Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka A co wy myslicie o naszym kraju? Re: A co wy myslicie o naszym kraju?

Ixion
Participant
#15147

Więc mnie oświeć! Na żadnym etapie życia Che niekogo nie torturował! Zabijał owszem. Ale tylko wtedy kiedy musiał. Nawet kiedy walczył z reżimem Batisty wyjmował kule i opatrywał rany wrogów!

Tak więc proszę (cytaty pochodzą z polskiego portalu o Che):

1)„Dyktatorskie rządy Juana Perona, któremu cała rodzina Guevarów była przeciwna, wpoiły młodemu Ernesto pogardę dla pantomimy parlamentarnej demokracji i nienawiść dla wojskowych polityków i armii, kapitalistycznej oligarchii, a ponad wszystko do imperializmu Stanów Zjednoczonych.”

Tak więc pogarda i nienawiść. Cechy bardzo pozytywne dla idola mas.

2)„Che był człowiekiem, który ponad wszystko cenił dyscyplinę, potrafił bez wahania zastrzelić zdrajcę.”

Mam wątpliwości, czy autor odróżnia zastrzelić zdrajcę bez wahania od zastrzelić podejrzanego o zdradę. Sprawdzone radzieckie standardy w utrzymywaniu posłuszeństwa w armii. Bardzo humanitarne.

3)„Che zorganizował i zarządzał Instituto Nacional de la Reforma Agraria, by zarządzić nowe prawa, konfiskując obszarnikom olbrzymie połacie ziemskie.”

Czyli konfiskował ziemię WSZYSTKIM „obszarnikom”. Także tym, którzy uczciwie ją kupili i posiadali. Dla minie to zwykła grabież i to najważniejszy argument, dla którego uważam tego człowieka za zbrodniarza.

4)„Fakt jest faktem, że Che za szybko popchnął kubańską gospodarkę w totalny komunizm, w ogromne zróżnicowanie produkcyjne, że tymczasowo ją zrujnował.”

Ta tymczasowość się trochę przedłużyła.

5)”Po wielu “przygodach” powstanie w Boliwii upadło. Niektórzy podejrzewają, że Che “wpadł” w wyniku donosu chłopów, których chciał przeciągnąć na swoją stronę.”

Wniosek: Chłopi nie chcieli rewolucji. Ktoś im wciskał ją na siłę, wbrew ich woli. Uszczęśliwianie na siłę też nie jest szczególnie chwalebne.

Czy nie potwierdza to moich słów, że Ernesto był członkiem totalitarnego reżimu?

Aby dyskusja nie odbiegała zasadniczo od tematu 😉 , powiem, że dobrze, że u nas nigdy takiego Che nie było, bo by było gorzej, niż jest! 😉

searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram