Forum Fantastyka Star Trek Nowy serial ST Re: Nowy serial ST

Ixion
Participant
#13041

Ano kochany dlatego, ze tym razem mamy do czynienia z zagrozeniem wewnetrznym, a w odroznieniu od zagrozenia zewnetrznego ktore rzeczywiscie spaja spoleczenstwo to zagrozenie wewnetrzene zazwyczaj je rozbije nie bede cio podawal szczegolow bo nie ma sensu. Poczytaj historii troszeczke.

Czy inwazja wirusa to zagrożenie wewnętrzne? Zagrożenie wewnętrzne to może być nadmiar górników, ale nie epidemia. Zagrożenie wewnętrzne to konflikt wewnątrz państwa o coś istotnego, a nie o to, czy poprosić kogoś o DNA, czy nie.

A czy ja napisalem ze po tym serialu Federacja przestanie istniec????

To przepraszam. Z twoich wypowiedzi wywnioskowałem, że nie widzisz żadnej przyszłości dla Federacji.

Fakt przetrwania Federacji aż do wieku XXIX wcale nie świadczy o tym, że wciągu tych kilku wieków nie doszło do jakichś powaznych wewnętrznych sporów czy konfliktów. Takowe na pewno musiały wystapić.  

Popatrzcie na USA. Jest to państwo przypominające w pewnym sensie Federację. W drugiej połowie XIX wieku (lata 1861-65 o ile dobrze pamietam) na terytorium tego potężnego kraju toczyła się pierwzy i na razie ostatni raz wojna (nie licząc wojny o niepodległość oczywiście). Był to spór wewnętrzyny. Jednak jedna ze stron potrafiła pokonać drugą i nie doszło do rozpadu państwa. Ten konflikt jeszcze bardziej wzmocnił Stany Zjednoczone. Od tamtego wydarzenia minęło prawie 150 lat i w tym czasie nie było już więcej poważnych wewnętrznych sporów. Jaki z tego wniosek? Wewnętrzne rozłamy (jeśli udaje się je załagodzić) wzmacniają dane państwo. Federacja musiała przezyć nie jeden taki rozłam ponieważ jest wewnętrznie zróżnicowana.

Nie mieszałbym USA i Wojny Secesyjnej do tego. Ta wojna była złamaniem konstytucji USA. Jeśli Południe chciało opuścić Stany Zjednoczone to miało do tego święte prawo (w konstytucji USA jest napisane, że każdy stan może opuścić USA). Północ poczuła się zagrożona istnieniem innego silnego państwa i rozpoczęła wojnę, której głupota (a szczególnie głupota okresu okupacji Konfederacji) spowodowała zniszczeni przemysłu Południa. Żadna wojna domowa nie wzmacnia państwa (chyba, że wybije się wszystkich przeciwników).

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram