Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Polityka Re: Polityka

Raphael
Participant
#13100

Nawet jeśli by tak było, czy karą za przegranie wojny jest aneksja terytorium przegranego?

Sam napisałeś(w dlaszej cześci posta): "Zwycięzcy piszą historię". W przypadku USA z tego czasu to Północ i Południe stanowiły wtedy jedno państwo więc nie była to taka zwyczajna aneksja.

A dlaczego? Jeśli obywatele Wielkopolski chcieliby założyć własne państwo, to dlaczego rząd (czy nawet reszta społeczeństwa) ma im narzucać swoje widzimisię.

Ja bym powiedział raczej, że to raczej dany region nie moze narzycać reszcie kraju swoje widzimisię. Wielkopolska (i inne regiony) dzieki faktowi przynalezenia do Polski zawdzięczają w dużej mierze poziom swojego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Zółnierze (a wcześniej rycerze czy też wojownicy 🙂 ) dawniej walczyli w obronie ludności tego regionu.

Poza tym takie oddzielenie się tego czy innego regionu mogłaby wywołać pewną niestabilność w reszcie kraju.

Historię piszą zwycięscy. Gdybyśmy mogli wygrać powinniśmy zaatakować, ale jeśli nasze szanse były marne, to trzeba było czekać na wsparcie aliantów (którego się oczywiście nie doczekaliśmy).

Kto atakuje jest winny. W naszym przypadku z 1939 roku niestety nie było innego wyjścia jak tylko czekać na pomoc aliantów.

Jak nielegalny? Przecież obce wojska stacjonowały na terytorium Południa!

To nie były wojska obcego panstwa. Wtedy Południe i Północ stanowiły jedno państwo. Nalezało załatwić sprawę drogą dyplomatyczną.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram