Forum Fantastyka Star Trek Nowy serial ST Re: Nowy serial ST

drupi
Participant
#13063
' wrote:
Quote:
Bez urazy ale chyba coś nie tak z Twoją znajomością historii. Zacznijmy od początku. Po' date=' wygranych przez Lincolna, wyborach prezydenckich Południe poczuło się zagrożone sądząc, ze nowy prezydent nakaże mu zniesienie niewolnictwa (co było błędnym rozumowanie bo głównym celem polityki Abrahama. L było utrzymanie jednosci państwa). Nastpnie Południe odmówiło uznania LEGALNIE wybranego prezydenta, ogłosiło secesję (tzn odłączenie sie) i ZAATAKOWAŁO Fort Sumter. Tak to Konfederacja rozpoczęła wojnę Jednym słowem to był BUNT Stanów Południowych! I nie mieszaj do tego Konstytucji. I nie pisz tu bzdur typu : "Północ poczuła się zagrożona i zaatakowała" bo to jest fałszowanie historii. [/quote']

Na poczatki hihi bo wybraliscie sobie temat wojny w ktorej naprawde jestem mocny, wiec wszelkie dyskusje na temat secesyjnej wojny sa dla mnie pozywka niesamowita. Co do opisu poczatkow wojny zgadzam sie z Raphaelem tyle ze:

a) wez pod uwage nie tylko wydarzenia ostatniegho roku 1861 tylko wydarzen jakichs ostatnich 10 lat w ktorych podzial Stanow bnyl coraz wiekszy.

😎 Stany poludbniowe oglosily secesje i mialy do tego prawo!!! Bez wzgledu na konstytucje jakiegokolwiek kraju popieram kazda probe samostanowienia jezeli oczywiscie poparcie spoleczne dla tych praktyk na danym terenie jest odpowiednie. Poparcie dla secesji bylo niesamowicie wielkie.

c) zaatakowalo Fort Sumter a co mialo zrobic. Konfederacja powolala swoja milicje (organizacje paramilitarna) nie mylic z policja,( jak wiecie przez 50 lat komuny pilnowala nas organizacja paramilitarna) i walczyla o niepodleglosc a w Forcie stacjonowaly wojska wierne rzadow w Waszyngtonie ktore odmowily opuszczenia fortu, raczej nikt nie pozwolilby sobie na istnienie na swoim terytorium fortu opbcego panstwa

d) kwestia tego calego buntu. Otoz secesjonisci mysleli o secesji od lat 50- tych 18 wieku i bez wzgledu na Lincolna opusciliby Stany. Lincoln przyspieszyl te decyzje gdyz zostal wybrany przez polnocna czesc spoleczenstwa USA wiec logicznym bylo ze bedzie popieral Jankeskie dazenia do podwyzszania cel na obce produkty przemyslowe i bronienia rynku amerykanskiego. Co oznaczala ta polityka dla Konfederatow jest chyba logiczne poludnie zylo z eksportu a wojna cel miedzy USA a reszta swiata zabilaby je do reszty.

e) kwestia niewolnictwa jest sprawa drugorzedna i byla taka w calej tej wojnie. W lutym 1865r rzad Konfederacji oglosil akt abolicyjny, jak wiemy Unia nie przerwala dzialan wojennych wojna zakonczyla sie dopiero 9 kwietnia 1865.

Quote:
m o jakim przemyśle Południa Ty tu piszesz??? Przecież w tamtych czasach 80% przemysłu było zlokalizowane na Północy a stany południowe to były stany rolnicze.

Nie byly to stany rolnicze zarcie tez bylo robione na polnocy. Byly to stany planatatorskie i robily bawelne. Co do przemyslu Poludnie przezylo zaraz po rozpoczeciu bum przemyslowy ktory byl niezbedny do prowadzenia wojny. W polowie wojny w 1863 roku produkcja przemyslowa Konfederacji wynosila jakies 40% tego co produkowali jankesi. Tak wiec troszeczke przemyslu tam bylo po wojnie.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram