Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Terraformowanie Re: Terraformowanie

Fade
Participant
#14010

1. Grawitacja

O ile dobrze pamiętam, to grawitacja na marsie wynosi 1/3 ziemskiej, jak dla mnie to duża różnica, ale widze Docent, że dla ciebie nie stanowi to problemu ;). Zaadaptować to się pewnie można, ale niech ktoś taki przyleci później na Ziemię - oj ciężko. Oczywiście to co zaproponował Coen jest troszkę śmieszne. Pomijając, że jak na razie nie słyszałem o sztucznej grawitacji (ale mogło mi umknąć), to nawet po jej opracowaniu, stosowanie jej na skalę planetarną przekracza możliwości Federacji w XXIV w., nie wspominając już o nakładach energii, no i przede wszystkim, nie wiem czy planeta by to wytrzymała?

Wcale nie trzeba podnosic grawitacji. Atmosfera by uciekała nadal ale to proces trwający pare tys. lat. W tym tempie można spokojnie uzupełniać ubytki.

2. Tlen

Nie wydaje mi się, że roślinki by sobie z tym poradziły, nawet po wyhodowaniu super roślinnego kombajnu do wytwarzania tlenu, obsadzenie planety wystarczającą ilością roślin wydaje się niemożliwe. Nie zapominajmy bowiem, że rośliny potrzebują trochę więcej niż tlenu, wody i CO2, żeby rosnąć

Tlen byłby wygodny ale nie konieczny. Najważniejsze jest podniesienie ciśnienia atmosferycznego. Wtedy zamiast ciężkich skafandrów ciśnieniowych wystarczą poręczne maski tlenowe do użytku na zewnątrz. W tym czasie spokojnie podnosimy poziom tlenu.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram