Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka BÓG Re: BÓG

Raphael
Participant
#10386
Quote:
Ja mysle ze Q mozna uznac za (:cool:boga...

[...]

Dla mnie Q ukazany w Treku to typowy bóg żywcem wzięty z jednej z religii politeistycznych (np starożytnych Greków). Podobnie jak bogowie olimpijscy może on wszystko ale posiada też wiele cech ludzich i jest ograniczony przez innych członków Continuum.

Quote:

[...]Tak w zasadzie to trudno wierzyć bo wiara jest nielogiczna a wszystko co zostało zapisane w Biblii zostało napisane przez ludzi. wiadomo że społeczeństwo tamtych czasów wszystkie zjawiska wrzucały je do woreczka z cudami więc czy te społeczeństwo które napisało biblię jest w naszych oczach wiarygodne?

Wiara jest jak najbardziej logiczna. Nie wiem dlaczego uważasz, że jest inaczej. Biblii nie wolno (przynajmniej nie powinno się) traktować dosłownie bo nie jest ona encyklopedią i źródłem naukowym tylko ksiegą wiary, ogólnoludzkim kodeksem moralnym, itp. Biblia jest też arcydziełem literackim (tak jest postrzegana nawet przez ateistów), jest opowieścią o człowieku, jego psychice, uczuciach... Wiele jej fragmentów cechuje artyzm i symbolika.

Np. symboliczne stworzenie świata w 6 dni. W 7 dniu Bóg odpoczywał. Czy wszechmogący Bóg mógłby się zmęczyć? Jak widać jest to obrazowe ukazanie stworzenia świata w miarę przystępny i łatwy do zrozumienia sposób dla ówczesnych ludzi.

Dlatego też poważni ludzie nie uważają, że Biblia jest sprzeczna.

Co do społeczeństwa, które miało rzekomo napisać Biblię... to jednak pisali ją tzw. autorzy natchnieni, tzn wg wierzącyh to tak naprawdę Bóg napisał Biblię. Jest wiele przesłanek o tym świadczących.

Np.

- kolejność stwarzania: rośliny potem wodne stworzenia (księga Rodzaju), ptaki, ssaki i człowiek. W tamtych czasach (starożytność) uważano, że najpierw pojawił się człowiek

- Księga Izajasz 40,22: stwierdzenie, że Ziemia jest okrągła chociaż wówczas uważano, że jest płaska

- stwierdzenie pewnych faktów przyrodniczych, np, że woda krąży w przyrodzie (Ks Koheleta 1,7). Wtedy sądzono, że bogowie spuszczają "nową" wodę na ziemię...

- stwierdzenie, że najpierw był jeden ląd (Księga Rodzaju 1,9). Odkryto to dopiero w 1970 roku. Kontynent ten nazwano Pangeą.

Skąd ówcześni ludzie mieliby o tym wiedzieć? Dla mnie są to dowody poświadczające wiarygodność Biblii.

Quote:

Ja dosc niedawno mialem dyskusje na forum CDP o smierci i religii. Duzo tam tego bylo. O osobach wierzacych ciezko jest powiedziec cos, co by ich nie obrazilo, a bylo o wierze (oczywiscie bylo o wierze powiedziane w negatywny sposob). Chocby reakcja Piotra. Nie sadze, zeby maro mial na celu obrazenie kogos. Dla mnie, wierzacy zostali otumanieni, zaslepieni przez bardzo sprytnych i przebieglych ludzi kosciola (ksiezy). Fakt ten nie stanowi o ich gorszym wyksztalceniu badz slabszej inteligencji, tylko pokazuje przebieglosc przedstawicieli kosciola.

Nie wiem co takiego strasznego było w reakcji Piotra. Normalny, zwyczajny kontrargument.

Jeśli chodzi o tzw. otumanienie przez księży to jest to conajmniej dziwne. Cofnijmy się w czasie do momentów powstawania chrześcijaństwa, czyli do I wieku. Pierwsi chrześcijanie nie byli wcale nakłaniani czy zmuszniczarniach...

Quote:

Ja sie kieruje pewnym powiedzeniem :

To nie Bog stworzyl ludzi - to ludzie stworzyli Boga

W takim razie skąd się wzięli ludzie i wszechświat???

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram