Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm) Re: Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm)

Thengel
Participant
#16500

Socjalizm opierał się na walce klasowej (gdzie ona jest w treku?), na zniesieniu własności prywatnej (w przypadku ziemi, zakładów przemysłowych itd.) - w serialu możemy zobaczyć, że własność prywatna została zachowana.

Socjalizm nie opierał się na walce klasowej. To błędne myślenie. Rzeczywiście walka klasowa jest potrzebna, ale tylko do zakończenia rewolucji. W UFP nie było rewolucji więc nie było również walki klasowej. Mogły nastąpić naturalne przemiany. Widzimy że zachowana została własność u innych ras niż ludzie. Ale nie widzimy tego u ludzi (szczególnie służących w GF).

Oprócz tego socjalizm to kolektywizacja - zbiorowa praca, brak indywidualnej drogi rozwoju (grupa narzuca ci kim masz być) i grupowe myślenie - "tylko jedna droga jest słuszna" a tego w Federacji nie zauważyłam.

Bo właściwie nie widzimy cywili. A Starfleet jak widzimy dąży do jednego celu 🙂

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram