróg do zniszczenia Nowego Yorku

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • cinus
  Participant
  #4030

  Manhattan, Nowy Jork. Ilu z nas marzy, by mieszkać właśnie w tym mieście, mieście, które nigdy nie śpi? W którym zwykły człowiek z dnia na dzień może stać się milionerem? Cóż, to w zasadzie nieistotne. Ważniejsze jest, że ludzie od zawsze chcą to miasto zniszczyć - i to jak!

  [more]To właśnie Nowy Jork zazwyczaj staje się celem filmowców. Wielkie potwory, kosmici czy naturalne kataklizmy zazwyczaj atakują właśnie to miasto. Niedawno zmieniło się to, tuż po atakach na WTC 11 września 2001 roku. Wówczas ataki na miasto stały się tematem tabu, a przemysł filmowy zdawał się omijać NY na tyle, na ile się dało - przynajmniej, jeżeli idzie o filmy katastroficzne.

  Niedawno jednak wszystko uległo zmianie... a właściwie - wszystko wróciło do normy. Doprowadziła do tego nowa produkcja - Cloverfield, znana w Polsce jako Projekt: Monster. Mimo wszystko miasto straciło już swój urok dla reżyserów, zaś wszyscy Amerykanie mogą być szczęśliwi - bowiem mają większe szanse, że następnym razem to właśnie ich miasto bedzie zniszczone (sic!).

  Poniżej prezentujemy listę 10 filmów najlepiej prezentujących upadek Nowego Yorku, opracowaną przez serwis SCI FI Wire. (UWAGA: Niektórych może zdziwić, że lista nie zawiera filmów takich jak I am Legend albo Mad Max, lecz należy zauważyć, że w nich miasto było już zniszczone - a nas interesuje sam akt destrukcji, czyż nie?)

  10. Ghostbusters (1984). W pierwszej części dewastacji dokonuje wielki, piankowy ludzik. W drugiej zaś, świeżo ożywiona Statua Wolności. Pogratulować inwencji.

  9. Godzilla (1998). Mimo, iż jaszczurka narodziła się w Japoni, nakarmili ją właśnie Amerykanie w pobliżu mostu Brooklińskiego, jaja złożyła zaś w Madison Square Garden. Dewastacja niewielka, ale zawsze coś.

  8. The Day After Tomorrow (2004). Drastyczna zmiana klimatu powoduje zalanie, a następnie zamarznięcie całego miasta. Szczęśliwi, którzy mieli rękawiczki.

  7. Meteor (1979). Asteroida Orpheus zmierza ku Ziemi, zaś Amerykanie i Rosjanie wciąż nie mogą się dogadać. Niewielki fragment asteroidy uderza właśnie w NY.

  6. Armageddon (1998). Ponownie asteroida zmierza w stronę Ziemi, tym razem odłamki zniszczyły World Trade Center i Grand Central Station. Ponownie, planeta ocalona.

  5. Independence Day (1996). Złowrodzy kosmici - niszczyciele obrali sobie za cel Ziemię. Ich promień zagłady wycelowany gdzieś w środek Manhattanu szybko zmienił wyspę w kupę... gruzu?

  4. When Worlds Collide (1951). Wielka fala zmywa NY, efektownie (jak na lata 50) niszcząc kolejne budynki, lecz dzielni mieszkańcy miasta przenieśli się w przestrzeń kosmiczną, by ponownie zaludnić planetę. Ciekawe zadanie swoją drogą.

  3. Cloverfield (2008). Wielkie, brzydkie COŚ chodzi se po ulicach i rozwala wszystko, co się da. Dodatkowo,reprodukuje się. Dzieła zagłady dopełniają sami Amerykanie. Super!

  2. Beast From 20,000 Fathoms (1953). Prehistoryczny dinozaur zostaje obudzony przez promieniowanie radioaktywne. Za legowisko obiera sobie Coney Island. Dobry wybór.

  1. King Kong (1933), (1976) and (2005). Wielka małpa powraca i powraca, pomyślałby kto, że jest nieśmiertelna. Za każdym razem z wytrwałością godną uwagi wspina się na jeden z drapaczy chmur. No bo kto nie lubi podziwiać widoków, zwłaszcza tak pięknego miasta?

  Jak widać, kreatywność filmowców nie ma w zasadzie żadnych granic. Może to i dobrze. Przynajmniej, gdyby któryś z owych scenariuszy miał się sprawdzić wiedzielibyśmy, co robić... albo co podziwiać... albo przynajmniej, że lepiej po prostu się obudzić.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram