Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Czy istniało życie na Marsie ??? Re: Czy istniało życie na Marsie ???

Vidmo
Participant
#14992

Wulkany powiadasz? Więc Merkury i Wenus też wchodzi w rachubę!! Ale obawiam się, że jest tam znacznie cieplej niż w niejednym wulkanie.

Zacznijmy od tego, że Merkury nie posiada atmosfery co jest powodem gigantycznej różnicy temperatur i dla twojej wiadomości po "ciemnej stronie" Merkurego temperatura wynosi -180 stC. Martwiłoby mnie to, że ew. mikroorganizmy, które mogłyby istnieć na planecie poddawane byłyby gigantycznym różnicom temperatur. W dzień maksymalna temperatura Merkurego wynosi 285 stC (oczywiście poza niektórymi obszarami) więc różnica dobowa temperatur (doba Merkurego trwa 4224 godziny/176 dób ziemskich) 465 stC mogłaby "zaszkodzić" powstaniu życia.

Teraz Wenus

"Dzięki" silniejszej od Merkurego, a podobnej do Ziemi grawitacji planeta jest w stanie utrzymać atmosfere przez co temperatura Wenus jest wyższa niż temp. Merkurego i wynosi 470stC. Jak byś się uparł na organizmy "oparte o pierwiastek węgla" czyli tak jak na Ziemi to na Wenus 97% atmosfery stanowi CO2 (dwutlenek węgla) ... . 90 krotnie większe ciśnienie utrudniałoby powstanie życia jednakże nadal byłoby to możliwe (wspomniane już mikroorganizmy żyją przy wulkanicznych dnach oceanu gdzie nie dość, że temperatura jest wysoka to jeszcze ciśnienie olbrzymie)

Odpowiadając na Twojego posta mogę powiedzieć, że na tych planetach jest cieplej niż w niejednym wulkanie ale wygasłym 😛 bo temperatury wulkanów są wielokrotnie wyższe.

Naukowcy podając warunki do zaistnienia życia we wszechświecie podali warunki Ziemskie ponieważ są one najbardziej sprzyjające do powstania życia (powodem jest to, że jak wiadomo "nasza" planeta jest jedynym znamym ciałem niebieskim gdzie życie istnieje i to w wielu odmianach) co nie wyklucza powstania jego na planetach mniej przyjaznych. Niestety niektórzy zrozumieli to w inny sposób i uważają, że życie jest w stanie powstać TYLKO w warunkach zaistniałych na Ziemi (a dokładniej na powierzchni), a przekonanie to będzie tak długo trwało półki nie odkryjemy życia choćby nieinteligentnego w innych mało sprzyjających warunkach (na razie musimy się zadowolić ogranizmami żyjącymi na Ziemi w kompletnie "niesprzyjających" warunkach jakże różnych od tych na powierzchni).

Polecam odwiedzić strony :

http://astronomia.gery.pl/uklad_sloneczny/...merkury/?sow=01

http://astronomia.gery.pl/uklad_sloneczny/...merkury/?sow=02

http://astronomia.gery.pl/uklad_sloneczny/...y/wenus/?sow=01

Tam masz wszystko jeszcze ładniej i dokładniej opisane 🙂 (zobacz na skład atmosferyczny Wenus).

Ps: W Star Treku są "organizmy" żyjące w przestrzeni kosmicznej. Coż to są za warunki do życia?

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram