Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm) Re: Marks a Star Trek - czyli ustrój Federacji (TrekSocjalizm)

Gosiek
Participant
#16498
Quote:
toż to przecierz

Być może dlatego, że ludzie w XXIV wieku są dużo bardziej rozwinięci intelektualnie od nas. Poza tym nie sądzę żeby ustrój Federacji miał tak wiele wspólnego z socjalizmem jak napisałeś. Socjalizm opierał się na walce klasowej (gdzie ona jest w treku?), na zniesieniu własności prywatnej (w przypadku ziemi, zakładów przemysłowych itd.) - w serialu możemy zobaczyć, że własność prywatna została zachowana.

Oprócz tego socjalizm to kolektywizacja - zbiorowa praca, brak indywidualnej drogi rozwoju (grupa narzuca ci kim masz być) i grupowe myślenie - "tylko jedna droga jest słuszna" a tego w Federacji nie zauważyłam.

Quote:
Do zrealizowania takiej wizji potrzeba ludzi wyższej mentalności - przecież gdyby w takiej - założmy że w miare sprawnie funkcjonującej - Federacji XXIV wieku pojawili sie ludzie XX wieku to by była katastrofa..... my jako ludzie (no może z małymi wyjątkami) nie umiemy pracować "dla dobra wspólnego"

Już się kiedyś pojawili (TNG 1x26 Neutral Zone) i faktycznie było z nimi sporo problemów. Wydaje mi się jednak, że nie powinniśmy mierzyć innych naszą miarą - to, że ludzie XX wieku są egoistami, myślą tylko o zysku i własnych korzyściach nie znaczy, że za jakiś czas nie będzie inaczej. W poscie plasta jest napisane:

Quote:
Ludzkosc w Treku jest jednak bogatsza o wiele doswiadczen, przede wszystkim tragiczna w skutkach trzecia wojna swiatowa, do tego kontakty z innymi rasami, a co za tym idzie calkiem nowe spojrzenie na swiat i wszechswiat. To dziala. Zmienia.

i jest w tym dużo prawdy.

Quote:
Czy to możliwe, że w ciągu tych 3-4 wieków zaszła ewolucja społeczno-intelektualna większa niż w ciągu ostatnich3-4 tysięcy lat?? Czy Volkanie są w stanie tak nauczyć ludzi??...

Na pierwsze pytanie odpowiedział już plast:

Quote:
czy ludzkosc dojrzala przez te 400 lat, to na pewno poniekad tak. Zobacz jak wygladala Ziemia 400 lat temu

Co do pytania o Wolkan - to moim zdaniem tak - są w stanie nauczyć ziemian bardzo dużo. Oczywiście pod warunkiem, że ludzie będą chcieli z tej nauki skorzystać. Wolkanie sami przeszli przez okres wojen i nienawiści żeby w końcu stać się pokojowym i opartym na logice społeczeństwem (można o tym poczytać choćby tu), więc mogą wskazać ludziom właściwą drogę.

Quote:
Zresztą: jak nie istnieją pieniądze, a dóbr wszystcy

To kwestia świadomości - skoro ludzkość się rozwinęła to żaden interligentny człowiek nie będzie leżał całymi dniami na kanapie gapiąc się w TV - będzie na to za mądry. 😛 I z pewnością znajdzie sobie ciekawsze i bardziej rozwijające zajęcia, zwłaszcza, że o ile dobrze pamiętam TV została zlikwidowana sporo przed epoką Picarda. 😉

Quote:
Czemu federacja nie uwalnia ras ciemiężonych takich jak na przykład Remanie??

Skoro powoływałeś się na Konstytucję Federacji i jej zasady to zapewne wiesz, że istnieje "Pierwsza dyrektywa", która zabrania ingerowania w rozwój innych społeczeństw. Oczywiście w przypadku Reman trzeba też wziąć pod uwagę układ między Federacją a Romulanami.

A tak sięgając do historii Ziemi, to takie "uwalnianie" nigdy się dobrze nie skończyło - bez względu na to pod jakim sztandarem maszerowali "wyzwoliciele"...

Quote:
I w ogóle to jak właściwie wygląda w Federacji traktowanie nierobów? skoro dobrobyt nie zależy od pracy?? i skad sie biorą towary, których nikt nie wytwarza?? wszystko sie replikuje??

Może tych nierobów nie ma na tyle dużo żeby stanowili problem społeczny? Dobrobyt to bardzo szerokie pojęcie - bez jego zdefiniowana trudno o tym dyskutować. Moim zdaniem ludzie w Federacji jednak pracują - choć nie popycha ich do tego chęć posiadania (czyli właśnie dążenie do dobrobytu) ale żądza wiedzy i pragnienie nowości, chęć realizacji swoich pragnień.

Towary nie biorą się znikąd - są produkowane, podobnie jak spora część żywności. Ziemia nie jest jedyną planetą Federacji - na innych też istnieje przemysł, rolnictwo.... Jeżeli nie widzieliśmy tego wszystkiego w serialu to nie znaczy, że nie istnieje. (Choć wydaje mi się, że planety rolnicze czy górnicze mogliśmy zobaczyć).

Quote:
to czemu w ogóle dokonuje sie takich poświęceń i pozwala się ludziom służyć w armiii, skoro można żołnieży "produkować" w sposób opisany przezemnie w temacieo replikatorach

Armia (czy raczej Flota Gwiezdna) Federacji nie jest nastawiona na podboje tylko na obronę i eksplorację kosmosu, często też kontaktuje się z obcymi rasami i cywilizacjami - dlatego służą w niej ludzie a nie klony czy roboty. "Produkowanie" żołnierzy (czy innych istot rozumnych) jest sprzeczne z zasadami, którymi kieruje się Federacja.

Quote:
niby zasady działania ustroju federacji nieco określa konstytucja: http://www.startrek.pl/db.php?op=artykuly&m=0 (USS Phoniex

Sam sobie odpowiedziałeś - żadna konstytucja nie opisuje tego jak ustrój w niej zadeklarowany działa w praktyce - dlaczego ta miałaby być inna?

Quote:
ale ta konstytucja jest niezwykle podobna do konstytucji Stanów zjednoczonych, które socjalistyczne nie są

Skoro twórcy treka pochodzili z USA... 😉 A tak na serio to jedna z lepszych konstytucji na świecie (jej przestrzeganie to już inna sprawa), więc dlaczego nie mielby się na niej wzorować?

A kto twierdzi, że Federacja jest socjalistyczna? To, że pewne elementy socjalizmu zostały przez nią (i to w mocno ograniczonym stopniu) zaadaptowane nie znaczy, że przyjęła ten ustrój. Możemy założyć że Federacja jest w równym stopniu socjalistycza jak i demokratycza, liberalna, zunifokowana i wierna idei federalizmu... Wszystkiego po trochu.

Quote:
4. Jak to możliwe, że takie państwo jest w stanie rywalizować z militarystycznymi impperiami

Federacja nie jest państwem - jest związkiem wielu planet, ras i kultur. Celem Federacji nie jest rywalizacja tylko pokojowe współżycie. Jeżeli chodzi o to czemu UFP nie została do tej pory zniszczona przez sąsiadów, to choćby z powodu zaawansowania technologicznego i świetnie działającej dyplomacji (że nie wspomnę o solidnej jednak sile Gwiezdnej Floty).

Imperium Klingońskie zajmuje obszar 28 125 000 000 lat świetlnych sześciennych i liczy 431 892 000 000 ludności - co do ilości planet to niestety nie znam ich liczby.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram