Forum Fantastyka Fantasy i horror HP... Re: HP...

Gosiek
Participant

Może moja logika jest błędna, ale obejrzawszy wszystkie części Star Wars, zraziłem się skutecznie do wszelakich "wielkich, kultowych dzieł", tworzonych dla pieniędzy...

Ale masz ochotę na dyskutowanie o nim, chociaż nie przeczytałeś - ja tu zupełnie nie widzę logiki. 😉 Poza tym dla mnie HP nie jest dziełem ani wielkim ani kultowym - te określenia stosuję raczej do wybitnych i niepowtarzalnych zjawisk w historii kultury, do których mimo wszystko Harry'ego nie można zaliczyć. Jest popularny, książki o nim mają coś do przekazania swoim czytelnikom, a z czasem prezentują też coraz lepszy warsztat pisarski i poważniejszą tematykę, ale do kultowości im daleko. Owszem, są zjawiskiem kultury masowej, są świetnie sprzedającym się produktem, kawałkiem dobrej i wciągającej rozrywki... Ale dla mnie niczym więcej.

Przy okazji mają pewną przewagę nad Gwiezdnymi Wojnami - ich autorka moim zdaniem nie prezentuje postawy George'a Lucasa, który trwa w przekonaniu o swojej wyjątkowości, nieomylności i wielkiej roli dziejowej. ;>

realistyczna baśń"? Hmm, dziwne to trochę.

Imo to akurat nie jest bardzo dziwne, im więcej w baśni realizmu tym lepiej świadczy to o autorze, zwłaszcza jeżeli równocześnie potrafi on utrzymać atmosferę tajemniczości i wciągnąć czytelnika w swój świat. Napisać stek nieprawdopodobnych bzdur i nazwać to fantastyką lub baśnią nie jest trudno, napisać to tak, żeby dało się czytać z zainteresowaniem - w tym jest pewna sztuka. I myślę, że Rowling coś z tej sztuki udało się w swoich książkach pokazać.

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram