Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm) Re: Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm)

Gosiek
Participant
#16504

Socjalizm opierał się na walce klasowej [...] na zniesieniu własności prywatnej [...]

Socjalizm nie opierał się na walce klasowej. To błędne myślenie. Rzeczywiście walka klasowa jest potrzebna, ale tylko do zakończenia rewolucji. [...] Widzimy że zachowana została własność u innych ras niż ludzie. Ale nie widzimy tego u ludzi (szczególnie służących w GF).

Przyznaję, że nie było to najściślejsze sfomułowanie (odnośnie walki klasowej) - masz rację.

Co do własności - to jednak bym polemizowała. Również u ludzi możemy zauważyć, że posiadają różne dobra, ziemię itp. Tyle, że posiadanie nie jest ich celem - to środek na drodze do samorealizacji lub narzędzie pracy (np. Robert Picard - brat kapitana - prowadzi na Ziemi rodzinną winnicę).

We Flocie istotnie trudno to zaobserwować - w końcu podczas kilkuletniej służby na statku kosmicznym trudno wozić ze sobą choćby część majątku (o ile się go posiada).

Moim zdaniem ludzie XXIV wieku są po prostu w dużo mniejszym stopniu przywiązani do przedmiotów i idei posiadania niż my dzisiaj.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram